Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1518  
Παλιά 12-08-16, 17:26
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

[QUOTE=Litsa;123498]Καλέ μου Deadite, δεν μπορώ να συμφωνήσω σε αυτά που λες.
Αν δεις από ψηλά ή χαμηλά μια έρημο ή έναν ωκεανό, αλάζεις οπτική γωνία
βλέπεις περισσότερες ή λιγότερες πληροφορίες αλλά το τοπίο παραμένει
έρημος ή ωκεανός ή δάσος.


Litsa δε θέλω να συμφωνήσεις μαζί μου, δε χρειάζεται. Θα ήθελα όμως να διαβάζεις αυτά που γράφω με λίγη προσοχή (όπως κι εγώ διαβάζω όσο προσεκτικά μπορώ, αυτά που γράφεις εσύ), ώστε να αποφεύγονται τυχόν παρανοήσεις και να μην επαναλαμβανόμαστε.

Η διαφορετική οπτική γωνία μπορεί να αλλάξει τελείως τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε και, ναι, μπορεί αυτό που εσύ βλέπεις σαν έρημο, ο άλλος να το βλέπει δάσος. Το πώς και το γιατί είναι μεγάλη ιστορία (και εκτός θέματος).Υπάρχει μια πολύ ωραία ταινία κινουμένων σχεδίων, της οποίας το θέμα είναι ακριβώς αυτό. Το Antz (Τα Μυρμήγκια), 1988 http://www.imdb.com/title/tt0120587/

Δε λέω ότι είναι εύκολο να αλλάξει κανείς τον τρόπο που έχει μάθει να σκέφτεται, είναι δύσκολο κι επίπονο, έρχεται σε αντίθεση με όσα είχες μάθει να πιστεύεις, σε αναγκάζει να αναθεωρήσεις πράγματα και καταστάσεις, αλλά αξίζει τον κόπο...για μένα τουλάχιστον αξίζει.

Παράθεση:
Έτσι, μια νεοναζιστική άποψη, από όπου και να τη δεις παραμένει νεοναζιστική, και απεχθής
Υποθέτω ότι το αναφέρεις γενικά κι αόριστα, ελπίζω να μη συσχετίζεις την ιστορικότητα του Ιησού με το νεοναζισμό... από πού κι ως πού;
Ακόμα κι αν το αναφέρεις γενικά, το παράδειγμα με τους νεοναζί είναι λίγο άστοχο, δεδομένου του ότι μιλάμε για κανόνες διεξαγωγής συζήτησης και ως γνωστόν με νεοναζί δε μπορείς να συζητήσεις, όχι γιατί δεν το θες εσύ, αλλά γιατί δεν το θέλουν αυτοί, μιλάνε άλλη γλώσσα, έχουν άλλους κώδικες επικοινωνίας και το πιο βασικό :δεν ακούνε τον άλλο, κάτι που χαρακτηρίζει όλους τους φανατικούς γενικώς, και δυστυχώς παρατηρείται και σε αυτό το thread.

Τέλος πάντων, από το να δίνω σημασία στα σκίτσα του Αρκά, προτιμώ να ακούσω αυτό που έλεγε ο Καρλ Πόπερ, ότι για να ασκήσουμε κριτική σε μια θεωρία, θα πρέπει να τη διαχωρίζουμε από το φορέα της.
Δηλαδή, όταν είμαστε αντίθετοι σε μια θεωρία, εστιάζουμε στα στραβά της θεωρίας, όχι στον άνθρωπο που την εκφέρει.

Νομίζω πως ο,τι είχα να πω πάνω στο θέμα, το είπα. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω, έχω απαντήσει, δε θα επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια, καταντάει βαρετό.
Απάντηση με παράθεση