Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #660  
Παλιά 25-10-14, 16:09
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Αγαπητέ Βασίλη, εν μέρει συμφωνώ! Η επιστήμη όμως δεν στηρίζεται σε εικασίες, εξάγει εικασίες απο αξιωματικούς ορισμούς. Δηλαδή στο μοντέλο του "κβαντικού πεδίου" η φυσική έφτασε απο την κβαντομηχανική, η οποία κατάγεται απο την κυμματική θεωρία του Max Planck, η οποία ιστορικά κατάγεται απ όλο το γραπτό λογικό οικοδόμημα των φυσικών επιστημών: αστρονομία, οπτική, μηχανική, άλγεβρα και γεωμετρία, από την Αρχαία Ελλάδα και άλλους ακόμα προγενέστερους πολιτισμούς (Βαβυλώνιοι, Αιγύπτιοι κτλ).
Αυτά που υποστηρίζεις εσυ, ο Χρίστος Ελ, και μερικοί άλλοι, εν έτη 2014 (πια), στηρίζονται στηρίζονται σε διάφορα μυθεύματα που έγραψαν κάποιοι σαν κι εσάς (όμοια σκεπτόμενοι αλλα πανούργοι), πριν απο δυο-τρεις χιλιετίες, έως μερικούς αιώνες πριν, χωρίς καμία αρχική τεκμηρίωση και λογική συνέπεια στη συνέχεια.
Στο αν τα πιστεύεις εσύ και οι υπόλοιποι δεν έχει καμία σημασία, μιας και ο κόσμος γύρω σου λειτουργεί και προοδεύει με βάση αυτή την ανθρώπινη γραπτή νοητική παράδοση που λέγεται επιστήμη και όχι τα δικά σας πιστεύω.

Αυτα που υποστηρίζεις εσύ σαν Αλήθεια, και εγω σαν Παραμύθια, δυστυχώς δεν αποδείχτηκαν ποτε, αλλά αν ο "Θεός" που περιγράφετε εντός θέλει να μας τα υπενθυμίσει, μπορεί ακόμα και εν έτη 2014 να έρθει να μας καταπλήξει με κάποια νέα Ευαγγέλια που θα έρθουν να τεκμηριωθούν με ενα τρόπο αδιαμφισβήτητο πέρα απο κάθε επιστημονική θεωρία.
Οσο σιωπά, τότε εγώ θα κάνω δυο υποθέσεις, "εικασίες" που λες, αλλά αρκετά τεκμηριωμένες. Αν υφίσταται ανωτέρα αρχή, τότε αυτή δεν είναι έτσι όπως την περιγράφουν οι "'αγιοι πατέρες" σας (το πιθανό για εμένα) ή δεν υπάρχει καμία τέτοια αρχή γενικά.
Σε κάθε περίπτωση φαίνεται πως τις "άγιες γραφές" σας τις έφτιαξαν για τους λόγους που αναφέρω παραπάνω, άνθρωποι σαν τον Χασάν ιμπν Σαμπάχ (πραγματικό πρόσωπο) στο μυθιστόρημα που παρέθεσα. Οσο και να το ψάξεις, σε αυτές τις δύο επιλογές θα καταλλήξεις. Αν δεν θέλεις να το ψάξεις παραπάνω, είναι δικαίωμα σου, πρέπει όμως να καταλάβεις οτι είναι κουραστικό και μονότονο να επαναλαμβάνετε τα ίδια και τα ίδια συνέχεια. Νομίζω οτι αυτό που θέλετε να πείτε, έχει γίνει κατανοητό εδω και αιώνες. Αποδεκτό όμως δεν θα γίνει με αυτόν το τρόπο, ούτε με κανέναν άλλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 25-10-14 στις 17:00
Απάντηση με παράθεση