Θέμα: Κριτική
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 05-03-08, 13:00
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned

Περιοχή: Mandri
Προεπιλογή

Σκεπτόμενος όλα αυτά που έγιναν και λέχθηκαν τις τελευταίες μέρες και μια και δεν είχα την δυνατότητα να μιλήσω θέλω να επικεντρωθώ σε κάποια μικρά θέματα.

Σε πολλά σημεία αλλά και σε προσωπικές συζητήσεις που είχα με μέλη άκουσα από πολλούς να εκφράζεται η άποψη αφού δεν σας αρέσει γιατί κάθεστε. Αφού έχετε παράπονα και λόγους να αμφισβητείτε κάποια θέματα, γιατί συνεχίζετε και μπαίνετε μέσα σε αυτόν τον χώρο.
Απαντώντας εκπροσωπώντας μόνο τον εαυτό μου , πρέπει να πω ότι ο μόνος λόγος που μπήκα σε αυτό το forum και γενικά εξακολουθώ να μπαίνω είναι ότι μου άρεσε και μου αρέσει να μιλάω, αλλά πάνω από όλα να διαβάζω θέματα που έχουν μεταφυσικό, ή και φιλοσοφικό, ή ακόμα και ιστορικό και πολιτικό περιεχόμενο. Δεν μπήκα ούτε για να κάνω φίλους, άλλο εάν έκανα, ούτε γιατί δεν είχα κάτι άλλο να κάνω. Και ο λόγος που συνεχίζω να μπαίνω είναι πολύ απλά γιατί υπάρχουν ενδιαφέροντα θέματα αλλά και επειδή πιστεύω και όχι άδικα ότι το μεταφυσικό είναι το καλύτερο του είδους στην Ελλάδα. Το γεγονός αυτό οφείλετε στην ομάδα γενικά αλλά και προσωπικά σε άτομα που ασχολούνται όπως τον Μηνά, ο οποίος έχει αφιερώσει πολύ από τον χρόνο του για αυτόν τον χώρο, όπως και άλλοι πολλοί. Αλλά πάνω από όλα η επιτυχία του forum, όπως και κάθε forum είναι τα απλά μέλη της. Χωρίς αυτούς δεν θα υπήρχε τίποτα από όλα αυτά. Δεν θα υπήρχαν συζητήσεις, δεν θα υπήρχαν θέματα. Ο λόγος που μπαίνω λοιπόν είναι πολύ απλά γιατί είναι ένας χώρος που τα μέλη του, από την μία και μοναδική τους δημοσίευση μέχρι τις 2000 προσφέρουν μια πηγή γνώσεων και προβληματισμού που πολλές φορές φεύγει ακόμα και από το μεταφυσικό πεδίο διευρύνοντας τους ορίζοντες των μελών σε πολλαπλά επίπεδα. Αυτοί είναι οι λόγοι σε γενικές γραμμές που μπαίνει ο καθένας μας σε αυτόν τον χώρο νομίζω. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και οι προσωπικοί λόγοι που έρχονται μετά την ενασχόληση σου, σε έναν τέτοιο χώρο, όπως τα άτομα που γράφουν, με τα οποία θέλοντας και μη, αποκτάς κάποιους πνευματικούς αλλά και φιλικούς δεσμούς και αυτοί είναι που σε κάνουν να νιώθεις όχι ότι μπαίνεις σε ένα μέρος που απλά εκφράζονται απόψεις, αλλά που είναι σαν ένα πνευματικό σου σπίτι. Όλοι αυτοί οι λόγοι νομίζω ότι είναι ξεκάθαροι.

Οι λόγοι όμως που σε οδηγούν να μπαίνεις σε έναν τέτοιο χώρο και το γεγονός ότι θέλεις να μπαίνεις σε έναν τέτοιο χώρο, δεν μπορεί να είναι αποτρεπτικοί για κριτική, αλλά αντίθετα πρέπει να κάνεις κριτική έχοντας πάντα στο μυαλό σου ότι θέλεις ο χώρος αυτός να γίνει καλύτερος, αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος ύπαρξης της.

