Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #97  
Παλιά 29-03-07, 09:03
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Αγαπητή Elise Carrington δεν γνωρίζω πως ακριβώς προέκυψε ότι η τελευταία αντιστροφή του μαγνητικού πεδίου έγινε πριν 700.000 χρόνια αλλά δεν έχω λόγους (ακόμη τουλάχιστον) να μη θεωρώ τη χρονολόγηση αξιόπιστη. Πιστεύω ότι το γεωλογικό αρχείο για τα τελευταία εκατομμύρια χρόνια είναι σε παγκόσμια κλίμακα αρκετό ώστε αν είχε γίνει κάτι σημαντικό οι πιθανότητες είναι να το είχαμε βρει. Το link που σου έστειλα για τις επιπτώσεις της αντιστροφής της πολικότητας αναφέρει ότι τα κυριότερα προβλήματα που θα προκύψουν είναι λόγω της πιθανής μη λειτουργίας των διάφορων ηλεκτρονικών συστημάτων. Γενικά όπως σου είπα νομίζω ότι υπερβάλει λίγο και σου υπενθυμίζω ότι οι προηγούμενες αντιστροφές δεν φαίνεται να συνοδεύονταν από ακραία γεωλογικά φαινόμενα (για τα καιρικά δεν είμαι σίγουρος).

Αγαπητέ OANNHSEA απ’ ό,τι καταλαβαίνω λες ότι η καταστροφή της Ατλαντίδας οφειλόταν σε ηφαιστειακή δραστηριότητα και όχι στην τήξη των παγετώνων. Αν κατάλαβα σωστά τότε δεν νομίζω ότι έχω καμία αντίρρηση σε αυτά που λες απλώς μένει να εντοπίσουμε την ακριβή τοποθεσία ώστε να επιβεβαιώσουμε αν έχεις δίκιο ή άδικο.
Για το ρεύμα του Λαμπραντόρ καταλαβαίνω τις λες, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που το κολλάς σε σχέση με την Ατλαντίδα. Το ίδιο και για τις ερήμους.
Για το λιώσιμο των πάγων δεν θα διαφωνήσω παραπάνω γιατί φαίνεται να ξέρεις για τι πράγμα μιλάς. Μια ερώτηση όμως, η έναρξη της τήξης των παγετώνων πρώτα στη δυτική Ευρώπη δεν μπορεί να οφείλεται σε άλλους παράγοντες και όχι αποκλειστικά στο ρεύμα του Κόλπου (σε συνδυασμό όπως λες με την καταστροφή ενός νησιού στη μέση του Ατλαντικού);
Για τους ελέφαντες, δε νομίζω ότι είναι ένα στοιχείο που μπορεί να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει (από μόνο του) την ταύτιση της Θήρας με την Ατλαντίδα (αν αυτό λες).

Τέλος, αν και η ερώτηση για τον υπερπολιτισμό απευθύνθηκε στον OANNHSEA, θα ήθελα να πω στην Elise ότι η ερώτηση θα έπρεπε να είναι αν υπάρχουν στοιχεία ή ενδείξεις για την ύπαρξη ενός τέτοιου υπερπολιτισμού και όχι το αντίθετο.
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
Απάντηση με παράθεση