Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1020  
Παλιά 22-11-14, 16:00
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τη σχολιάσω αγαπητέ esmike:

Είδε κανείς την ελκτική δύναμη που μεσολαβεί μεταξύ του μαγνήτη και του αντικειμένου; Φυσικά όχι. Παρόλα αυτά η ελκτική δύναμη αποδεδειγμένα υπάρχει. Οπότε:
Όπως η ελκτική δύναμη, παρόλο που δεν φαίνεται, αποδεδειγμένα υπάρχει,
έτσι, και ο Θεός, παρόλο που δεν φαίνεται, αποδεδειγμένα Υπάρχει.
Βλέπω οτι όταν θέλει ο Βασίλης, χρησιμοποιεί κάποια σωστά επιχειρήματα, κάτι που με προβληματίζει γενικότερα για την στάση του. Τέλος πάντων, θέλω να παρέμβω στην συζήτησή σας για να συμπληρώσω πως η ελκτική δύναμη μπορεί να παρατηρηθεί και υπάρχουν διάφορα μοντέλα, ενα απο τα οποία (σωματιδιακή φυσική) αναφέρεται στην αλληλεπίδραση ηλεκτρονίων μέσω ανταλλαγής φωτονίων. Αν κανένας διαθέτει πιο ακριβή πληροφόρηση για να περιγράψει την μαγνητική έλξη, παρακαλώ ας με συμπληρώσει/διορθώσει.

Θα ήθελα να ρωτήσω επι την ευκαρία του νεόκοπους "επιστήμονες" του φόρουμ (για να χρησιμοποιήσω και λίγο την σημειολογία του Βασίλη) αν έχουν υπόψη τους το παρακάτω σύμβολο:



Επειδή η χρήση του είναι καθολική στις θετικές επιστήμες, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχουν υπόψη τους τι σημαίνει, και ίσως μια γενική εικόνα του τι διπαραγματεύεται το αντικείμενο του απειροστικού λογισμού. Επίσης, μιας και ως "επιστήμονες" ζητούν χειροπιαστά παραδείγματα, θα ήθελα να ξέρω αν το έχουν δεί ποτέ μπροστά τους αυτό που περιγράφει το σύμβολο αυτό. Μόλις πάρω ικανοποιητική απάντηση, θα απαντήσω κι εγώ -ως θεϊστής- με ποιό τρόπο έχω δει εγώ τον Θεό. Αν και δεν θα συμφωνήσω με τον Βασίλη, στην εξ αποκαλύψεως αλήθεια που αναφέρεται, είμαι όμως υποχρεωμένος να αμυνθώ σε συγκεκριμένες επιθέσεις-άναρθρες κραυγές που πάνε κι έρχονται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 22-11-14 στις 16:04
Απάντηση με παράθεση