Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1070  
Παλιά 01-12-14, 01:05
Brain games! Ο χρήστης Brain games! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

[QUOTE=johnB;113122]Brain games! εγραψεσ παρα πολλα,,,, ομωσ πολυ λιγα ειπεσ πανω σε αυτα που ειπα εγω,,,,, παντωσ απ οτι καταλαβα τελικα συμφωνουμε οτι το big bang ειναι απλωσ το κυριαρχο μοντελο,,,,, ή όχι,,?

Συμφωνούμε
Μπορεί βέβαια να μην έχει αποδειχθεί ακόμα λόγω του ότι δεν έχουμε τόσο ανεπτυγμένες γνώσεις/τεχνολογία μα είπαμε, οι ενδείξεις και οι θεωρίες είναι μέχρις στιγμής καταφατικές

<< ο "ζυγός" κλίνει προς την μεριά του να ισχύει η θεωρία Bing Bang >> ηταν τα λογια σου,,,,

νομιζω πωσ τωρα το θετεισ σωστα και φυσικα ξερεισ πωσ συμφωνω με αυτο,,,,, αλλωστε το ιδιο λεω κι εγω,,,,,,,,,
μεχρι ομως να βρουμε κατι αλλο που θα κανει τον ζυγο να κλινει περισσοτερο η να αρχισει να ξεφευγει,,,,,,


Σαφέστατα, άλλωστε όπως έχω ήδη αναφέρει υπάρχει το παράδειγμα της Μηναχικής του Νεύτωνα που κάποτε οι φυσικοί υποστήριζαν ότι μπορούσε να ερμηνεύσει όλα τα φαινόμενα, μα τελικά η κλασσική φυσική περιορίστηκε από άλλες μεγάλες θεωρίες που ερμηνευαν ακόμη μεγαλύτερη γκάμα φαινομένων(ατομική θεωρία του Τζον Ντάλντον, κβαντική θεωρία του Μαξ Πλανκ, Θεωρία της Σχετικότητας), οπωσδήποτε στην φυσική εμφανίζεται σταδιακά πρόοδος σε όλες τις διατυπωμένες θεωρίες και νόμους και οπωσδήποτε προκύπτουν κάθε μέρα που περνάει νέα ενδιαφέροντα δεδομένα που-γιατί όχι-μπορούν να αλλάξουν όλη μας την κοσμοθεώρηση...
Μπορεί και να μην ισχύει τελικά στην πληρότητα το όλο θέμα της Μεγάλης Έκρηξης και να γίνεται τόσος κόπος για το τίποτα(ανίχνευση ραδιενεργούς ακτινοβολίας στο διάστημα, ανακάλυψη στο CERN ότι το σύμπαν όταν δημιουργήθηκε είχε υγρή μορφή, ενοποίηση των τριών από τις 4 θεμελιώδεις αλληλεπιδράσεις του σύμπαντος με το Καθιερωμένο Μοντέλο, θεωρίες περί της δημιουργίας αντιύλης κοκ), αλλά θα ήταν επιστημονική αυτοκτονία να πει κάποιος ότι όλα αυτά θα βγουν ψέματα, το πολύ πολύ να αντικατασταθούν από μία άλλη ευρύτερη και πιό ανεπτυγμένη θεωρία...Μέχρις εδώ συμφωνούμε λοιπον!



με εχεισ μπερδεψει με καποιον αλλον δεν χρειαζεται να κανεισ κηρυγμα κατα τησ θρησκειασ,,,, και φυσικα γνωριζω για το <<redshift>> οπωσ και για αλλα,,,,, χαχα προσωπικα δεν ειμαι και τοσο θρησκοσ οσο νομιζεισ,,,,, ουτε και κανω θρησκευτικο κηρυγμα,,,,,, λεω απλα την αποψη μου οτι θεωρω πωσ η επιστημη και η θρησκεια ειναι οι δυο οψεισ του ιδιου νομισματοσ,,,,, δεν βλεπω καποιο επιχειρημα εναντια σε αυτα που ειπα προηγουμενωσ οποτε θα παραμεινω στην αποψη μου,,,,,,,, μου μιλασ κυριωσ για αλλα πραγματα που νομιζεισ οτι ειπα,,,,,,,,,,

Επεκτείνω λίγο την όλη συζήτηση!
Ανέφερες ας πούμε προηγουμένως ότι αν υπάρχει κάτι για πάντα αυτό θα είναι η θρησκεία και εγώ είπα να σου δώσω μερικά παραδείγματα πραγματικής επιστήμης ήδη από την αρχαιότητα τα οποία 100% γνωρίζεις και από μόνος σου! Μπορούμε να βρεθούμε στον Χρυσό Αιώνα και να μιλάμε για την περίφημη χρυσή τομή φ στον Παρθενώνα από τον Φειδία, μπορούμε αν θες να βρεθούμε 3000 χρόνια πΧ ή και 4000 χρόνια πΧ και όμως ακόμη να βλέπουμε μία ανεπτυγμένη επιστήμη των μαθηματικών(γεωμετρία, στερεομετρία, αρχιτεκτονική)στην Αίγυπτο και την Βαβυλώνα...Όλες οι γνωστές σε εμάς εποχές του ανθρώπου(ακόμη και στις θεοκρατούμενες) είχαν πάντοτε μία ανεπτυγμένη επιστήμη...

η θρησκεια εννοειται πωσ δεν χρησιμοποιει <<το πρότυπο παρατήρηση-υπόθεση-πείραμα-συμπέρασμα>>,,,,, και ουτε ειπα κατι τετοιο,,,, γι αυτο σου λεω πως με μπερδευεισ με αλλουσ,,,,,, βλεπεισ τα πραγματα απο μια απολυτα αντι-θρησκευτικη οπτικη γωνια κι αυτο σε κανει να μην ακουσ τουσ αλλουσ,,,,, αυτο μηπωσ δεν ειναι ενα ειδος <<επιστημονικου>> φανατισμου και <<σταυροφοριας>>,,,?

Δεν σε μπερδεύω καλέ
Απλά έχω συζητήσει απειράριθμες φορές τα ίδια πράγματα με άλλους συνομιλητές(όχι εδώ πέρα), και όχι δεν σκοπεύω να κάνω την 4η σταυροφορία για να προάγω καμία <<πίστη>> ή επιστημονικές αντιλήψεις ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο







γιατι νομιζω πωσ εσυ εισαι ενα καλο παραδειγμα,,,,,,

χαχαχαχχ πλακα σου κανω μην τσαντιζεσαι,,,,,,,

φιλικοτατα,,,,,,,,



χεχ

Τα περί ομοφυλοφιλίας κλπ κλπ νομίζω έκανα σαφές ότι τα ανέφερα σαν παραδείγματα που αντικρούουν στην σκέψη σου ότι η θρησκεία θα υπάρχει για πάντα κλπ κλπ...Η υγιής θρησκεία και πίστη κλονίζεται αγαπητέ! Και θρησκεία δεν είναι όπως ξέρεις μία απλή συνήθεια όπως μας έχουν μάθει να την αντιμετωπίζουμε
__________________
Oρθή σκέψη και τετράγωνη λογική!
Απάντηση με παράθεση