Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #217  
Παλιά 18-04-11, 17:08
Το avatar του χρήστη THE KEEPER OF SECRET
THE KEEPER OF SECRET Ο χρήστης THE KEEPER OF SECRET δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2004
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ φίλε THE KEEPER OF SECRET.

Για την παρουσίαση της θεωρίας και την απήχησή της από το 1978 – 2011 σε συνέδρια δε χρειάζεται να αναφερθεί κάτι άλλο. Η παρουσίαση του EGU 2011 που έκανες είναι σχεδόν πλήρης, λείπει μόνο ότι οι εργασίες κρίθηκαν από επιστημονική επιτροπή και η συνδρομή στο συνέδριο δεν είναι πληρωμή αλλά
συνδρομή στα έξοδα.

Εγώ όπως εδώ και 16 χρόνια που ασχολούμαι με την έρευνα δεν πούλησα ποτέ τίποτα, πολύ περισσότερο φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Με τον σύλλογο μας COSMOS R και προσεχώς με ίδρυμα ερευνών προσπαθούμε να αξιοποιήσουμε μεθόδους – θεωρίες και με την συμβολή κάθε ερευνητή σε θέματα Γεωφυσικής και ιδιαίτερα Σεισμολογίας να αντιμετωπίσουμε τις επιπτώσεις των σεισμών.
Αγαπητέ κύριε Χαραλαμπόπουλε
Εγώ δεν έχω καμία αντίρρηση να επιχειρηματολογήσω με επιστημονικά κριτήρια για την πληρότητα η μη της μεθόδου που ακολουθείτε για την πρόγνωση των σεισμών καθώς και για την αποτελεσματικότητα της, πιστέψτε με όμως έχω την αίσθηση ότι κάτι τέτοιο μάλλον θα σας φέρει σε δυσχερή σχέση και ίσως σας εκνευρίσει, αφού όμως το ζητάτε εσείς δε θα σας χαλάσω το χατίρι.
Πριν από οτιδήποτε άλλο όμως και επειδή αναφέρεται ότι: «Για την παρουσίαση της θεωρίας και την απήχησή της από το 1978 – 2011 σε συνέδρια δε χρειάζεται να αναφερθεί κάτι άλλο. Η παρουσίαση του EGU 2011 που έκανες είναι σχεδόν πλήρης, λείπει μόνο ότι οι εργασίες κρίθηκαν από επιστημονική επιτροπή».
Εγώ θα επιμείνω και θα ζητήσω να μου παρουσιάσετε αδιάσειστα στοιχεία που να επιβεβαιώνουν τα λεγόμενα σας για την απήχηση της θεωρίας σας επί 33 χρόνια (σε ποιους επιστημονικούς η ερευνητικούς κύκλους αναφέρεστε συγκεκριμένα).
Επίσης θα παρακαλούσα (εάν και εφόσον θέλετε) να μας παρουσιάσετε εδώ τις βιβλιογραφικές αναφορές των δημοσιευμένων εργασιών σας, σε (refereed) συνέδρια και (peer-reviewed) περιοδικά αφού, παρά τις επισταμένες αναζητήσεις μου τόσο στο site σας αλλά και στο διαδίκτυο γενικά, δεν κατέστη δυνατό να εντοπίσω τέτοιες δημοσιεύσεις. Έτσι όλοι θα έχουν τη δυνατότητα να τις διαβάσουν και να τις κρίνουν ως προς το περιεχόμενό τους.

Έχοντας μέχρι σήμερα διαβάσει και μελετήσει ένα σεβαστό αριθμό επιστημονικών εργασιών, επιστρέψτε μου - όσο πιο κομψά μπορώ - να δηλώσω ότι, αφενός μεν το κείμενο που διάβασα, δεν ακολουθεί ούτε στο ελάχιστο την επιστημονική μεθοδολογία προκειμένου να χαρακτηρισθεί θεωρία, αφετέρου δε, η ανάγνωσή του μου έδινε την εντύπωση ότι επρόκειτο περισσότερο για “ έκθεση ιδεών διατυπωμένη με αρκετή δόση αφέλειας” παρά για εργασία επιστημονικής ομάδας.Επιπρόσθετα, ακόμη και ως έκθεση ιδεών, μου φάνηκε πολύ προχειροφτιαγμένη όπως επίσης και κακογραμμένη, αφού σε αυτήν ο αναγνώστης εντοπίζει πλήθος αυθαίρετων παραδοχών και αναπόδεικτων συμπερασμάτων όπως επίσης συντακτικά λανθασμένες και εννοιολογικά ασύνδετες προτάσεις .
Ενδεικτικά να αναφέρω τα πιο εξόφθαλμα που εντόπισα από την εισαγωγή ακόμη.

