Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1019  
Παλιά 22-11-14, 15:28
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Εννοώ την μηδενική θέληση για ανεύρεση της αλήθειας, απλά την θέληση να νικήσεις τον συνομιλητή στον διάλογο. Τέχνη του λόγου χωρίς όμως διάθεση για να βρεθεί η αλήθεια. Εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι προσωπικές μάχες, όπως αυτές των πολιτικών.

Ελπίζω κάποτε να αρχίσουμε να μιλάμε σοβαρά. Δεν είναι δυνατόν αυτό που διάβασα, ότι δηλαδή δεν υπάρχουν αντίθετα επιχειρήματα κατά της εξέλιξης. Εγώ δεν θα ισχυριζόμουν ποτέ πως δεν υπάρχουν επιχειρήματα υπέρ της εξέλιξης. Αναρωτιέμαι αν κάνουμε πλάκα και πότε θα αρχίσουμε επιτέλους να καταλαβαινόμαστε.

Δεν με νοιάζει να δεχθεί κάποιος την θεωρία μου και να ασπαστεί την δικιά μου πίστη. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΛΕΩ και ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΕΙ, αλλά να απαντάει με αντιεπιχειρήματα, αν έχει. Ελληνικά μιλάμε.

Όλα τα άλλα είναι άχρηστα και δεν εξυπηρετούν την εύρεση της αλήθειας.

Kαι για να σχολιάσω αυτό που έγραψες:
"Και κάτι ακόμα που προφανώς δεν καταλαβαίνεις, τα επιχειρήματα ενάντια στην εξελικτική, αν υποθέσουμε ότι κάποτε εμφανιστούν, θα τα παρουσιάσουν πανεπιστήμια σε μελέτες με υπογραφές επιστημονικής ομάδας ειδικών, και θα τα διασταυρώσουν πλήθος πανεπιστημίων με έδρα βιολογίας."

Αυτοί οι "ειδικοί" που αναφέρεις δεν έχουν διαφορά για μένα από μια σέχτα ιερέων. Αντί να ασχοληθούμε με επιχείρηματα, κάνουμε συνέχεια προσφυγές σε "αυθεντίες" και σε "στατιστικές".

Επιχειρήματα, αυτό είναι το ζητούμενο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 22-11-14 στις 15:35
Απάντηση με παράθεση