Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 31-03-10, 15:17
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Η δική μου γνώμη είναι πως κατ' αρχήν πριν ανατρέξουμε σε "λύσεις", πρέπει να βρούμε την πηγή αυτών των ενοχλήσεων. Θέλω να πω ότι για να δοθεί μία "θεραπεία", πρέπει πρώτα να γνωρίζουμε με τι "ασθένεια" έχουμε να κάνουμε.

Πέραν αυτού, η ίδια η εντύπωση που έχουμε για κάποια είδη μουσικής (εδώ metal = σατανάς κλπ κλπ), είναι εύκολο να μας αυθυποβάλλει και στη συνέχεια να γίνουμε εμείς οι δημιουργοί όσων παράξενων υποτίθεται πως βλέπουμε ή ακούμε. Όταν έχουμε μία Χ εντύπωση και μάλιστα έντονη για ένα ζήτημα, η εντύπωση αυτή καθορίζει και το αποτέλεσμα της επαφής μας με το εν λόγω θέμα.

Καλό είναι να μην δαιμονοποιούμε κάποιο είδος μουσικής, χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να τα βλέπουμε όλα αθώα. Πάντως, ανάστροφα μηνύματα θα συναντήσουμε και στα πιο "αθώα" τραγούδια...

Εγώ αγαπητέ Τίμο θεωρώ ότι κατά πάσα πιθανότητα, όσα έζησες σχετίζονται με την προδιάθεση που έχεις για αυτή τη μουσική. Δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος να διώξεις αυτές τις "παρουσίες" (άραγε πως θα λειτουργούσε ο αγιασμός σε έναν άθεο, και γιατί πριν προτείνετε κάτι στον Τίμο δεν ρωτήσατε για το θρησκευτικό του προφίλ?). Θεωρώ πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην ασχολείσαι με αυτά τα θέματα, γιατί προφανώς μόνον από περιέργεια σε ενδιαφέρουν και είναι φυσιολογικό. Άλλωστε πέραν της ικανοποίησης μίας περιέργειας δεν πρόκειται να σου φανούν χρήσιμα κάπου αλλού.

Επομένως την επόμενη φορά, κάτσε να απολαύσεις τα τραγούδια που σου αρέσουν και μην ασχολείσαι με την "άλλη" πλευρά. Κάτι υπάρχει και παίρνει δύναμη όσο εμείς του τροφοδοτούμε ενέργεια για να ζήσει
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση