Θέμα: Κριτική
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #86  
Παλιά 05-03-08, 13:06
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ορισμενοι εχουν χασει απο καιρο το νοημα συμμετοχης τους εδω και τη δυσοσμια απο την αυρα τους αυτη τη μετεφεραν δυστυχως στο φορουμ. Ειναι οι ιδιοι ανθρωποι που προφανως δεν εχουν δουλεψει ποτε στα πλαισια μιας ομαδας παρεας, ειναι ανθρωποι δε γνωριζουν τι σημαινει η λεξη ανθρωπια και κατανοηση. Ειναι οι ιδιοι ανθρωποι που ζητησαν και την απομακρυνση μου απο την Κοινοτητα! (η παρανοια δηλαδη σε ολη της το μεγαλειο) Ας ειναι...
Μιας και εγώ ζήτησα την απομάκρυνση σου από την συντονιστική ομάδα ξαναλέω όχι από την κοινότητα (εκτός εάν θεωρείς ότι κοινότητα είναι η συντονιστική ομάδα) παίρνω και όλα τα υπόλοιπα ότι αναφέρονται προσωπικά σε μένα.

Δεν ξέρω πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι έχω χάσει το νόημα της συμμετοχής μου, μια και από όλους τους προβληματισμούς που εξέφρασα παραπάνω αλλά και την ενεργή συμμετοχή μου σε θέματα (αλλά και άρθρο που γράφω εδώ και καιρό για την fantasy και μάλιστα μου έδωσες βοήθεια χωρίς να το ξέρεις σε προσωπικό μήνυμα) νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχω χάσει κανένα νόημα. Και φαντάσου ότι αυτή η συμμετοχή μου γίνεται εδώ και 2 χρόνια χωρίς να έχω καν internet στο σπίτι… φαντάσου να είχα, πόσο πιο ενεργός θα ήμουν τουλάχιστον από θέμα δημοσιεύσεων αλλά και άρθρων.

Όσο για την δυσοσμία που λες, εάν σου μυρίζει κάτι καλύτερα να κοιτάξεις γύρω από την καρέκλα που κάθεσαι και κάνεις δημοσιεύσεις, κάτι θα έχεις αφήσει να σαπίσει, μην την αναζητάς σε άλλους. Ήμουν πάντα καθαρός στα λόγια μου, στις σκέψεις μου και πάντα έλεγα αυτό που πίστευα και θεωρούσα σωστό. Όταν έκανα κριτική, όταν έλεγα μπράβο, όταν έγραφα άρθρα για το μεταφυσικό στο blog μου χωρίς να μου ζητηθεί και χωρίς να έχω να κερδίσω τίποτα. Οπότε μην λες για δυσοσμία, δεν είχα να κερδίσω τίποτα άλλο και δεν έχω να κερδίσω τίποτα άλλο παρά μόνο ένα καλύτερο forum. Δεν έχω κάποιους υπόγειους λόγους που θα με κάνουν να χαρώ πίσω από την όποια κριτική μου. Και μην ξεχνάς ότι το άτομο που βγήκα και υπερασπίστηκα, την Αντωνία, την έχω κρίνει σκληρά στο παρελθόν όπως και την έχω υπερασπιστεί επίσης. Όπως έκανα και κάνω και θα κάνω για κάθε μέλος του forum. Δεν κρίνω τους άλλους από τις φιλίες μου, υπερασπίστηκα τον Lux χωρίς να τον ξέρω, γιατί δεν υπερασπίζομαι κανέναν και τίποτα επειδή έχω κάποιο προσωπικό συμφέρον ή φιλία μαζί του, παρά μόνο το καλύτερο για την κοινότητα και νομίζω ότι στην περίπτωση του Lux δικαιώθηκα από το αποτέλεσμα και από τις δεκάδες πραγματικά ενδιαφέρουσες δημοσιεύσεις του. Απλά να σου θυμίσω ότι και τότε λέγανε κάποιοι διάφορα για μένα. Οπότε μην ψάχνεις δυσοσμία γιατί χάνεις τον χρόνο σου.

Όσο αναφορά το εάν έχω δουλέψει στα πλαίσια ομάδας, παρέας, να σου πω, ότι εγώ τουλάχιστον, έχω δουλέψει… Και δουλεύω εδώ και χρόνια στον ιδιωτικό τομέα με πολλά άτομα, φίλους, συνεργάτες, αγνώστους και γνωστούς. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Σαφώς και κατανοώ την θέση σου και για το θέμα της απομάκρυνσης της Αντωνίας, αυτό όμως δεν με κάνει να το θεωρώ ότι είναι σωστό. Και σε κατανοώ στο πλαίσιο ότι αναγράφτηκαν πράγματα προσωπικά δικά σου μέσα στο forum. Όμως πρέπει να σου πω, ότι η λανθασμένη για μένα κίνηση να απομακρυνθεί η Αντωνία ήταν αυτή που έφερε τα προσωπικά σου στο forum, αφού αυτή η κίνηση είχε άμεση σχέση με το forum ενώ όλα τα άλλα όχι.
Τώρα εάν θεωρείς ότι είσαι κάτι παραπάνω από όλα τα μέλη την ίδια στιγμή που λες ότι όλα τα μέλη είναι ίσα, τι να πω; Ένα από τα δύο συμβαίνει πάντως. Ή είσαι κάτι παραπάνω από τα άλλα μέλη, οπότε μην μου λέτε για ισότητα, ή δεν είσαι οπότε δεν καταλαβαίνω προς τι η δήλωση «παρανοια δηλαδη σε ολη της το μεγαλειο» Εάν είσαι ένας από όλους μας είσαι και εσύ το ίδιο εκτεθειμένος στην κριτική όπως όλοι μας και νομίζω ότι από την στιγμή που είσαι σε θέση έστω και με δημοκρατικές όπως λέτε διαδικασίες να διώξεις κάποιον, είσαι/είστε εκτεθειμένοι σε ακόμα μεγαλύτερη κριτική.

Όσο αναφορά την ταμπακέρα… Κακώς αναδημοσίευσα κείμενο άλλου μέλους που αναφερόταν σε προσωπικά ζητήματα, παρόλα αυτά και χωρίς να αναφερθώ σε προσωπικά ζητήματα ξανά, θεωρώ ότι ήταν λάθος η απομάκρυνση του μέλους Αντωνία από την διαχείριση της Fantasy και ότι αυτή η ενέργεια δεν είχε να κάνει με την ικανότητα της και με την προσφορά της στο συγκεκριμένο κομμάτι που της είχε ανατεθεί. Είχε να κάνει με θέματα που δεν έχουν να κάνουν με την κοινότητα, αλλά με προσωπικά ζητήματα που εξελιχθήκαν εκτός κοινότητας. Θεωρώ ότι έγινε καταπάτηση των όρων συμμετοχής από τους ίδιους που τους συνέταξαν αφού επέτρεψαν εξωτερικά σύμβαντα να επηρεάσουν την λειτουργία της Fantasy με την απομάκρυνση ενός ικανού μέλους. Αυτό μόνο σαν πλήγμα μπορώ να το θεωρήσω για την κοινότητα, αφενός γιατί οι ικανότητες της ήταν αναγνωρισμένες από τα μέλη, από την συντονιστική ομάδα, αλλά και την G και αφετέρου αφήνει περιθώρια για άλλες επικείμενες πιθανώς απομακρύνσεις μελών με γνώμονα εκτός του forum ζητημάτων στο μέλλον. Και πιστέψτε με εάν υπήρχε μια περίπτωση να εκδιωχτεί ο Solon για παράδειγμα για ίδιους ή παρόμοιους λόγους η αντίδραση μου ίδια θα ήταν.

