Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #644  
Παλιά 02-01-09, 16:34
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Να στο εξηγήσω αυτό κάπως "περιγραφικά" φίλε No slave.
Αν έρθει κάποιος και μας πει πως ο Αλή Μπαμπά και οι 40 κλέφτες είναι υπαρκτά ιστορικά πρόσωπα
επειδή τους αναφέρει στα παραμύθια του ο Χανς Κριστιανς Αντερσεν, αλλά τους αναφέρει και ο τάδε
εκδοτικός οίκος και έχουν βγει και σε κινούμενα σχέδια, τότε εγώ κάλλιστα μπορώ να σου ανατρέψω
την αξία αυτών των στοιχείων που παραθέτεις και να σου εξηγήσω πως είναι παραμύθια για να κεντρίζουν
την φαντασία των μικρών παιδιών κλπ κλπ.

Παρόλα αυτά ΔΕΝ μπορούμε να ξέρουμε αν συμπτωματικά μπορεί κάποτε να υπήρξε μια συμμορία ληστών
που είχαν ως αρχηγό κάποιον επονομαζόμενο Αλή Μπαμπά ούτε και μπορούμε να το αποκλείσουμε αυτό φυσικά.
Ούτε μπορείς να μου ζητήσεις να σου αποδείξω ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ υπήρξε Αλή Μπαμπάς αρχηγός 40 κλεφτών.
Αυτό θα μπορούσαμε να το κάνουμε μόνο αν είχαμε τέλεια ληξιαρχεία σε dvd από αρχής γενέσεως κόσμου
πράγμα που δεν έχουμε.

Επίσης ΔΕΝ μπορούμε να ισχυριστούμε ότι όντως υπήρξε ο Αλή Μπαμπάς διότι οι 40 κλέφτες δεν θα ήταν κορόιδα
να πάνε να οργανώσουν συμμορία με ένα ανύπαρκτο πρόσωπο ως αρχηγό.


edit
@ Bernie Rico
Ο Αριστοφάνης διασώθηκε από τους μοναχούς αντιγραφείς
αλλά έχουμε δείξει σε άλλα τοπίκια πως η διάσωση αυτή οφείλετε
πολλές φορές στο ότι οι καλόγεροι ΔΕΝ κατέστρεφαν τα αρχεία πολύ καλά
(Τ παλίμψηστα)

Σε άλλο τοπίκιο που γράφω για τον Αρχιμήδη αναφέρω επακριβώς
πως γινόταν αυτή η διάσωση.

Θα συμφωνήσω επίσης μαζί σου για τα πολλά αρνητικά
της παλαιάς θρησκείας αυτό όμως δεν είναι προυπόθεση
για να δεχτούμε ντε φάκτο πως η καινούργια θρησκεία θα
πρέπει να είναι εξ ορισμού και καλύτερη επειδή είναι
καινούργια. Εγώ σου λέω ότι μια νεότερη θρησκεία μπορεί
να είναι και 2 φορές χειρότερη απ την προηγούμενη.

Βρε Λίτσα, τι λογική είναι αυτή πλήρως ισωπεδωτική?? Δηλαδή ο Ικτίνος δεν είχε καμία σχέση με τον Ακρόπολη για παράδειγμα, ούτε καν υπήρξε. Και ο Περικλής μούφα ήταν επίσης. Ή γενικότερα δεν υπήρξε κανένας από τους προγόνους μας. Κανένας μα κανένας!!!

Τώρα για το ότι διασώθηκαν μέσω αντιγραφών από τους καλόγερους συμφωνώ. Για το ότι οι καλόγεροι δεν ήξεραν να καταστρέφουν καλά τι να πω, δηλαδή τυχαία ακτυπώθηκαν καπου... μα το όλο θέμα με τα παλίμψηστα που λες είχε να κάνει με την έλλειψη γραφικής ύλης, εδώ είχαν σβηστεί τόσα και τόσα χριστιανικά κείμενα (Αγ. γρηγορίου κλπ) από τους χριστιανούς. Πες μου βέβαια που τα λες αυτά αν και χωρίς να θέλω να το θέσω στο πρόσωπό σου, αυτή η επιλεκτική αναφορά μου ακούγεται ως ακόμη μια μαρξιστική μπαρούφα

ΥΓ. επίσης εγώ σου λέω ότι μια νέα θρησκεία μπορεί να είναι και 3 φορές χειρότερη αλλά το τι λέω εγώ δεν παίζει ρόλο. Τα γεγονότα λένε πως απο τη μια είχαμε ανθρωποθυσίες και απο την άλλη όχι, λήξης.
Απάντηση με παράθεση