Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 31-08-09, 23:08
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή Εβυθός, η λίμνη των μυστηρίων…

Καλησπέρα,

Ένα μικρό αφιέρωμα σε μια ιδιόμορφη και πολυσυζητημένη λιμνούλα.

Ο Εβυθός είναι μια μικρή λίμνη η οποία βρίσκεται στην βορειοδυτική Ηλεία, μεταξύ των χωριών Ανδραβίδας και Τραγανού, πλησίον του αεροδρομίου της 117 Πτέρυγας Μάχης.

Τι το ιδιαίτερο έχει λοιπόν αυτή η λίμνη; Υπάρχουν πολλές στην περιοχή. Η συγκεκριμένη, όπως υποδηλώνει και το όνομά της (παραφθορά του α-βυθός), δεν έχει βυθομετρηθεί ποτέ. Όσες προσπάθειες έγιναν, κατέληξαν στο κενό και λέγεται ότι το μεγαλύτερο βάθος που μετρήθηκε ήταν ούτε λίγο ούτε πολύ 4.000 μέτρα, πρωτοφανές μέγεθος βέβαια για λίμνη και μάλιστα τόσο μικρού μεγέθους.



Το τεράστιο αυτό βάθος έχει οδηγήσει στην διατύπωση αρκετών θεωριών σχετικά με την δημιουργία της. Το νερό της είναι ακατάλληλο για πόση και αυτό ερμηνεύεται ως αποτέλεσμα υπόγειας επικοινωνίας με την θάλασσα. Κατά καιρούς δε, έχει αναφερθεί το ξέβρασμα ψαριών από αυτήν που κατά κανόνα δεν συναντιούνται σε λιμναία περιβάλλοντα.

Η συγκεκριμένη λίμνη είναι περιφραγμένη και συνίσταται να αποφεύγεται η προσέγγιση σε αυτήν από ιδιώτες. Υποτίθεται ότι το κολύμπι σε αυτήν είναι αδύνατο και ότι αν κάποιος πέσει μέσα, «ο βυθός θα τον τραβήξει κάτω», ενώ και η αμμουδιά της είναι εξαιρετικά ασταθής. Στο παρελθόν έχουν ακουστεί αρκετές ιστορίες για περίεργες εξαφανίσεις ατόμων στην περιοχή.

Άλλοι πάλι λένε ότι στην περιοχή υπάρχουν κρυμμένες στρατιωτικές εγκαταστάσεις και έτσι υπάρχει συμφέρον να συντηρείται ένας μύθος που θα απομακρύνει τους περίεργους από την περιοχή…

Κατά την διάρκεια του πρόσφατου καταστροφικού σεισμού τον Ιούνιο του 2008 (περισσότερες πληροφορίες σε άρθρο του in.gr), και πέρα από τις αναλύσεις, επιστημονικές και μη που ακούστηκαν στα κανάλια, οι πιο ηλικιωμένοι στο χωριό είπαν ότι δεν υπήρξαν καταστροφές στα κοντινά χωριά γιατί ούτε λίγο ούτε πολύ, τον σεισμό τον «απορρόφησε» ο Εβυθος!

Κατά τα άλλα θεωρείται ένας σπάνιος υγροβιότοπος με πλούσια πανίδα που έχει γίνει αντικείμενο μελέτης κατά καιρούς από μαθητικές εργασίες στο πλαίσιο των μαθημάτων της Βιολογίας και Γεωλογίας.

Επίσης, είναι αγαπημένο στέκι των κυνηγών της περιοχής, καθώς από αποτελεί πέρασμα για πλήθος θηραμάτων, αν και κανένας δεν ρισκάρει να στείλει κάποιο κυνηγόσκυλο κοντά στην λίμνη να ανακτήσει την χτυπημένη λεία του...

Ορισμένες σχετικές αναρτήσεις σε τοπικά ιστολόγια:

Λίμνη Εβυθός : μοιάζει με ηφαίστειο -τα νερά στριφογύριζαν πάνω κάτω ,και εύρισκαν ψαρια στους γειτονικούς αγρούς

Παράξενο Γεωλογικό Φαινόμενο??

ΕΒΥΘΟΣ Ή ΤΟΥ ΠΑΠΑ Τ' ΑΛΩΝΙΑ

Σχετικό νήμα σε γεωλογικό φόρουμ:

Μια δορυφορική φωτογραφία της λιμνούλας, στην μέγιστη ανάλυση που επιτρέπει το google earth:



Και μια λίγο μικρότερης, όπου διακρίνεται και το αεροδρόμιο:



Όπως πιθανόν έγινε αντιληπτό, η καταγωγή μου είναι από χωριό της περιοχής.

Φιλικά.

Υ.Γ. Και αυτό είναι και το τελευταίο, αποχαιρετιστήριο μήνυμά μου σε αυτό το φόρουμ. Μετά από κάτι παραπάνω από ένα χρόνο συμμετοχής στο φόρουμ του metafysiko.gr, η παρουσία μου έφτασε στο τέλος. Αιτίες, το ότι θεωρώ ότι ολοκλήρωσα τον κύκλο μου και δεν έχω πλέον κάτι να προσφέρω, ενώ ταυτόχρονα εδώ και λίγο καιρό δεν υφίσταται πλέον και ο λόγος της εγγραφής μου, αλλά και κάποια σοβαρά προσωπικά προβλήματα που αντιμετωπίζω, δεν θα μου επιτρέψουν πλέον να ασχολούμαι όσο και όπως θα ήθελα. Ήταν τιμή μου που υπήρξα μέλος σε αυτό το φόρουμ. Το μόνο για το οποίο λυπάμαι είναι ότι λόγω καταστάσεων, δεν κατάφερα να παραβρεθώ σε κάποιες συναντήσεις.

Υ.Γ. 2: Σταματώ να συμμετέχω, όχι να αναζητώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viktor_Belenko : 31-08-09 στις 23:18 Αιτία: ορθογραφικό.
Απάντηση με παράθεση