Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 19-03-06, 18:55
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: middle earth
Προεπιλογή

Σας ευχαριστούμε όλους για τις ευχές σας. Ας ελπίσουμε ότι θα πάνε όλα καλά και ότι θα μας κάνει την χάρη ο καιρός. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά έχω συνέχεια στο μυαλό μου αν θα έχει σύννεφα ή όχι!!! Δημιουργεί σε όλους μας τεράστιο άγχος!!

Παράθεση:
Επισης παιδια εκει στο τερμα θεου που θα πατε, εαν εχετε χρονο, θα μπορεσετε να δειτε και αλλα αξιολογα πραγματα περα απο την εκλειψη.
Φίλε μου ΚΑΝΕ..δεν θα έχουμε χρόνο!!!Στο Καστελόριζο θα είμαστε μία μέρα πριν την έκλειψη όπου θα πρέπει να ψάξουμε για όσο καλυτερη τοποθεσία παρατήρησης γίνεται για να στήσουμε σκηνές και όργανα για δοκιμές συν..το άγχος για τα σύννεφα συν το ότι φεύγουμε από Καστελόριζο αμέσως μετά την Έκλειψη..Δυστυχώς θα είναι πολύ δύσκολο!

Παράθεση:
Ελπίζω στο μέλλον, να κανονιστεί κάπως πιο νωρίς και πιο "ανοιχτά" μια οργανωμένη εκδρομούλα, κι όσοι πιστοί ας προσέλθουν! Εγώ θα είμαι μέσα πάντως, όπως έχω δηλώσει και σε άλλο topic.
Αντωνία ετοιμάσου (να πάτε ) στην Κίνα το 2008 λοιπόν!! Πάντως να ξέρεις ότι ακόμα και οι ελληνικοί αστρονομικοί σύλλογοι (χωρίς να συμφωνώ με αυτό βέβαια) δεν κανόνισαν οργανωμένες "ανοιχτές" εκδρομές λόγω της περιοχής της έκλειψης και των δυσκολιών με την μεταφορά. Οι περισσότεροι έχουν κλείσει μόνοι τους ή ανά παρέες. Στο Καστελόριζο δεν υπάρχουν καταλύματα από την αρχή του φθινοπώρου επειδή τα είχαν κλείσει από πολύ νωρίς οι αστρονόμοι (ερασιτέχνες και επαγγελματίες). Στην αστρονομική κοινότητα υπάρχει αναβρασμός για το θέμα εδώ και ένα χρόνο απ όσους ενδιαφέρονταν. Ακόμα..τα δρομολόγια των πλοίων ανακοινώθηκαν απ τις εταιρείες μέσα Φλεβάρη και από τότε και μετά κλείσαμε όλοι μας. Δεν γινόταν πιο νωρίς.

Τώρα για το αν έπρεπε να γίνει καλύτερη ενημέρωση από ΜΜΕ και αστρονομικούς φορείς δεν ξέρω..Ξέρετε πως λειτουργούν τα ΜΜΕ, μόνο η τηλεθέαση τα ενδιαφέρει. Όποιος ενδιαφερόταν έπρεπε να ψάξει μόνος του,είναι γεγονός. Αλλά σε οποιοδήποτε αστρονομικό site να έμπαινε θα έβρισκε πληροφορίες.

Τέλος πάντων..Ας βάλει ο Άγιος Ροσγουέλιος το χέρι του..

Σας χαιρετώ!
Απάντηση με παράθεση