“…Η ταχύτητα της αντίστροφης κύλισης της Σελήνης αυξάνονταν αναλογικά με την αύξηση της μάζας της. Με τη συνεχή μείωση της θερμοκρασίας στην επιφάνεια της Γης, περισσότερες σε αριθμό και μεγαλύτερου μεγέθους στερεές μάζες κατέβαιναν από τους πόλους προς τον Ισημερινό. οι οποίες λειτούργησαν ως εφαλτήριο πάνω στο οποίο αναπήδησε η Σελήνη και τέθηκε σε τροχιά γύρω από τη Γη...”

Αν δεν με απατά η μνήμη μου η συγκεκριμένη υπόθεση για την προέλευση της σελήνης έχει εγκαταλειφθεί από την επιστημονική κοινότητα ήδη από το έτος 1984 όπου μετά το διεθνές συνέδριο στην Kona της Χαβάης, υιοθετήθηκε ως πληρέστερη η θεωρία της γιγαντιαίας σύγκρουσης των Hartmann και Davis.

“…αποτέλεσμα αυτών είναι το κέντρο μάζας της Σελήνης να βρίσκεται μετατοπισμένο προς την ορατή από τη Γη πλευρά της κατά 2,5 χιλιόμετρα και λόγω βαρυτικής σύνδεσης με τη Γη η Σελήνη δεν έχει αξονική περιστροφή...”

Συγνώμη εδώ εννοείτε ότι η σελήνη δεν περιστρέφεται γύρω από τον άξονα της…; Τελικά μάλλον λάθος μου τα μάθανε οι καθηγητές μου όταν έλεγαν ότι η σελήνη και περιστρέφεται γύρω από τον άξονα της και η περιστροφή αυτή διαρκεί 27 ημέρες 7 ώρες και 43 λεπτά.

“… Σύντομα η ηρεμία στην επιφάνεια της Γης αποκαταστάθηκε. Η ζωή αναπτύχθηκε και εξελίχθηκε επι μακρόν. Σχετικά πρόσφατα όταν ο τελευταίος δορυφόρος, πλησίαζε επικίνδυνα λόγω φθίνουσας τροχιάς, οι άνθρωποι υπολόγισαν τον χώρο (Μεσόγειος) και το χρόνο της πρόσκρουσης και πήραν μέτρα για την αντιμετώπιση των επιπτώσεων από αυτήν. Έτσι οι άνθρωποι μετακινήθηκαν ανατολικά, κατασκεύασαν κλειστού τύπου σκάφη (κιβωτούς) και απομακρύνθηκαν από την ακτή πλέοντας στον ωκεανό έτσι ώστε να αντιμετωπίσουν τις ισχυρές δονήσεις από την πρόσκρουση και το μεγάλο παλιρροϊκό κύμα που ακολούθησε. Όσοι επιβίωσαν επέστρεψαν αργότερα προς δυσμάς (Ινδοευρωπαίοι). Το σημαντικότερο γεωλογικό αποτέλεσμα αυτής της πρόσκρουσης με την απομάκρυνση της Αμερικανικής Ηπείρου (τότε γνωστή ως Ατλαντίδα) στα δυτικά (πέρα από τους στύλους του Ηρακλέους) όπου και παρέμεινε ...”