Θεωρώ εντελώς λανθασμένη την άποψη που εκφράσατε ότι η ορθότητα της απομάκρυνση κάποιου μέλους θα φανεί στο μέλλον. Αυτό γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση μια και ότι και να κάνει ο δεύτερος ή ο τρίτος που θα είναι υπεύθυνος, πολύ απλά θα βασιστεί σε μία βάση που έχει κάνει η Αντωνία κ.ο.κ. Αναμφίβολα εάν βάλεις τον Νταλί, να είναι υπεύθυνος, θα είναι καλύτερα… αλλά η απομάκρυνση δεν έγινε γιατί υπήρχαν καλύτερα μέλη για την θέση ευθύνης… αν θυμάμαι καλά το μέλος που πήρε την ευθύνη για την Fantasy ήταν εδώ… Δεν είναι ουρανοκατέβατος, αλλά ποτέ στο παρελθόν δεν είχε αμφισβητηθεί η προσπάθεια της Αντωνίας σε σχέση με άλλο μέλος.

Η κριτική δεν είχε να κάνει με τίποτα άλλο παρά να δηλώσει κάποιους προβληματισμούς και σκέψεις μου, αλλά και να δηλώσω μέσω αυτής ότι θεωρώ λάθος την απομάκρυνση ενός μέλους για τους λάθος λόγους.

Νομίζω, ότι το γεγονός ότι έχω 1200 δημοσιεύσεις, ακόμα και εάν οι 200 είναι παράπονα και εκφράσεις που έχω παραδεχτεί στο παρελθόν ότι ήταν λάθος. Η συμμετοχή μου, αλλά και όλο το πέρασμα μου από το μεταφυσικό. Η κριτική μου αλλά και η γενικότερη συμπεριφορά μου τα τελευταία 3 χρόνια. Η μη συμμετοχή μου στις ενέργειες εκτός forum (για καθαρά προσωπικούς και ανεξάρτητους λόγους με το Μεταφυσικό). Η προσπάθεια αλλά και ο χρόνος που έχω καταβάλει, από το να βρω έναν υπολογιστή και να κάνω μια δημοσίευση, να γράψω μια ιστορία, ένα άρθρο, μέχρι κάτι τόσο χαζό όπως η κατασκευή μπρελόκ που όμως ήθελε χρόνο, δεν νομίζω ότι αφήνουν κάποιο περιθώριο (τουλάχιστον στο μυαλό μου) για αμφισβήτηση των προθέσεων μου και των λόγων που βρίσκομαι στο μεταφυσικό.

Ποτέ δεν είχα επαφή που να έχει σχέση με το Μεταφυσικό εκτός των ανθρώπων του Μεταφυσικού και πάντα στις συγκεντρώσεις του Μεταφυσικού, Δεν μπορεί κανείς να με κατηγορήσει ότι εκπροσωπώ κάποιον εκτός από τον εαυτό μου και δεν είχα ποτέ οικονομικά, κοινωνικά ή κάθε άλλου είδους οφέλη από την συμμετοχή μου, αλλά και από την κριτική μου. Ως εκ τούτου θεωρώ ότι κάθε παραπέρα σχόλιο και εικασίες για την ακεραιότητα μου και τις προθέσεις μου, πόσο μάλλον για την ψυχολογική μου κατάσταση, γίνονται μόνο κάτω από το καθεστώς της σύγχυσης, του εκνευρισμού ίσως και της άγνοιας.
Θεωρώ ότι όλα όσα ακουστήκαν πρέπει να προβληματίσουν, ειδικά κάποια πράγματα που είπαν νέα στο forum μέλη. Ακόμα και λάθος να είναι όσα είπαν, πρέπει να προβληματίσουν οι λόγοι που τους οδήγησαν να τα πουν, αυτός είναι άλλωστε ο σκοπός της κριτικής.

Συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος μου.

Agaliarep.
Απάντηση με παράθεση