Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1108  
Παλιά 10-12-14, 19:04
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Χρήστο για πολλοστή φορά. Ο δημιουργησμός δεν είναι επιστημονική θεωρία.
Ξανά. Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ.
Το έχω εξηγήσει και σε πρότερο ποστ, αλλά θα σου δώσω συνοπτικά μια εξήγηση για το γεγονός ότι ο δημιουργησμός δεν είναι επιστημονική θεωρία.

Κάθε επιστημονική θεωρία έχει ορισμένες προϋποθέσεις για να γίνεται αποδεκτή αρχικά σαν υπόθεση. Μια από αυτές είναι να είναι διαψεύσιμη. Δηλαδή ο εμπνευστής της να μπορεί να προτείνει μια δοκιμασία που ενδεχομένως θα αποδείκνυε την θεωρία λάθος. Δεν υπάρχει καμιά δοκιμασία που να μπορεί να κρίνει τον ενδεχόμενο λανθασμένο χαρακτήρα του δημιουργησμού. ΚΑΜΙΑ. Τέλος, δεν μπορεί να θεωρηθεί ποτέ μα ποτέ, επιστημονική θεωρία.
Αντιθέτως η εξελικτική έχει, ήδη από τον καιρό του Δαρβίνου, δοκιμασίες που θα μπορούσαν να την αποδείξουν λάθος, με την πλέον γνωστή την πιθανότητα παρατήρησης μη αναγώγιμων χαρακτηριστικών. Βέβαια σήμερα έχουμε και άλλες δοκιμασίες που θα μπορούσαν να την αποδείξουν λάθος.

Αλλά θα σου αναφέρω και άλλο ένα αποδεικτικό στοιχείο, για το γεγονός ότι ο δημιουργησμός δεν είναι επιστημονική θεωρία.
Σε προηγούμενη ανάρτησή μου είπα ότι μια από τις πιθανές αιτίες που κάποιος μπορεί να πιστεύει στον δημιουργησμό είναι να φαντάζεται ότι η επιστημονικές θεωρίες είναι σαν τα πουκάμισα, κάθε ένας έχει και ένα στο χρώμα που του αρέσει. Εσένα είχα στο μυαλό μου....
Οι περιοχές όπου "επιζούν" δύο διαφορετικές επιστημονικές θεωρίες, (αν και ορθότερα θα τις λέγαμε υποθέσεις) είναι εκεί όπου οι παρατηρήσεις μας είναι λίγες, ή για κάποιον λόγο ακατάλληλες για εξαγωγή συμπερασμάτων, με αποτέλεσμα να είναι δύσκολο να εφαρμοστεί "το ξυράφι του όκαμ". Στο θέμα της εξέλιξης έχουμε πληθώρα στοιχείων. Άρα το ξυράφι είναι εύκολο να εφαρμοστεί στον βασικό κορμό της θεωρίας. Ο δημιουργησμός απλά σκοντάφτει στο ξυράφι, ήδη από την θεμελιακή του πρόταση. Έτσι ακόμα και αν κάποτε αποδειχθεί η εξελικτική λάθος, πράγμα μάλλον απίθανο, δεν θα σημάνει αποδοχή του δημιουργησμού.
Βέβαια τα δύο προβλήματα που ανέφερα δεν είναι τα μόνα, αλλά αρκούν για να ξεκαθαρίσουν ότι ο δημιουργησμός δεν έχει σχέση με επιστήμη.

Πάμε και σε ένα άλλο θέμα που το έχεις ψωμοτύρι. Δεν υποστηρίζουν την εξελικτική οι άθεοι, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία της ειδικής επιστημονικής κοινότητας, ανεξαρτήτως αν είναι θρήσκοι ή μη. Άλλωστε ήδη οι καθολικοί έχουν αποδεχθεί επίσημα την ισχύ της θεωρίας, ενώ οι ορθόδοξοι σε ποσοστό άνω του 50% την δέχονται.
Δεν αμφιβάλω ότι αν κανείς ψάξει θα βρει μερικούς ειδικούς να υποστηρίζουν τον δημιουργησμό. Και εγώ θα το έκανα αν τα λεφτά ήταν καλά..... Αλλά είναι απίθανο να βρεις κάποιον πανεπιστημιακό να έχει κάνει δημοσίευση εργασίας που να υποστηρίζει τον δημιουργησμό, σε σοβαρό πανεπιστήμιο, όπως το ΜΙΤ, μια και όπως σου είπα η θεωρία δεν έχει κανένα επιστημονικό υπόβαθρο.

Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις ρώτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 10-12-14 στις 19:24
Απάντηση με παράθεση