Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #86  
Παλιά 17-07-16, 15:45
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Το σενάριο μου είναι το εξής.

Καταρχήν είμαι πεπεισμένος για τον Δημιουργό. Και είμαι πεπεισμένος πως υπάρχει καλός και κακός Θεός. Οι καλοί έχουν πατέρα τον καλό Θεό. Οι άλλοι έχουν γεννηθεί βιολογικά και πνευματικά από μιερά, σκοτεινά, βρώμικα πνεύματα. Δεν είναι δυνατόν ας πούμε ένας Έλληνας και ένας τσιγγάνος, ή τουρκόγυφτος, γυφτορουμάνος κτλ να έχουν τον ίδιο πάτερα. Από άλλο θεό και <<πλανήτη>> ο ένας, από άλλο οι υπόλοιποι. Δεν έχουμε καμμιά σχέση με τους πρόγονους των γύφτων ή των αλβανών. Είμαστε η μέρα με την νύχτα.

Από εκεί και πέρα είναι τί εγγυήσεις έχουμε για τις υποσχέσεις του; Θα έλεγα καμμία. Όλα παίζονται.

Πέρασαν αιώνες και το κακό βασιλεύει ακόμη στην Γη. Ακούμε συνέχεια την υπόσχεση πως ο Θεός θα σκοτώσει όλους τους κακούς, θα καθαρίσει την Γη και θα αναστηθούν οι καλοί.

Το ότι όμως δεν επεμβαίνει με κάνει να σκέφτομαι ότι αυτή την στιγμή βρίσκεται σε ανήμπορη κατάσταση. Ίσως το κακό έχει γίνει δυνατότερο στον κόσμο και το καλό είναι αιχμάλωτο.

Επομένως είναι αληθινή η υπόσχεση αλλά δεν υπάρχει εγγύηση. Δεν είναι δυνατόν ο καλός Θεός να βλέπει τα καλά παιδιά του και να μένει άπραγος. Κάποιος δεν τον αφήνει.

Τώρα για τις υποσχέσεις των διάφορων ιερατείων, δεν τις πιστεύω, γιατί το κάθε ιερατείο ζητά αποκλειστικότητα και ότι είναι ο μόνος αγωγός στον αληθινό Θεό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Logical Faith : 17-07-16 στις 15:46
Απάντηση με παράθεση