Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #84  
Παλιά 22-06-13, 16:37
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από biki Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουν περάσει πάνω απο 2000 χρόνια από την έναρξη του χριστιανισμού...δεν μπορείς να εισαι σιγουρος για το αν τα βιβλία κλπ δεν αλλοιώθηκαν με το πέρασμα των χρόνων από ανθρώπους.
Μα, το βιβλίο της Γένεσης στο οποίο περιγράφεται η δημιουργία των πρωτόπλαστων και γενικά των πάντων, δεν είναι αποδεκτό μόνο από τους Χριστιανούς, είναι αποδεκτό και από τους Εβραίους, οι οποίοι, εκτός εξαιρέσεων, δεν έχουν αποδεχθεί τον Χριστιανισμό.
Παράθεση:
Το ότι καταρρίπτεις την μια θεωρία δεν συμενει κιόλας ότι αυτόματα αληθεύει η άλλη.
Η περιγραφή της Αγίας Γραφής, δεν είναι θεωρία αλλά βεβαιότητα αποδεδειγμένη.
Και σε ένα βεβαιωμένο γεγονός οποιαδήποτε θεωρία και να αντιπαραθέσεις, αυτή η θεωρία θα έχει την ίδια τύχη με αυτήν της εξέλιξης. Δηλαδή της κατάρριψης.
Παράθεση:
Το να είσαι απόλυτος είναι λάθος..
Είμαι απόλυτος, ότι ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή. Μήπως κάνω λάθος;

Λοιπόν, όπως δεν κάνω λάθος, καθώς είμαι απόλυτος για το ότι ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή, διότι το γεγονός αυτό το βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια, το ίδιο, δεν κάνω λάθος καθώς είμαι απόλυτος ότι είμαστε δημιουργήματα του Θεού, διότι η περιγραφή της Αγίας Γραφής, είναι γεγονός αποδεδειγμένο το οποίο βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια.

Ας παρατεθούν πάλι τα παρακάτω, τα οποία ΔΕΝ αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης της Αγίας γραφής.

Βλέπουμε όλη τη ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Ενώ αν ίσχυε η εξέλιξη, θα βλέπαμε οπωσδήποτε και ορισμένα άλλα όντα με διαφορετική μορφή μεταξύ τους και με τον άνθρωπο, έχοντα όμως τα ίδια ακριβώς εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) όπως έχει ο άνθρωπος. Τα δεδομένα αυτά ανατρέπουν τη θεωρία της εξέλιξης και αποδεικνύουν την περιγραφή της Αγίας Γραφής. Η οποία εμφανίζει το Θεό να δημιουργεί ΟΛΗ την εκτός του ανθρώπου ζωντανή ύπαρξη με ένα ορισμένο τρόπο.
Ενώ τον άνθρωπο, την κορωνίδα της δημιουργίας του, τον δημιουργεί με τελείως διαφορετικό τρόπο. Με συνέπεια να έχει τα τελείως διαφορετικά και ΜΟΝΑΔΙΚΑ χαρακτηριστικά του.
Απάντηση με παράθεση