Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 15-05-06, 10:53
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Φίλε Gregory, η αυθυποβολή είναι μια εξήγηση που δίνει πολύς κόσμος, τις περισσότερες φορές χωρίς να γνωρίζει τίποτα για αυτή, για τα "μεταφυσικά" φαινόμενα. Η αλήθεια είναι πως μπορεί, ίσως, να εξηγήσει κάποιες εμπειρίες, αλλά διαφωνώ στο ότι μπορεί να δώσει την απόλυτη εξήγηση για το σύνολο των μεταφυσικών φαινομένων. Εάν, για παράδειγμα, επισκευτείς νύχτα ένα νεκροταφείο, επηρεασμένος από το χώρο, από ιστορίες που έχεις ακούσει έστω και αν δεν τις πίστεψες, οι αισθήσεις σου θα είναι οξυμένες και το νευρικό σου σύστημα σε επιφυλακή τόσο που μπορεί εύκολα να παρερμηνεύσει μια σκιά, ένα θρόισμα των φύλλων, έναν ήχο του ανέμου και τα λοιπά.
Ένα άτομο που είναι από τη φύση του επιφυλακτικό θα δώσει άλλες ερμηνείες, ένα άτομο "μυημένο" σε αυτά θα σκεφτεί και τις άλλες παραμέτρους. Να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα. Κάποτε, μαζεύαμε οικογενειακώς, μαζί με αρκετούς συγγενείς, έναν καρπό που ονομάζεται "χαρούπι", από ένα χωράφι που έχουμε. Το χωράφι βρίσκεται στο βουνό, είναι ιδιαιτέρως "κλειστό". Ήταν καλοκαίρι, με σαράντα βαθμούς υπό σκιάν, έσκαγε ο τζίτζικας όπως λέμε και κανένα φύλλο δεν κουνιόταν. Ξαφνικά, σηκώθηκε ένας παγωμένος αέρας που "διέσχισε" το χωράφι και ήταν τόσο ξαφνικός και τόσο κρύος που για μια στιγμή μείναμε ακίνητοι. Δίπλα μου ακριβώς βρισκόταν μια θεία μου, που ήρθε και μου έπιασε το χέρι, λέγοντάς μου πως οι ιστορίες που της έλεγε η γιαγιά της για εκείνο το χωράφι, τελικά ήταν αληθινές. Ρωτώντας τη τι εννοούσε, μου απάντησε πως ήταν σύνηθες φαινόμενο εκεί να σηκώνεται κρύος αέρας, δυνατός και με βουητό, τον οποίο απέδιδαν στο πέρασμα κάποιου "πνεύματος", εξάλλου στο χωράφι οι παλαιοί είχαν δει διάφορα στοιχειακά τα παλιά χρόνια. Αυτή ήταν η εξήγησή της, ενώ εμένα το μυαλό μου πήγε αμέσως σε κάποιο φυσικό φαινόμενο, απλό και εξηγήσιμο. Ωστόσο, πριν μου διηγηθεί την ιστορία, οι αισθήσεις μου είχαν "παγώσει", ολόκληρο το νευρικό μου σύστημα ήταν σε επιφυλακή, όχι απαραίτητα τρομαγμένο, αλλά έτοιμο για...πόλεμο. Αργότερα, έμαθα πως έτσι ένιωθαν και οι υπόλοιποι, γνώστες και μη της ιστορίας.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως μεγάλο ρόλο στην εξήγηση των φαινομένων παίζουν σαφώς οι αισθήσεις αλλά και η ψυχοσύνθεση του ατόμου, μαζί με τις εμπειρίες που έχει βιώσει. Θα μου επιτρέψεις να πω ότι, έχοντας βιώσει αρκετές "περίεργες" εμπειρίες, μπορώ να πω ότι ένα μέρος τους ήταν εξηγήσιμο επιστημονικά, ένα άλλο ήταν αποτέλεσμα αυθυποβολής και ένα τελευταίο δεν μπορώ να το εξηγήσω. Αυτό το τελευταίο ίσως είναι το μεταφυσικό και ίσως είναι το μικρότερο σε όγκο. Μπορούμε, όμως να μην το λάβουμε υπόψην μας?
Απάντηση με παράθεση