Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #938  
Παλιά 17-01-12, 20:42
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα σε ότι λες χρησιμποποιείς το μπορεί. Οπότε μπορεί και να έγινε διωγμός των χριστιανών (λέμε τώρα γιατί διωγμός των χριστιανών έγινε). Θα ήταν αδύνατον να συνωμότησαν τόσοι ιστορικοί για να δημιουργήσουν φανταστικούς διωγμούς.

Μα τι συνομωσία είναι αυτοί από τους ισορικούς τόσα χρόνια?? Και έχουν πιάσει κότσο δις κόσμου? α παπαπα! Το ΄πα εγώ, η Μακεδονία δεν είναι ελληνική, μας δούλευαν τόσα χρόνια οι ιστορικοί
Οι διωγμοί μπορώ να σου πω κι εγώ που έχουμε αντίθετη άποψη, ότι όντως υπήρξαν και ότι όντως υπήρξαν χριστιανοί θύματα και στις αρένες, αλλά και στον δρόμο. Ε, και; Το ότι υπήρξαν διωγμοί φανερώνει κάτι; Από μόνο του δεν υποδηλώνει την ύπαρξη του Ιησού.

Ναι. Δε καταλαβαίνω γιατί δε μπορείς να δεχτείς την ύπαρξη (και όχι τον ασπασμό) αυτής της απάντησης. Ναι. Τόσα δις κόσμου έχουν παραπλανηθεί. Που είναι το παράλογο; Σου το ξαναείπα και σε προηγούμενο post, αλλά δεν ήθελες να το ακούσεις και στάθηκες μόνο στο "λαϊκό" μέρος του.

Εν αρχήν πάντως, δεν ήτο δις ο κόσμος. Εκείνη την εποχή οι Χριστιανοί ήταν μειονότητα. Όμως, οι συνθήκες επέτρεπαν στον κόσμο να ασπαστεί μία τέτοιου είδους θρησκεία, η οποία συγχωρούσε τους πάντες και ελευθέρωνε ακόμη και τους σκλάβους. Μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι πιστοί στην αρχή ήταν φτωχοί και σκλάβοι, άνθρωποι δηλαδή που υπέφεραν και "γαντζώθηκαν" από τις τότε γραφές και μέσω της χριστιανικής οδού επαναστάτησαν. Οι Αυτοκράτορες τότε μην ξεχνάς ότι αλλαξοπίστησαν (όχι όλοι και όχι όλοι για τον ίδιο λόγο) γιατί είδαν ότι ο χριστιανισμός θα είχε μεγάλη απήχηση, έβλεπαν την παρακμή της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας (ave) και για να μη χάσουν προνόμια και εξουσία πήγαν ... με το μέρος τους ανερχόμενου δυνατού!

Από 'κει και πέρα... ένα χάος!!!
Η εκκλησία είναι ο άρχων της παραπλάνησης και της παραπληροφόρησης. Και βέβαια (από την αρχή) ο άρχων της αηδίας. Με ξαναγραμμένες γραφές που την συνέφεραν, με εντολές που μόνο παρανοϊκές μπορούν να χαρακτηριστούν, με κύριο κίνητρο τον ΦΟΒΟ, παραπλανούσαν αιώνες τώρα τον κόσμο και συνεχίζουν να το κάνουν!

Δυστυχώς, την τωρινή σου "πίστη", την έχεις διαμορφώσει σύμφωνα με τα πρότυπα της εκκλησίας. Αυτή κινεί τα νήματα στο μυαλό σου σ' αυτόν τον τομέα, κι αν θέλεις να μου αποδείξεις το αντίθετο, πες μου τι θ' αλλάξει στην ζωή σου αν τελικά αποδειχθεί (με όποιο τρόπο θες) ότι ο Ιησούς κάποτε έζησε!

Ο κόσμος δεν πήγαινε μπροστά ξέρεις γιατί;
Γιατί κάποιοι καταδίκαζαν τον Κοπέρνικο για τις σωστές απόψεις του.

Μέσω της αμφισβήτησης έρχεται πάντα η Αλήθεια.

Αυτό σκέφτηκα, αυτό μελέτησα, αυτό εφήρμοσα και αυτό αποδείχθηκε!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση