Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 15-07-05, 19:00
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Θεωρω λανθασμενη την αποψη του οτι σωνει και καλα πρεπει να εχουμε τις "λογικες" και "επιστημονικες" εξηγησεις για οτιδηποτε...
Δυστυχως ή ευτυχως η ιδια η επιστημη τα τελευταια χρονια εχει ξεφυγει απο τις αιτιοκρατικες καταστασεις και τη λογικη σε καποια θεματα...Αντιμετωπιζει δηλαδη την πολυπλοκοτητα του συμπαντος ως κατι το χαοντολογικο ,το μεταλογικο...Ως εκ τουτου καλο θα ηταν (ιδιαιτερα στον τομεα των ανεξηγητων φαινομενων και των αγνωστων δυναμεων του ανθρωπου) να προσπαθουμε εστω με τα φτωχα μεσα που διαθετουμε να προσεγγιζουμε καποια πραγματα με βαση τις μαρτυριες αλλων συνανθρωπων μας.
Φυσικα εδω πρεπει να σημειωσω οτι η παραπανω μου παρεμβαση εγινε αποκλειστικα και μονο για το ποστ του Νιβα.Βοελ τελικα οι φωτος που μου εδωσες δε με ικανοποιησαν.Αλλωστε εαν υπαρχει αυτη η περιβοητη τρυπα δεν υπαρχει κοντα στο γεωγραφικο πολο αλλα κοντα στο μαγνητικο .
Τελος πρεπει να πω στον Ηλια οτι η συγκεκριμενη μελετη στην οποια χρησιμοποιηθηκε η βιβλιογραφια που παραθετει ηταν απλα η προσπαθεια μιας πρωτης επαφης με τη συγκεκριμενη θεωρια και οχι μια κριτικη πανω σε αυτη. Αυτη τη στιγμη δεν ειμαι εγω ο υπερασπιστης της θεωριας της Κουφιας Γης... Και δε θεωρω λαθος το να ψαξει καποιος κατι παραπανω για αυτη (εδω το κανουν τοσοι και τοσοι ,ακομα και φυσικοι που την υποστηριζουν.)Απλα αποδοκιμαζω αποψεις του στυλ " ελπίζω πλέον να καταλάβενετε πως κανείς δεν κρύβει κούφιους πλανήτες αν υπάρχουν και πως θεωρίες για κουφιες Γαίες κλπ κλπ είναι για πέταμα. Μη σπαταλάτε φαια ουσία για να ασχοληθείτε με λάθος πράγματα. "
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση