Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 09-12-07, 00:02
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή Η ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ

Παλιό βιβλίο (1993-1994) αλλά τώρα έτυχε να πέσει πάνω μου. Νομίζω είναι ...must για αυτό ανοίγω θέμα για πληροφόρηση ή για συζήτηση.

Η ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ

ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ

James Redfield

Εκδόσεις Διόπτρα

ISBN:960-364-088-3

#1 Διεθνές Best Seller

(Δέκατη έκτη έκδοση!!!)
Με καταγοήτευσε θα μπορούσα να πω αυτό το βιβλιαράκι με την απλότητα του. Μέσα από μια ιστορία περιπέτεια βουτά τον ανυποψίαστο αναγνώστη στο ζουμί της Νέας Εποχής.

Λίγα λόγια για την ιστορία.

Ο συγγραφέας βρισκόμενος σε μια φάση καμπής της ζωής του συναντά μια παλιά φίλη που του λέει ότι σε ένα ταξίδι στο Περού για λογαριασμό μιας εταιρίας που δούλευε άκουσε για την ανακάλυψη ενός αρχαίου χειρόγραφου που περιέχει εννιά επιγνώσεις κλειδιά για την ίδια την ζωή. Ταράζει όμως τα νερά και το θρησκευτικό κατεστημένο προσπαθεί να κουκουλώσει το θέμα και να εξαφανίσει το ίδιο το χειρόγραφο και τα αντίτυπα που κυκλοφορούσαν. Ο ήρωας μην έχοντας τι να κάνει φεύγει για το Περού όπου με την βοήθεια εξαιρετικών συμπτώσεων (που αποτελεί θέμα της πρώτης επίγνωσης) συναντά τα κατάλληλα άτομα που θα τον οδηγήσουν στην αποκάλυψη των 9 επιγνώσεων. Υπάρχει δράση κυνηγητό πυροβολισμοί αιχμαλωσίες έρωτας και όλα αυτά που κάνουν καλή μια περιπέτεια. Έτσι ευχάριστα μας αποκαλύπτονται οι μυστικές επιγνώσεις.

Είναι φανερή η επίδραση του Κάρλος Καστανέντα στο βιβλίο αυτό πράγμα που αναφέρεται και στο εσωτερικό οπισθόφυλλο του βιβλίου. Ακόμα αναφέρεται ότι ο συγγραφέας χρησιμοποιεί προφητείες του Νοστράδαμου πράγμα για το οποίο δεν μπορώ να πω. Για όσους όμως δεν είναι αρκετή η ανάλυση (λόγω του μυθιστορηματικού χαρακτήρα του βιβλίου) κυκλοφορεί και ένα αρκετά ογκώδες βιβλίο που αναλύει τις 9 επιγνώσεις. Δεν το έχω δει ακόμα. Επίσης υπάρχει και ένα ακόμα βιβλίο που μιλά για την 10 επίγνωση και αυτό έχει οδηγό επίσης. Ούτε αυτό το βιβλίο το έχω αλλά μου περιέγραψε ένας φίλος περί τίνος πρόκειται. Νομίζω μας λέει για το μέρος που είναι ο Δον Χουάν με τον Δον Χενάρο ……

Μια αναφορά στις πρώτες επιγνώσεις.

Η πρώτη επίγνωση λέει ότι κατά τα τέλη της δεύτερης χιλιετίας(στις τελευταίες δεκαετίες) όλο και περισσότεροι άνθρωποι θα έρχονται μπροστά σε συμπτώσεις που θα τους κάνουν να αναρωτιούνται αν όλα σε αυτόν κόσμο είναι όπως μας τα έχουν διδάξει ή όχι. Το φαινόμενο θα ξεκινήσει την έκτη δεκαετία δηλαδή το 1960 και γύρω στο 2000 θα έχει δημιουργηθεί ένας κρίσιμος αριθμός ανθρώπων που αντιμέτωποι με τις συμπτώσεις θα αναρωτιούνται τι μυστήρια υπάρχουν στην βάση της ανθρώπινης ζωής.

