Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 16-03-06, 10:20
Το avatar του χρήστη Kamelot
Kamelot Ο χρήστης Kamelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Περιοχή: Ονειροχώρα
Προεπιλογή

beetlejuice και xontro_mpizeli,
σας ευχαριστούμε για τις ευχές μα πάνω απ' όλα να εύχεστε να είναι ο ουρανός καθαρός τις 3 περίπου ώρες που θα διαρκέσει το φαινόμενο, και ειδικά στη φάση της ολικότητας!!!
Όσο για τα συγχαρητήρια... δεν μου αξίζουν προσωπικά αφού πολύ απλά δε θα το άντεχα να κάθομαι να βλέπω την μερική έκλειψη από το σπίτι μου ξέροντας πως (λίγα ) χιλιόμετρα πιο πέρα κάποιοι άνθρωποι βιώνουν το μοναδικό φαινόμενο της ολικής έκλειψης!!
Και αυτό το λέω γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην 95% και 100% κάλυψη του ηλιακού δίσκου. Η περίπτωση της μερικής έκλειψης δε διαφέρει και πολύ από μια σταδιακή μείωση της φωτεινότητας λόγω βαριάς νέφωσης π.χ. Αλλά η ολική έκλειψη... έτσι όπως την περιέγραψε και ο quendi, θα είναι πραγματικά μια μυστικιστική σχεδόν εμπειρία όπου ο άνθρωπος στέκει με δέος μπροστά στο μεγαλείο της φύσης! Δεν είναι δύσκολο να φανταστούμε γιατί οι αρχαίοι αντιδρούσαν έτσι βιώνοντας μια τέτοια εμπειρία...

Και εδώ να προσθέσω πως το φαινόμενο της ολικής έκλειψης είναι μοναδικό στο ηλιακό μας σύστημα... αν η σελήνη βρισκόταν πιο μακριά ή πιο κοντά στη Γη, η φαινόμενη διάμετρός της δε θα ήταν ίδια με αυτή του Ήλιου, οπότε ο ηλιακός δίσκος δε θα καλυπτόταν πλήρως, και δε θα είχαμε και την ευκαιρία να παρατηρήσουμε το στέμμα!!
Ακόμα, μια ολική έκλειψη Ηλίου εκτός από εντυπωσιακό φαινόμενο υπήρξε και ιδιαίτερα σημαντική από επιστημονικής πλευράς. Η ολική έκλειψη Ηλίου που συνέβη το Μάιο του 1919 επιβεβαίωσε στον αστροφυσικό Eddington την ισχύ της γενικής θεωρίας της Σχετικότητας του Einstein, αποδεικνύοντας την απόκλιση του φωτός κοντά στον Ήλιο και αλλάζοντας καθοριστικά τον τρόπο με τον οποίο βλέπουμε το Σύμπαν...

Αρκετά παρασύρθηκα όμως, τα υπόλοιπα θα τα διαβάσετε - και θα τα δείτε - στη σχετική ανταπόκριση (που εύχομαι να μην υποστεί λογοκρισία )

Υ.Γ.
Παράθεση:
Quendi εκτος των αλλων αναλαμβανεις το χρεος να προσεχεις και την Kamelot
δε χρειάζομαι προστασία αγαπητέ μου, ξέρω καράτε
Άσε που ο quendi, όπως και όλοι, το μόνο που θα έχουμε στο μυαλό μας να προσέχουμε είναι τα τηλεσκόπια, οι κάμερες και τα κυάλια, και ας βουλιάζει το νησί γύρω μας...
Προστασία θα χρειαστεί ο Αγιος Ροσγουελιος, αν του έρθει να κάνει τίποτα κόλπα εκείνη τη μέρα παίζοντας με τα συννεφάκια