Θέμα: νεφελιμ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 05-07-08, 08:30
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή Εμείς είμαστε τα Νεφελίμ

Ας είναι καλά ο Λιακόπουλος που ήρθα και εγώ σε επαφή με αυτό το παραμύθι. Το χω ξαναπει τρελάινομαι για παραμύθια. Ίσως δεν άκουσα αρκετά μικρός.

Αναρωτιέμαι όμως ... Πως διατηρήθηκε η μνήμη για τους Ελοχίμ και τους Νεφελίμ; Σκέφτομαι ότι όλη η γραπτή ιστορία είναι σχετικά πρόσφατη σε σχέση με αυτούς. Η Βίβλος για παράδειγμα. Είναι μόνο 2500 αντε 3000 χρόνια παλιά. Τα γεγονότα όμως με τους Ελοχίμ Θα πρέπει να είναι αρκετά παλιότερα από κάθε αρχαιολογικό εύρημα που δείχνει κάποια τεχνολογική εξέλιξη ή εξελιγμένη σκέψη. Κάτι ακούγεται για 40000 χρόνια πριν. Χμ.

Ξέρετε σήμερα στην Κρήτη δεν υπάρχει ούτε ένας παίκτης Ασκομαντούρας κάτι σαν γκαίντα). Δεν υπάρχουν ούτε σοβαρές ηχογραφήσεις. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να αντιγράψουμε ένα όργανο και να κατασκευάσουμε ένα ίδιο. Οι τεχνικές παιξίματος όμως, χάθηκαν για πάντα
μαζί με τον τελευταίο οργανοπαίκτη πριν μερικές δεκαετίες.

Ο άνθρωπος ακόμα και σήμερα κατά πλειοψηφία (στον πλανήτη) δεν προλαβαίνει ούτε έχει την πολυτέλεια να ασχολείται με τίποτα άλλο από την επιβίωση του. Πως διατηρήθηκε λοιπόν η μνήμη για τους Ελοχίμ και τους Νεφελίμ με τόσες λεπτομέρειες και ονόματα.

Θα πρέπει όλοι να δεκτούν ότι αυτή η γνώση δόθηκε ή επινοήθηκε την εποχή που ο άνθρωπος είχε εξελιχθεί αρκετά ώστε να μπορεί να επιβιώνει άνετα , να έχει ελεύθερο χρόνο και έτσι να ασχολείται με ... υπαρξιακές αναζητήσεις.

Άρα όλα αυτά τα δήθεν "ιστορικά δεδομένα" μόνο διδακτικές ιστορίες προσφέρουν και έτσι πρέπει να τα βλέπουμε. Φοβάμαι επίσης ότι έτσι πρέπει να βλέπουμε την Θεογονία του Ησιόδου ή τα του Τίμαιου του Πλάτωνα και όλα αυτά που μιλούν για διάστημα ή Τάρταρα ή Ινδίες Λουκιανός, Νόνος κλπ). Μπορεί όντως οι Έλληνες θεοί να ήταν κάτι σαν ήρωες και να ευεργέτησαν τους υπόλοιπους συνανθρώπους τους. Δεν μπορεί όμως να αποδεικτεί ότι δεν ήταν και οτιδήποτε άλλο. Ή τι ακριβώς έκαναν. Ούτε και το ότι είναι τέκνα Ελοχίμ και ανθρωπόμορφα Νεφελίμ μπορούμε να δεκτούμε με κλειστά μάτια. Δεν μπορεί να υπάρχει συνέχεια στην διατήρηση της πληροφορίας αυτής για 40000 χρόνια.

Τώρα σε όσους αρέσουν ιστορίες που αποκαλύπτονται από όντα άλλων διαστάσεων... δεν χρειάζεται να προσπαθούν να συμπληρώσουν τα αρχαία παζλ. Αποκαλύψεις μεσοδιάστατων υπάρχουν και σήμερα. Παράδειγμα το βιβλίο της Ουράντια ή τα βιβλία της Μαρσινιακ που δέχεται αποκαλήψεις από τους πλειάδους. Φυσικά κάθε τι αρχαίο είναι διδακτικό. Όχι δίνοντας πληροφορίες αλλά προσθέτοντας αντίληψη και κατανόηση.

Εμένα η ιστορία με τα Νεφελίμ (μαζί με άλλα ερεθίσματα) με βοήθησε να συνειδητοποιήσω σε βάθος, την ανάρμοστη συμπεριφορά του ανθρώπου απέναντι στα ζώα. Εμείς είμαστε τα Νεφελίμ. Εμείς έχουμε στήσει ένα απέραντο εκτροφείο στον πλανήτη. Και ξέρετε τι με πειράζει ακόμα περισσότερο; Η επεξεργασία που κάνουμε σε αυτά τα πλάσματα μετά θάνατο για να ευχαριστήσουμε τον ουρανίσκο μας. Την άλλη φορά που θα πάτε στο Σούπερ μάρκετ χαζέψτε λίγο τα αλλαντικά να καταλάβαιτε τι εννοώ.

Και μια και δεν μπορώ να αλλάξω τον κόσμο άλλαξα τον εαυτό μου. Πλέον επιτρέπω στον εαυτό μου μόνο κρέας από κυνήγι δικό μου χωρίς χρήση σύγχρονης τεχνολογίας. Δεν έχει χρειαστεί να το κάνω ακόμα. Δεν υπάρχει λόγος να το κάνω.

Για αυτά που κάνουμε στα ζώα ... ντρέπομαι. Και θα δεκτώ την θεία τιμωρία αν έρθει όπως τότε που τα Νεφελίμ εκτοπίστηκαν στα Τάρταρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 05-07-08 στις 08:35
Απάντηση με παράθεση