Η δεύτερη επίγνωση είναι μια ιστορία της τελευταίας χιλιετίας διαφορετική από αυτή που ξέρουμε από το σχολείο αληθινή όμως. Για να την καταλάβει κάποιος πρέπει να νοιώσει ότι ζει αρχικά γύρω στο 1000 μχ. Τότε που η εξουσία της εκκλησίας ήταν κυρίαρχη. Οι άνθρωποι αν ήθελαν να μάθουν για το σκοπό της ζωής και το σωστό τρόπο ζωής ρωτούσαν τον ιερέα ο οποίος ήταν και ο μόνος ειδικός έχοντας και πρόσβαση στις γραφές. Έτσι λοιπόν είχαν ήσυχο το κεφάλι τους αφού αν ζούσαν σύμφωνα με τους κανόνες της θρησκείας θα εκπλήρωναν το σκοπό της ζωής τους και όλα θα ήταν καλά. Όμως οι θρησκευτικοί κανόνες έγιναν πολλοί πιεστικοί και ακόμα και οι ίδιοι οι ιερείς πιάνονταν να μην τους τηρούν ' ακόμα διάφορες επιστημονικές ανακαλύψεις άρχιζαν να κλονίζουν την κυριαρχία της εκκλησίας μια και αποκαλύφθηκε ότι η γή δεν είναι το κέντρο του σύμπαντος και περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο κτλ
Ο κόσμος ξεσηκώθηκε και ζήτησε πρόσβαση στις γραφές και να αποφασίζει ο ίδιος για το πως θα εκπληρώσει το σκοπό της ζωής του και για το ποιός θα είναι αυτός. Έτσι μετά τον 15 αιώνα έχουμε τον Λούθηρο, την Αναγέννηση, και όλη αυτή τη στροφή προς τις αρχαίες αξίες και τον άνθρωπο.
Όλα αυτά καλά. Έπαψε η τυραννία της εκκλησίας. Όμως ο άνθρωπος έμεινε ξεκρέμαστος αφού δεν είχε πια τον ιερέα να του πει τι να κάνει. Να του πει ποιος είναι ο σκοπός του στο σύμπαν. Έτσι έστειλε τους επιστήμονες να πάνε και να μάθουν όλα όσα χρειαστούν για το σύμπαν ώστε να βρούν το σκοπό του ανθρώπου πάνω στη γη. Ε λοιπόν λόγω της πολυπλοκότητας του σύμπαντος και καθώς οι επιστήμονες αργούσαν να φέρουν την απάντηση σκέφτηκαν οι άνθρωποι να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις που σιγά σιγά έφερναν οι επιστήμονες στην προσπάθεια τους να ανακαλύψουν τον σκοπό, για να κάνουν τη ζωή τους πιο εύκολη και ασφαλή πάνω στη γη. Έτσι φτάσαμε στην οργάνωση που έχουμε σήμερα, ξεχάσαμε όμως γιατί βάλαμε τους επιστήμονες να δουλεύουν και πιστέψαμε ότι σκοπός του ανθρώπου είναι να ζει άνετα, πλούσια και με ασφάλεια.

Η Τρίτη επίγνωση λέει ότι όλο και περισσότεροι άνθρωποι τις τελευταίες δεκαετίες της δεύτερης χιλιετίας θα αρχίσουν να αντιλαμβάνονται ένα είδος ενέργειας που μόνο οι μύστες του παρελθόντος γνώριζαν. Και αυτή δεν είναι άλλη από την ενέργεια της αύρας, τον αιθέρα, το πράνα, το τσι, το κι ή όπως αλλιώς αναφέρεται. Τα ζώα και τα φυτά την έχουν «συμπυκνωμένη» και μπορούμε με εξάσκηση και κατάλληλο φωτισμό να την παρατηρήσουμε. Ακόμα μπορούμε μέσω αυτής να αλληλοεπιδράσουμε με τα φυτά, να τους την δώσουμε και να την πάρουμε από αυτά.

Οι σχέσεις των ανθρώπων είναι στην ουσία ανταλλαγή αυτής της ενέργειας ή συναγωνισμός για την απόκτηση της. Έτσι σε μια φραστική διαμάχη κάθε ισχυρό επιχείρημα κάνει την ενέργεια του αντιπάλου να ρέει προς εμάς ενώ καθώς αυτός ανταπαντά η ενέργεια ρέει από εμάς προς τον αντίπαλο. Στο τέλος της διαμάχης ο ένας έχει χάσει και ο άλλος κερδίσει ενέργεια. Οι άνθρωποι μάλιστα διαλέγουν πάντα στις σχέσεις τους 1 από 4 ρόλους στο παιχνίδι της ενέργειας. Του ανακριτή του τρομοκράτη του αποστασιοποιημένου και του θύματος. Οι δυο πρώτοι ρόλοι είναι επιθετικοί ενώ οι άλλοι δυο αμυντικοί. Όλη η ιστορία ξεκινά από την παιδική ηλικία όπου οι γονείς παίρνουν τους επιθετικούς ρόλους και τα παιδιά τους αμυντικούς και συνεχίζεται σε όλη τη ζωή μας. Αυτό είναι το πιο δυνατό σημείο του βιβλίου και όσα παραδείγματα και αν σκέφτηκα με τα δικά μου παιδιά αλλά και εμένα, τους γονείς μου ή τα αδέρφια μου επαληθεύουν αυτή την θεωρία. Σε κάθε ένα ταιριάζει ένας ρόλος αν και όλοι χρησιμοποιούμε κατά καιρούς όλους τους ρόλους.

Όμως υπάρχει και άλλος τρόπος απόκτησης αυτής της ενέργειας από τη φύση όπως η αναζήτηση σε δάση με αιωνόβια δέντρα, ή…..

Δεν λέω άλλα. Ας μείνει και κάτι να διαβάσετε….

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 09-12-07 στις 00:10
Απάντηση με παράθεση