Διαβάζοντας όλα όσα έγραψα τις τελευταίες μέρες πριν μπαναριστώ δεν βλέπω τίποτα άλλο από μια έκθεση των προβληματισμών μου πάνω σε διάφορα θέματα.
Άρχισα με το κλείδωμα των θεμάτων αλλά και την χρονική διάρκεια για την οποία κλειδώνονται θέματα χωρίς μάλιστα να ανοίξω ένα νέο θέμα, αλλά σε ένα ήδη υπάρχον, τονίζοντας ότι δεν μπορεί να κλειδώνεται το δικαίωμα κάποιου να απαντήσει πόσο μάλλον όταν δεν έχει συμβάλει στην παρεκτροπή του θέματος. Τι ποιο λογικό από αυτό; Συνεχίζοντας με έναν συλλογισμό ότι μπορεί κάποιοι από αυτούς που έγραφαν να μην γράφουν επειδή θεωρούν λάθος κάποιες κινήσεις και τονίζοντας ότι συμφωνώ με τον καλό συντονισμό που είπε μέλος της συντονιστική ομάδας, αλλά τόνισα ότι εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Τελικά το θέμα… κλειδώθηκε.

Μετά εξέφρασα τις σκέψεις μου, όπως έκανα πάντα, λέγοντας ότι λόγω έλλειψης νέων κειμένων, ατόμων που μου άρεσε να διαβάζω, δεν νιώθω όπως παλιότερα σαν το σπίτι μου. Κάτι που παρεξηγήθηκε αλλά νομίζω ότι έχω διευκρινίσει.

Εξέφρασα τον προβληματισμό μου για τα μέλη του μεταφυσικού και για το πόσοι γράφουν σε αυτό σε μια ανάγκη να γράφουν περισσότεροι και για πιο πολλά θέματα, με περισσότερες διαφορετικές απόψεις. Ο προβληματισμός μου αυτός πηγάζει από το ότι ξέρουμε όλοι και μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, πολλοί από αυτούς τους λογαριασμούς είναι από άτομα που έχουν μπαναριστεί και έχουν ανοίξει δευτέρους, τρίτους λογαριασμούς, ή από άτομα που έχουν διπλούς λογαριασμούς χωρίς να έχουν αποχωρήσει, ή από άτομα που δεν ανήκουν στο μεταφυσικό αλλά σε άλλους χώρους και μπήκαν με διάφορους σκοπούς εδώ μέσα. Από το να διαφημίσουν μέχρι να κακολογήσουν και σίγουρα όχι για να συζητήσουν. Παρόλα αυτά σίγουρα υπάρχει πάρα πολύ μεγάλος αριθμός λογαριασμών, αλλά η δυναμική κάποιου forum είναι στο πόσοι γράφουν και όχι στο πόσοι μπορεί να περάσουν και να διαβάσουν κάποια στιγμή. Ο προβληματισμός μου ότι γράφουν λίγοι σχετικά με αυτούς που είναι γραμμένοι νομίζω ότι είναι λογικός και δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας προβληματισμός.

Από εκεί και πέρα αναλώθηκα σε μια σειρά μηνυμάτων που είχαν να κάνουν με την διευκρίνιση των μηνυμάτων μου και ειδικά για ένα συγκεκριμένο μήνυμα. Και όλα αυτά εξελιχθήκαν ταυτόχρονα με ένα πλήθος άλλων μηνυμάτων από μέλη που εξέφραζαν προβληματισμούς και σε κάποια σημεία αγανάκτηση. Ως προς τι αυτή η αγανάκτηση; Καλύτερα να ρωτήσετε τους ίδιους, εγώ δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Όπως επίσης άρχισε από κάποια μέλη ένα ολόκληρο θέμα για το εάν το μεταφυσικό διαλύεται. Θέμα για το οποίο δεν πήρα και ούτε θα πάρω θέση μια και δεν το θεωρώ ότι είναι κάτι σοβαρό.

Και μετά από αυτό ήρθε η στιγμή που ο Μιχάλης είπε όσα είπε και εγώ με 4 συνεχόμενες δημοσιεύσεις μου και ενώ είχαν διαγραφεί αναδημοσίευσα. Για το ban δεν έχω να πω κάτι, απλά μονάχα για την ιστορία ότι είχα σταματήσει να αναδημοσιεύω το κείμενο όταν το ban έγινε. Από εκεί και πέρα δεν έχω παρά να δηλώσω ότι ορθός η ομάδα οδηγήθηκε στον ban μου σύμφωνα με το σκεπτικό της. Όμως πρέπει να πω για να μην υπάρχουν σκοτεινά σημεία σε όσους δεν πρόλαβαν και σε όσους δεν κατάλαβαν ότι εγώ ήμουν αυτός που ζήτησα την απομάκρυνση του Μηνά από την συντονιστική ομάδα και όχι από την κοινότητα όπως αφήνει να εννοηθεί. Συγκεκριμένα έγραψα «ζητώ την παραίτηση του χρήστη beetlejuice από μέλος της συντονιστικής ομάδας», όχι από την κοινότητα.
Φυσικά αυτό ήταν κάτι το οποίο γνώριζα ότι δεν θα γινόταν ποτέ, κάποιοι το λένε τακτική εντυπωσιασμού, εγώ το λέω δήλωση αμφισβήτησης σε θέματα που έχουν να κάνουν, όχι την μεταφυσική και όχι με την προσφορά του στο μεταφυσικό γενικά, στο forum και τις ομάδες ειδικά, αλλά της διαχειριστικής του αντικειμενικότητας για την ομαλή και καλύτερη λειτουργία του Forum και της κοινότητας. Και με συγκεκριμένο λόγο «Προσωπικά θέματα που δεν έλαβαν χώρα εντός του φόρουμ δεν μπορούν να επηρεάζουν τη λειτουργία του.» και συνεχίζω «κρίνω αρνητικά όλη την συντονιστική ομάδα, όπως το έχω κάνει και παλιότερα για διάφορους λόγους, χωρίς να παραβλέπω όλα τα καλά που έχει κάνει αφού θεωρώ ότι λειτούργησε με μόνο γνώμονα τα πάθη κάποιων μελών και όχι για το καλό της κοινότητας.»
Σκοπός μου δεν ήταν και ούτε είναι, να φύγει ο Μηνάς, αλλά να το εκλάβει σαν μια δήλωση αμφισβήτησης του και να αλλάξει τον τρόπο που συντονίζει και ενεργεί, γιατί θεωρώ και το έχω δηλώσει αρκετές φορές και στο παρελθόν ότι δεν είναι αμερόληπτος σε ότι αναφορά τον συντονισμό του. Χαρακτηριστικό αυτού είναι και το απόσπασμα που βρήκα σε παλιότερη δημοσίευση του Μιχάλη
Παράθεση:
Δέχτηκα πολλά μηνύματα που εξέφραζαν την απογοήτευσή τους για την εξέλιξη του θέματος, για την αντιδεοντολογική συμπεριφορά εκ μέρους μας και την αναρώτηση αν οι χριστιανοί είναι δεκτοί στην παρέα του Μεταφυσικού…
αυτό το αναφέρω απλά μόνο για να δείξω ότι είναι κάτι χρόνιο και όχι μεμονωμένο περιστατικό. Ο καθένας σαν μέλος μπορεί να υποστηρίζει τις θέσεις του και τα λεγόμενα του, αλλά όταν είναι διαχειριστής πρέπει πρώτιστος να εξασφαλίζει την δίκαια και ίση μεταχείριση των μελών. Κάτι που αμφισβητώ ότι κάνει στα θέματα περί Χριστιανισμού εδώ και 2 χρόνια, καλύπτοντας ουκ ολίγες φορές τα κακώς κείμενα μελών που βάλουν από την μια μεριά και αντίθετα από την άλλη. Όλα αυτά που από λάθος λένε κάποιοι ότι ήταν παράπονα που δεν είχαν εκφραστεί (έχει γίνει πολλές φορές) και βρήκαν πάτημα τώρα, μαζί με το τελευταίο γεγονός ήταν που με οδήγησαν σε αυτή μου την δήλωση. Δεν υπήρχε τίποτα άλλο πίσω από αυτό και ούτε υπάρχει, πόσο μάλλον από την στιγμή που είμαι αντίθετος και οι παλιότεροι θα το θυμούνται, με τις απομακρύνσεις και τα ban. Δεν θα μπορούσε να είμαι υπέρ της απομάκρυνσης του Μηνά από την κοινότητα. Αλλά, άλλο η κοινότητα και άλλο ο συντονισμός και οι αποφάσεις.
Απάντηση με παράθεση