Όταν διάβασα αυτό πραγματικά έμεινα με ανοιχτό το στόμα. Καλά σε ποια χρονική περίοδο της γήινης ιστορίας συνέβησαν όλα αυτά; Το “ σχετικά πρόσφατα “ πόσο πρόσφατα είναι; Προ δεινοσαύρων, μετά απΆ αυτούς; Ποια αρχαιολογικά, παλαιοντολογικά ή γεωλογικά ευρήματα επιβεβαιώνουν το παραπάνω μύθευμα;

“… A) A) Από τη διαφορική περιστροφή της λιθόσφαιρας από την πυρόσφαιρα της Γης. Η λιθόσφαιρα χάνει μια πλήρη περιστροφή κάθε 100 περίπου περιστροφές της πυρόσφαιρας, και περισσότερο ακόμα από τον πυρήνα.(Η διαφορική αξονική περιστροφή των στρωμάτων της Γης δημιουργεί το ισχυρό ηλεκτρομαγνητικό πεδίο της και με την άνιση κατανομή στερεού φλοιού λόγω των ηπείρων, που τώρα είναι στο βόρειο ημισφαίριο, γίνεται κλονισμός και εναλλαγή των θέσεων τους στο νότιο και στο βόρειο ημισφαίριο � εναλλαγή πολικότητας)...”

Σε αυτό το κομμάτι ομολογώ ότι δεν κατάλαβα τίποτα. Αν κάποιος φίλος από το φορουμ καταλαβε κατι περισσότερο παρακαλώ να διαφωτίσει κι εμένα. Ειδικά στο κομμάτι της εναλλαγής πολικότητας.

“… Για τον Ελλαδικό χώρο παίρνουμε ως αφετηρία τους σεισμούς που γίνονται στη Δυτική Αμερική μεταξύ 0 και 40 παράλληλου. Οι διαδρομές που ακολουθούν τα συστατικά περνούν κάτω από το φλοιό της Αμερικανικής ηπείρου, του Ατλαντικού ωκεανού, συγκλίνουν στο Γιβραλτάρ, Δυτική Μεσόγειο και φτάνουν κάτω από την Ελλάδα όπου θα προκαλέσουν νέους σεισμούς ανάλογου μεγέθους...”

Εδώ πέραν της πλήρως αυθαίρετης και με μορφή αξιώματος παραδοχής ότι, για τον Ελλαδικό χώρο παίρνουμε ως αφετηρία τους σεισμούς που γίνονται στη Δυτική Αμερική μεταξύ 0 και 40 παράλληλου(αλήθεια με βάση ποιους μαθηματικούς υπολογισμούς καταλήξατε σε αυτό το συμπέρασμα και συμπεριλάβατε στους υπολογισμούς σας όλη σχεδόν την αμερικάνική ήπειρο, η όλη περιγραφή μου θυμίζει την διαδρομή πλοίου(Ατλαντικός, Γιβραλτάρ, Μεσόγειος και φτάσαμε Ελλάδα. Δηλαδή κάτω από την Αφρικανική Ήπειρο ή Ισπανία και Γαλλία δεν γίνεται να περάσουν; Ντε και καλά Γιβραλτάρ. Επίσης και επειδή αυτό αναφέρεται κατά κόρον στις προβλέψεις σας, μήπως θα μπορούσατε να γίνεται λίγο πιο συγκεκριμένος με την αναλογικότητα των σεισμικών μεγεθών; Πως την ορίζεται; Αν υποθέσουμε ότι με αφετηρία ένα σεισμό μεγέθους 5,5R στο Μεξικό έχουμε σεισμό στην Ελλάδα μεγέθους 6,0R πέσαμε μέσα; Αν αυτός ο σεισμός αντί 6,0 είναι 5,0R πάλι τον βρήκαμε; Και τι αναλογικότητα έχουν το 5 με το 5,5 και το 6 συγκρινόμενα μεταξύ τους; Το ότι η κλίμακα Ρίχτερ είναι λογαριθμική και για μια αύξηση κατά 1 R εκλύεται ενέργεια περίπου 25 φορές περισσότερη σας λέει κάτι. Και για να πάω λίγο παραπέρα. Αν την ίδια ημέρα έχουμε στην Ελλάδα δύο σεισμούς, έναν στο Σουφλί με μέγεθος 5,1R και έναν στην Κάρπαθο με μέγεθος 5,8R, εμείς ποιόν από τους δύο θα έχουμε βρει;

__________________
ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΛΟΣ
Ή ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ...?

ΜΕΛΕΤΕΙ ΤΟ ΠΑΝ.!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη THE KEEPER OF SECRET : 18-04-11 στις 17:17
Απάντηση με παράθεση