Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #778  
Παλιά 13-02-10, 17:39
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Άνθρωποι του πνεύματος, άνθρωποι ελεύθεροι, ιδεολόγοι, αναζητητές, φιλόσοφοι θα πρέπει πάντα να ανήκουν κάπου και να ακολουθούν ένα και μοναδικό δρόμο μια πορεία ζωής. Να ψάχνεις παντού, να ρωτάς και να αναρωτιέσαι για όλα, να αμφιβάλλεις για αυτά που ξέρεις ή για αυτά που ετοιμάζεσαι να γνωρίσεις είναι κακό - είναι λάθος άλλωστε ποιος θα αφήσει το σπίτι του για να πάει σε κάποιο άλλο;
Anyway, και για να μην με κόψει στον αέρα ο Trithemius επειδή είμαι εκτός θέματος....(έχουμε και αυτό) δεν είδα να σχολιάζεται καμία πηγή που έγραψα παραπάνω περί ιστορικότητας απο τους σεβαστούς χρήστες που τυχαίνει να έχουν αντίθετη γνώμη με αυτή της ιστορίας για το πρόσωπο Ιησούς αλλά έμειναν να σχολιάζουν εμένα την ίδια. Γιατί άραγε; Δεν μπορώ να το γνωρίζω, απλά υποθέτω πως δεν έχουν τίποτα να παρουσιάσουν απέναντι σε αυτά που τους παρουσίασα.
Παράθεση:
Προσωπικά (που όπως όλοι ξέρετε δεν είμαι χριστιανός) πιστεύω πως ο Ιησούς υπήρξε σαν ιστορικό πρόσωπο. Και το πιστεύω γιατί με βοηθάει να το πιστεύω! Είναι ένα μέσο για να συνεχίσω την έρευνά μου... Η πίστη γενικότερα είναι το σημαντικότερο εργαλείο για να επιτύχει το άτομο τος στόχους του. Αν η Ελπινίκη πχ πιστεύει πως ο Χριστός υπήρξε και τη βοηθάει να το πιστεύει αυτό, τότε καλά κάνει και το πιστεύει, γιατί τη βοηθάει να προχωρήσει μπροστά...
Samael... Το παραπάνω που γράφεις με πάει κατευθείαν σε τρόπους που χρησιμοποιεί ο άνθρωπος, τα "εργαλεία" που τα αναφέρουμε κάποιοι, για να γνωρίσει τόσο τον ίδιο του τον εαυτό όσο και τον κόσμο γύρω του. Οι σεβαστοί χρήστες βέβαια εδώ δεν έχουν καταλάβει τόσο ότι τόσες μέρες έγραφα για την ύπαρξη του Ιησού ως μορφή μέσα στην ιστορία και όχι για τον Χριστό (θεάνθρωπο) όσο και αυτό που αναφέρεις εσύ περί πίστης.
Το να πιστεύω οτι ο Χριστός υπάρχει και να χρησιμοποιώ τα τάδε εργαλεία του χριστιανισμού προς όφελός μου με βοηθά, όσο το κρίνω εγώ φυσικά, να εξελιχθώ - να καταλάβω κάποια πράγματα. Εγώ χρησιμοποιώ την πίστη μου για να φέρω εις πέρας κάποια θέματα (που καλό είναι να μην αναλύσουμε εδώ μέσα γιατί υπάρχουν και ανήλικα αλλά και ενήλικα-ανήλικα). Εγώ χρησιμοποιώ την προσευχή πχ στον χριστιανισμό, εγώ γνωρίζω π.χ οτι στον χριστιανισμό θα πρέπει μέσω του Θεού να φθάσω στο να επιτύχω κάποια κατάσταση, όπως επίσης και μέσω των ανθρώπων για κάποιες άλλες. Γνωρίζω απο την αρχή λοιπόν, οτι έτσι είναι ο δρόμος της χριστιανικής φιλοσοφίας, αν θέλω τον επιλέγω και τον χρησιμοποιώ αν δεν θέλω επιλέγω κάποιον άλλον ή μπορεί να επιλέξω να δοκιμάζω δρόμους .
Αν καταλάβουμε ότι όλα γύρω μας θεωρίες, θέσεις, στάσεις ζωής, πιστεύω κοκ είναι απλά διάφορα και διαφορετικά εργαλέια που μπορούμε να τα χρησιμοπιοήσουμε να τα αρνηθούμε ακόμη και να τα τροποποιήσουμε έχουμε καταλάβει με λίγα λόγια το πόσο έυπλαστος είναι ο μακρόκοσμος...
Και επανέρχομαι (θα με κοψει το Ε.Σ.Ρ) Ενώχ γιατί το Ταλμούδ εμφανίζει τον Ιησού ως υπαρκτό πρόσωπο της ιστορίας; Γιατί οι Εβραίοι αποδέχονται τον Ιησού μόνο ως άνθρωπο; Αφού δεν υπήρξε ποτέ, μόνο κάτι άνθρωποι ονόματι Απόστολοι τον είχαν δει, τι ανάγκασε τους Εβραίους να τον εμφανίσουν μέσα στην Ιστορία; Περιμένω μια ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη απάντηση σου όπως συνηθιζεις άλλωστε να δίνεις (ειρωνικό ήταν αυτό το τελευταίο).

Απάντηση του Ενώχ στα παραπάνω...
Παράθεση:
Ευχαρίστως να σου δώσω απάντηση.. όταν μπορέσεις και γράψεις κάτι
που να στέκει και δεν κάνεις ειρωνείες.
Μέχρι τότε, συνέχισε να οδύρεσαι
Φυσικά και δεν περίμενα καμία απάντηση στο περι ιστορικότητας του Ιησού... Δεν σου τα μάθανε καλά φαίνεται... (οι δάσκαλοι στο σχολείο)
Παράθεση:
Υ.Γ. Αλήθεια, αυτοί οι κατευθυνόμενοι λογικοί συνειρμοί τι στην ευχή είναι;
...είναι κάτι που προς το παρόν δεν πρόκειται να καταλάβεις.

Υ.Γ
Παράθεση:
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι..
και, με μία πρώτη "ματιά", εμένα προσωπικά, δεν μου φαίνεται
παράλογο... (το αντίθετο μάλιστα)
Κατευθυνόμενη άποψη - γνώση. Δέχομαι μόνο αυτό που είναι πιο κοντά στη δική μου αλήθεια. Ενώχ, Ενώχ δεν "ανοίγουν" έτσι τα ανθρώπινα μάτια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 03-11-10 στις 23:06
Απάντηση με παράθεση