Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #139  
Παλιά 23-03-06, 16:30
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Προς σνουπυ: Η θεωρια περι ερπετοειδων του Icke ειναι οντως λιγο τραβηγμενη. Παρ'ολα αυτα παρουσιαζει εξαιρετικο ενδιαφερον το ζητημα της "ερπετοειδους" φυσιολογιας ορισμενων ανθρωπινων εγκεφαλων. Δεν ειναι ομως αυτο το θεμα μας στο παρον τοπικ. Τα οσα αναφερει ο Icke για τους εσταυρωμενους σωτηρες αλλων εποχων ειναι αδιαμφισβητητα και δεν τα εχει βγαλει αυτος απο το μυαλο του. Εαν δεν κανω λαθος πρεπει να τα εχω αναφερει σε προηγουμενες σελιδες. Δεν εχετε λοιπον παρα να τα ερευνησετε μονοι σας.
Παράθεση:
είναι αναγνωρισμένο οτι όλοι αυτοί γνώριζαν τον Ιησού αφού είχαν μιλήσει για'αυτόν.
Μα ποιον γνωριζαν μας δουλευεις; Τοσους μηνες εκπλιπαρω για ενα πειστικο ιστορικο στοιχειο απο το 0-33 που θα με κανει να "αλλαξοπιστησω" κι αυτο δε το βρισκω! Υποπιπτεις και σε αλλο λαθος-αβλεψια.Χριστος σημαινει χρισμενος και η συγκεκριμενη λεξη δεν εμφανιζεται για πρωτη φορα στον Ιησου.

Προς Valtoxionokota: Σου ζητω να επικεντρωθεις περισσοτερο στο τριτο απο τα κειμενα που παρεθεσες. Τα προηγουμενα δυο απαιτουν απο τον αναγνωστη μια αρκετα μεγαλη βιβλιογραφια για να μπορεσει να επαληθευσει τα στοιχεια.Γι 'αυτο και ειναι λογικο να υπαρχει η παροτρυνση για περαιτερω ψαξιμο.

Προς Puck: Kαταλαβαινω την ερωτηση σου. Την εχω ακουσει πολλες φορες στο τελος παντα μιας συζητησης μου για το θεμα της ιστορικοτητος του Ιησου. Η απαντηση μου δεν αλλαζει και εδω. Εφ'οσων θεωρω το ζητημα της ιστορικοτητος του Ιησου ως μειζονος σημασιας δεν εχω παρα να το συζητησω. Δεν μπορω να νιωσω προβατο, να ζω μεσα σε ενα παραμυθι, σε ενα καλουπι που εχουν βαλει τους συμπατριωτες μου επι αιωνες καταστρεφοντας καθε πτυχη της αυθεντικης τους παραδοσης (το παω αλλου τωρα συγνωμη). Ισως να εχει μεγαλη σημασια η εκφραση που υπογραμμισες. Μηπως ηρθε η ωρα να σταματησουμε να "περναμε καλα", να σηκωθουμε απο τα "στασιδια", να ψαξουμε την ιστορικη αληθεια, να απελευθερωθουμε απο τα δεσμα των δογματων και να αναζητησουμε ελευθεροι το θειο;

Υ.Γ1 Γα τις αλλες θρησκειες ανοιξτε τοπικς !

Υ.Γ2 Αν νομιζεις οτι αποτελω φανατικο οπαδο-προβατο του συγχρονου αθλητικου σκηνικου εισαι γελασμενος Απλα γουσταρουμε που ειμαστε τριφυλλοφοροι τι να κανουμε;
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση