Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 22-10-08, 13:32
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Δεν είναι καθόλου αφέλειες...
Κάθε ένας που ξέρει βασική γεωλογία μπορεί να ξεχωρίσει τις βασικές γεωλογικές διαφορές που τονίζουν την ύπαρξη ή όχι μίας επιφάνειας γης. Όχι μόνο αυτό, αλλά ξέροντας και τις κινήσεις της γης μπορούμε να ξέρουμε και τις μετακινήσεις του φλοιού της γης από κάποια αιτία (σεισμός, κατολίσθηση, μετακίνηση λόγω τεκτονικών πλακών). Έτσι λοιπόν δεν χρειαζόμαστε μία ανάλυση μέτρων για να καταλάβουμε ότι εκεί ΔΕΝ υπάρχει περιοχή που να συγκρίνεται με την υποτιθέμενη ήπειρο της Λεμουρίας...
Δεν είναι τόσο δύσκολο - ξαναψάξτο...
Ναι βρε ανθρωπέ μου,αλλά π.χ. ΔΕΝ ΈΧΕΙ εξερευνηθεί διεξοδικά η οριοθετήσεις των πυθμένων των ωκεανών. Έχουν σκαναριστεί τα μέρη, με σοναρ και άλλα όργανα, αλλά ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ υπάρχουν από ειδικούς. ΟΚ και μπράβο που ασχολείσαι με τη γεωλογία,αλλά έχω έναν γνωστό μου, γεωλόγο την ειδικότητα. Ξέρεις τι μου λέει; "Αν έχουν οι γεωλόγοι και οι γεωφυσικοί ενστάσεις μεταξύ τους σε επιμέρους ζητήματα; Οου,πολλές!! Ακόμα και για την χρονολογία του τάδε πετρώματος ή του πλανήτη Γη έχουν κατατεθεί διαφωνίες. Μάλιστα, κάποια βιβλία γεωλογίας, πρέπει να ξαναγραφούν- είναι γεμάτα λάθη!" (ουδέν σχόλιον).
Και επειδή ασχολούμαι και ολίγον με γλυπτική πέτρας (όχι μόνο γύψου ή πηλού), καταλαβαίνω αν κάτι είναι σκαλιστό άπό χέρι ή απλή διάβρωση...
Και επιμένω: ΔΕΝ διαβεβαιώνεται απόλυτα πως πρόκειται για ολόκληρη ήπειρο.

Παράθεση:
Καθόλου υπερβολικές...
Απλώς δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με την γεωλογία και την κρυσταλλοποίηση - διαμόρφωση των πετρωμάτων και των μετάλλων. Ο σίδηρος ας πούμε έχει πάνω από 30 μορφές στην φύση... Ο βασάλτης, αναλόγως την έξοδο του, έχει πάνω από 40 διαμορφώσεις - π.χ. ο τοίχος των τιτάνων στην Ιρλανδία...
Από εκεί και πέρα θα έλεγα ότι είναι πολύ απλό να βρεις τον πρώτο πολιτισμό της Ιαπωνίας και να κάνεις συγκρίσεις...
Μα τόσο δύσκολο είναι;;;
Δυστυχώς, οι μετρήσεις που λες, χαρακτηρίζονται από ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ.Παρά τη πρόοδο της γεωλ.τεχνολογίας, υπάρχουν ακόμα ατέλειες και ελλείψεις. Πιο ακριβή ημερομηνία θα πάρεις εξετάζοντας ένα ...οστό παρά ένα κομμάτι λίθου. Φαντάζεσαι μια χρονολογική απόκλιση της τάξεως 1.000 χρονών;Ή ακόμα και 3.000 χρονων; Εδώ καλέ, διαφωνούν και για την ΗΛΙΚΙΑ της πυραμίδας της Γκίζας!!! Και όχι τυχαίους ή απατεώνες διαφωνούντες, αλλά ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ διαφωνούντες. Τι να λέμε μετά...

Παράθεση:
Μεγάλο λάθος - δεν ξέρεις καλά ιστορία...
Εκτός από τις ζωγραφιές στις σπηλιές της ευρώπης, που χρονολογούνται από το 40.000 π.χ. υπάρχουν και τα εξής άλλα χαρακτηριστικά: απολιθώματα. Ακόμα και κοπρόλιθοι ως απολιθώματα που μας δείχνουν όχι μόνο τι έτρωγαν οι άνθρωποι, αλλά και τον τρόπο με τον οποίο τα έτρωγαν. Με λίγα λόγια όχι μόνο θα βρίσκαμε τάφους (στην χειρότερη των περιπτώσεων) αλλά ο πολιτισμός δεν χάνεται ούτε μετά από 100.000 χρόνια αναλόγως των συνθηκών...
Αγαπητέ, αν μιλάς για τις π.χ. πρωτόγονες σπηλαιογραφίες της Λασκώ,σε πληροφορώ πως ΑΝΑΛΟΓΕΣ διαφωνίες και αψιμαχίες επιστημόνων έχουν δημιουργηθεί και για αυτά τα θέματα!Στην ίδια σπηλιά που ίσως ανακάλυπτες πχ. ένα κόκκαλο με γραμμώσεις (ηλιακές-σεληνιακές μέρες/ ημερολόγιο),δεν συνάγεται το συμπέρασμα πως ο άνθρωπος που χάραξε το κόκκαλο έζησε στην ίδια περίοδο που ζωγραφίστηκε η περίφημη σπηλιά (σπηλ.σύμπλεγμα, καλύτερα)! Και οι (πέτρινους, θα αναφέρεσαι) τάφοι, ΠΟΛΥ δύσκολα μπορούν να χρονολογηθούν με ακρίβεια. Και εδώ υπάρχει ο κίνδυνος σχετικών αποκλίσεων στην εκτίμηση.Μην έχεις και τόσο εμπιστοσύνη στην ακαδημαϊκή πανεπιστημιακή κοινότητα: ξέρεις τι αλαζονία και υπεροψία υπάρχει σε τέτοιους κύκλους;Άμα ακούσουν "κάνεις λάθος και έχω απόδειξη",τότε κρατάνε ένα αφ΄υψηλού ύφος και απειλούν από πάνω πως "άμα το βγάλεις, θα σε θάψουμε και δεν θα στο αναγνωρίζουν πουθενά!". "Έγκυροι" μελετητές και καθηγητές σου λένε, τρομάρα μας...

Παράθεση:
Γιατί μακρά άσχετο χρυσή μου;;;
Χρυσέ μου, θα εννοείς...είμαι από τον Άρη!

Παράθεση:
Γιατί δείχνει ότι ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς τους λαούς δεν κληρονόμησε κάτι από την "καταπληκτική σούπερ ουάου Λεμουρία";;;
Πολύ σπουδαία ερώτηση:την ίδια ερώτηση που θέλω να κάνω στους Μασάϊ που -ακόοοομα!- επιμένουν να χτίζουν καλύβες από λάσπη και άχυρα ή τους ιθαγενείς του Βόρνεο, που αντί να συνειδητοποιήσουν πως ζουν επιτέλους στον 21ο αιώνα και να γευτούν τα "καλά και όμορφα"(ένα Ι.Χ., μια ΤιΒι, μια πολυόροφη πολυκατοικία με πυλωτή, ένα dvdplayer,ή κάτι σχετικό ρε παιδί μου!!!)ακόμα πιθηκίζουν σαν πρωτόγονοι της ταινίας 10.000 π.Χ. στις ζούγκλες τους! Εδώ κοτζάμ Η.Π.Α.-Ευρώπη και ξύπνιος κόσμος προοδεύει (χαλώντας το περιβάλλον-να λέμε την αλήθεια),αυτοί οι...άγριοι ακόμα επιμένουν πως..."΄ζούμε καλύτερα έτσι ως πρωτόγονοι!". Είδες, οι απαράδεκτοι;;;;

Έτσι και με τους Λεμούριους. Μπορεί οι γειτονικοί λαοί να έλεγαν "σκασίλα μας κι αν έχουν ιπτάμενα σκάφη οι αναπτυγμένοι γείτονες μας, εμάς μας αρέσει να σκαρφαλώνουμε στα δέντρα σαν μαϊμούδες διότι έχει και πιο πλάκα!". Τόσο πολύ το αποκλείεις αυτό...; Οι πιο λογικοί, όχι-δε θα το απέρριπταν. Άλλωστε, το λέμε: άβυσσος οι ψυχές των λαών...

Παράθεση:
Μήπως τελικά οι αποδείξεις είναι σε αυτούς τους λαούς και ΟΧΙ στα παραμύθια του κάθε φαντασιόπληκτου που κάθεται και γράφει ένα βιβλίο με ψέματα για να τα οικονομήσει;
Κανένα αρχαίο παραμύθι δεν είναι...σκέτο παραμύθι. Και κάθε μυθολογία, ΕΧΕΙ ΨΗΓΜΑΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑΣ. Μην το ξεχνάς ποτέ αυτό. Τίποτε δεν έρχεται ουρανοκατέβατο. Όλα από ΚΑΠΟΥ προέρχονται, όχι απλά από "επιφοίτηση" ή "καλπάζουσα φαντασία"...

Παράθεση:
Μπα... Κάτι πολύ πιο απλό:
Κάποιοι σύγχρονοι απατεώνες έφτιαξαν ένα αντίγραφο αγάλματος της νήσου του Ράπα Νούι και το πέταξαν στο νερό. Μία κακή φωτογράφηση και τσούπ το παραμύθι...
Ο.Κ. Οπωσδήποτε απαράδεκτοι και κατάπτυστοι όσοι πράττουν τέτοιες φάρσες. Δεν είναι σωστό να κοροϊδεύεις τον κοσμάκη. Αλλά, καλό είναι να κοιτάμε το δάσος και όχι μόνο το δέντρο. Καλή η γεωλογία, αλλά μελέτησε και άλλες μη-γεωλογικές πηγές, για σχετικά θέματα: θα πάθεις πλάκα με τα πόσα θα ανακαλύψεις. Και τελικά: το ΠΑΡΕΛΘΟΝ μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ...ΒΑΡΕΤΟ! ΝΑΙ -εν κατακλείδι- ΥΠΗΡΞΑΝ ΙΣΧΥΡΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΟΙ πανάρχαιοι -προκατακλυσμαίοι πολιτισμοί. Το μόνο -κύριο- πρόβλημα ,είναι να μάθουμε τον ΒΑΘΜΟ της τεχνολογικής τους ανάπτυξης και τις διαφορές με τον αναπτυγμένο κόσμο του σήμερα, του 21ου αιώνα μας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mallen : 22-10-08 στις 13:41
Απάντηση με παράθεση