Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #926  
Παλιά 16-11-14, 19:14
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
I've got a solution. If youre getting real tired...retire.

Φίλε Vassilis_1 δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να λάβεις απάντηση. Εγώ βλέπω μόνο προσωπικές προσβολές.

Ένα επιχείρημα έχω διακρίνει όλο και όλο: τα δεδομένα "του ατελή και άσχημου" κόσμου που ζούμε, υποστηρίζουν την ιδέα πως ένας Δημιουργός όρισε κάτι "νόμους", σύμφωνα με τους οποίους κάτι άψυχο θα μπορούσε να γίνει ζωντανή αμοιβάδα και στην συνέχεια να εξελιχθεί.

Δηλαδή με λίγα λόγια, ο Θεός έφτιαξε ένα χάος που το παράτησε στην τύχη του. Και στη συνέχεια αυτό το χάος κατάφερε μόνο του να βρει τον μαγικό συνδυασμό της ζωής που τον ήξερε μόνο ο Θεός: έγινε οργανισμός, ζωντάνεψε, δημιούργησε κώδικα και εξελίχθηκε σε κάτι καλύτερο. Φοβερός νομοθέτης, ας αφήσουμε το χάος να γίνει τάξη μόνο του...

Δεν έχω πρόβλημα να εκφράζουν την όποια άποψη αλλά το εκνευριστικό είναι πως δεν μπορούν να σεβαστούν τον συνομιλητή τους. Ακούς εκεί ένας αγνωστικιστής να κατηγορεί άλλους ως "αιρετικούς δημιουργιστές" που δεν μπορούν να καταλάβουν την Βίβλο! Και να λέει πως η θεωρία του είναι η τελευταία ελπίδα για την διάσωσή της, επειδή την συμπαθεί.

Rados λέγε την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ γνώμη σου αλλά κόψε την πλάκα και τις ανόητες προσβολές.
Εχω την εντύπωση οτι υπάρχει ενα πρόβλημα ορισμών και νοήματος.
Καταρχήν ο Rados προσπαθεί να κάνει fit στα δεδομένα της εξελικτικής βιολογίας και να τα προσαρμόσει στο παραβολικό περιβάλλον μιας νοηματοδοσίας της Αγίας Γραφής , πράγμα όμως που κατά την άποψη μου είναι σφάλμα ασύνδετων επιπέδων και νοημάτων.
Η επιστημονική οπτική εχει μια μέθοδο που ειναι περισσότερο εξωτερικη και λιγότερο εσωτερική.
Δεν θα πω αν ειναι περισσότερο αντικειμενική , σίγουρα όμως μέσα απο την επανάληψη και το πείραμα δείχνει οτι λειτουργεί.
Δεν θέλω να προσβάλω τους φίλους της Θεϊκής δημιουργίας, αλλά απ' οτι αποδεικνύεται απο τα πράγματα, ο Θεός που υποστηρίζουν δεν τα κατάφερε.
Ο Θεός δεν κατάφερε να πείσει, και γι΄αυτό υπάρχουν αντίθετες γνώμες.
Απάντηση με παράθεση