Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #915  
Παλιά 15-11-14, 16:42
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Αγία Γραφή δεν αναφέρει ότι η θεωρία του Δαρβίνου είναι λάθος, γιατί πολύ απλά δεν την γνωρίζει. Από τα εδάφια που ΗΔΗ αναφέρθηκαν, ΕΜΕΙΣ που γνωρίζουμε για την θεωρία του Δαρβίνου, βγάζουμε το συμπέρασμα ότι έρχεται σε σύγκρουση με την "ξεχωριστή δημιουργία" όπως φαίνεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ αυτή στην Γραφή.
Όπα, σε ένα θεόπνευστο κείμενο το "δεν την γνωρίζει" είναι ύβρις.
Από τα εδάφια που αναφέρθηκαν, δεν προκύπτει πουθενά εγγενής αντίφαση, με την εξελικτική. Η αντίφαση είναι προσωπική σου άποψη (και του Βασίλη, και μερικών άλλων), αλλά αποτελεί ερμηνεία της αγίας γραφής, κάτι που ο μόνος ικανός να το κάνει με ασφάλεια είναι ο Θεός. Εσύ, λες απλά την άποψή σου για το θέμα, και είναι εξ ίσου ισχυρή με την δική μου, και του οποιουδήποτε άλλου ξέρει να διαβάζει...
Επί πλέον το "εμείς που γνωρίζουμε την θεωρία του Δαρβίνου", επίτρεψέ μου να το αμφισβητήσω. Δεν έχεις δείξει ότι έχεις γνώση της θεωρίας. Και εγώ που έχω κάνει καμιά 30αρια μαθήματα σε πανεπιστημιακό επίπεδο που έχουν σχέση με το αντικείμενο, δεν μπορώ να πω ότι το κατέχω, μάλλον ελάχιστες γνώσεις έχω για την εξελικτική.

Παράθεση:
Επαναλαμβάνω πάλι, η εξέλιξη λέγεται ότι συμβαίνει με τις ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ. Είδα το εξής που γράφεις πιο πίσω, ότι ο Θεός μας άφησει στην τύχη μας κάποια εκατομμύρια χρόνια για να εξελιχθούμε. Έχω μια απορία. Τί θες τον Θεό, αν η "ύλη" και η "τύχη" κάνουν την δουλειά τους;
Είδες που τα έχεις μπλεγμένα στο μυαλό σου. Η έννοια της "τύχης" στην θεωρία της εξελικτικής είναι πολύ ειδική. Ενημερώσου, μέχρι τότε καλό διάβασμα.
Επίσης δεν θέλω ούτε δεν θέλω τον Θεό. Τι σόϊ συλλογιστική είναι αυτή. Το ότι δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη κάποιου Θεού για την εξέλιξη των ειδών, δεν απαντά στο αν υπάρχει ή αν τον θέλουμε.

Παράθεση:
Αφού λοιπόν έχουν δίκιο οι άθεοι, γιατί να είσαι ένας ένθεος; Ποιο "σχέδιο" του Θεού; Δεν υπάρχει κανένα σχέδιο εκεί όπου γίνονται λάθη με τα γονίδια.
Τι σχέση έχουν οι άθεοι με το θέμα, για μια ακόμα φορά να θυμίσω ότι η εξελικτική δεν αναιρεί την πιθανότητα ύπαρξης του Θεού. Κινέζικα μιλάω και δεν το καταλαβαίνεις;

Παράθεση:
Ποια "επιλογή του Θεού"; Σύμφωνα με την αβιογένεση, μόνο ύλη και ενέργεια να υπάρχει και...όλα γίνονται.
Μόνο που η αβιογένεση δεν χρειάζεται την δράση κάποιου "πνεύματος". Δεν μιλάει για ψυχές και πνεύματα, αλλά για ζωντάνεμα της ύλης μέσω φυσικών και χημικών μεταβολών και διαδικασιών.
Ο Θεός δημιουργεί τα έμβια όντα από ανόργανα συστατικά, από την γή, όπως μας λέει η αγία γραφή. Άρα αβιογένεση..... Λυπάμαι αν δεν σου αρέσει, αλλά έτσι μας λέει η γραφή.
Οπότε όποια και να είναι η εξήγηση για την εμφάνιση του πρώτου αυτοαναπαραγώμενου οργανισμού, Θεϊκός δάκτυλος ή η μία στις 999999999999999999999.........ν πιθανότητες από ανόργανα συστατικά δημιουργούνε τα έμβια όντα.

Παράθεση:
Δηλαδή στην κοσμοθεωρία σου, το μόνο που έκανε ο Θεός ήταν να φτιάξει μια αμοιβάδα και μετά την παράτησε στην τύχη της για να εξελιχθεί;
Δεν μιλάμε για την προσωπική μου κοσμοθεωρία. Μιλάμε για την θεωρία που είναι απολύτως αποδεκτή από όλη την ειδική επιστημονική κοινότητα. Είτε ο Θεός υπάρχει και βάζει τις βάσεις της δημιουργίας μέσω των φυσικών νόμων και σταθερών, και από τον πρώτο αυτοαναπαραγόμενο οργανισμό μέσω της εξέλιξης καταλήγουμε μετά από δισεκατομύρια χρόνια στην σημερινή πολυπλοκότητα, είτε δεν υπάρχει. Δεν θα σου πω εγώ αν υπάρχει ή όχι, αυτό είναι δικό σου θέμα και της πίστης σου.

Παράθεση:
Οι αρχαίοι Εβραίοι που γράψανε την Γένεση και δεν είχαν ιδέα για την εξέλιξη ήταν αιρετικοί δημιουργιστές;
Μα δεν γράψανε κάτι που αντιβαίνει δομικά στην εξελικτική θεωρία. Εσύ και ο Βασίλης υποστηρίζεται κάποιες ερμηνείες τέτοιου τύπου.

===================
Χρήστο, γενικά συχτηριάζομαι να βλέπω χριστιανούς να γελοιοποιούν την θρησκεία των γονέων μου, την θρησκεία που με αυτή μεγάλωσα. Για αυτό και κάνω τον κόπο να εξηγήσω ότι η εξελικτική και γενικότερα η επιστήμη δεν έρχονται σε ευθεία αντίθεση με την θρησκεία, παρά μόνο με ορισμένες ερμηνείες της.
Μπορεί λοιπόν να διαφωνείς με την ερμηνεία μου, όπως και εγώ με την δική σου. Κανένα πρόβλημα. Σε θέματα καθαρά πίστης, δεν μπορεί κανείς να αποδείξει την ορθότητα της μιας ή της άλλης θέσης.

Η διαφορά είναι ότι η δική σου ερμηνεία (άντε και μερικών άλλων χριστιανών, αλλά όχι όλων μια και ήδη πάρα πολλοί καταλήγουν σε μια άλλη ερμηνεία) είναι ενάντια στις κοινά αποδεκτές απόψεις της επιστήμης, δηλαδή της ερμηνείας της φύσης σύμφωνα με ΟΛΕΣ τις παρατηρήσεις ενός πλήθους επιστημόνων, σε πολλούς τομείς της επιστήμης, τα τελευταία 200 χρόνια.
Αυτό είναι που κάνει ισχυρή την δική μου ερμηνεία, εάν φυσικά δεχθούμε ότι η αγία γραφή είναι Θεόπνευστη.....
Απάντηση με παράθεση