Θέμα: UFO ή οχι?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #60  
Παλιά 07-11-07, 19:53
aeimnistos Ο χρήστης aeimnistos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 1
Talking

Φίλε astoxaste δεν θα πάρω θέση επι του θέματος μια και δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω απ' ότι έχει ήδη αναφερθεί,αλλά θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία του αδερφού μου, που είναι παρόμοια με την δικιά σου, καθώς και την δική μου.

Καταρχήν θα πρέπει να αναφέρω οτι είμαστε κοντοχωριανοί, μια και κατάγομαι απο την Λεπτοκαρυά, γι'αυτό και οι δικές μου εμπειρίες έχουν σχέση με τον Όλυμπο.Πρώτα θα παραθέσω την εμπειρία του αδελφού μου. Πριν απο 4 χρόνια ο αδελφός μου είχε ανέβει στο Λιτόχωρο (σάββατο βράδυ αν θυμάμαι καλά) με την μηχανή του.Νωρίς το πρωί καθώς κατέβαινε απο το Λιτόχωρο, απο τον δρόμο της Αγια Μαρίνας, είδε δύο φωτεινές μπάλες να στροβιλίζονται και να αιωρούνται στον ουρανό για αρκετή ώρα με απίστευτα γρήγορες κινήσεις.Μετά απο αρκετή ώρα εξαφανίστηκαν το ίδιο περίεργα όπως και εμφανίστηκαν.Πρέπει επίσης να αναφέρω ότι κινούνταν σε σχετικά χαμηλό ύψος και ότι εκείνο το βράδυ είχε αρκετό φως μια και είχε πανσέληνο και ο ουρανός ήταν ξάστερος.

Ας έρθουμε όμως τώρα και στην δική μου εμπειρία που την έζησα ο ίδιος και έτσι πιστεύω οτι θα μπορέσω να δώσω περισσότερες λεπτομέριες.Ήταν ιούλιος του 2005 και πήγαινα μαζί με έναν φίλο μου στο σπίτι ενός γνωστού μας.Η ώρα ήταν λίγο μετά της 8 το απόγευμα( έχει σημασία αυτό γιατί αν και ο ήλιος είχε μόλις δύσει είχε ακόμα αρκετό φως και δεν είχε βγει ακόμα στον ουρανό κανένα αστέρι).Καθώς προχωρούσαμε κοιτάζαμε νότια έχοντας το βουνό στα δεξιά μας δηλαδή δυτικά και τότε ξαφνικά μια λάμψη μας έκανε να κοιτάξουμε προς το βουνό ενώ όμως δεν κοιτούσαμε το βουνό.Τότε είδαμε ένα πόλυ φωτεινό αντικείμενο να βρίσκεται λίγο πάνω απο την κορυφή του βουνού το οποίο στην αρχή αυξομείωνε την ένταση του φωτός και στην συνέχεια έμεινε αρκετά φωτεινό.Εγώ και φίλος μου κοιταχτήκαμε ταυτόχρονα και ρωτήσαμε ο ένας τον άλλον τι είναι αυτό που βλέπουμε.Δεν έχασα στιγμή και έβγαλα το κινητό μου για να το φωτογραφίσω.Έβαλα στο κινητό μου το μέγιστο ζουμ που έχει και σημάδεψα προς το βουνό,σημειοτέων το κινητό μου έχει ανάλυση 2 mega pixels, και όμως στην οθόνη του κινητού μου δεν έβλεπα τίποτα!!!Κοιτάζω ξανά προς αντικείμενο και ήταν εκεί το ίδιο φωτεινό αλλά και πάλι στην οθόνη του κινητού μου δεν έβλεπα τίποτα.Γυρνάω προς τον φίλο μου και του πω ότι δεν το βλέπω απο το κινητό και εκείνη την στιγμη γυρνάει και με κοιτάει ο φίλος μου.Όταν ξανακοιτάξαμε προς τον Όλυμπο το αντικείμενο είχε χαθεί έστι ξαφνικά όπως είχε εμφανιστεί.Όλα έγιναν μέσα σε μισό λεπτό.Σημειοτέων ο ουρανός ήταν πεντακάθαρος και η ατμόσφαιρα καθαρή. Σε όσους είπα το περιστατικό οι περισσότεροι μου είπαν ότι μάλλον ήταν η Αφροδίτη αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν ήταν γιατί ήταν πολύ φωτεινότερο και μεγαλύτερο απο οποιοδήποτε πλανήτη ή άστρο.Επίσης καθήσαμε αρκετή ώρα και παρακολουθούσαμε τον ουρανό και παρατήρησα την Αφροδίτη να βγαίνει μετά απο μισή ώρα μια και είναι το πρώτο άστρο που βγαίνει στον νυχτερινό ουρανό(ασχολούμε ερασητεχνικά με την αστρονομία και μπορώ να διακρίνω αν κάτι είναι άστρο η πλανήτης και ποιό είναι το μεγεθός τους και μπορώ να γνωρίζω απο πρίν σε πιο σημείο του ουρανού θα εμφανιστούν απο μερικά βιβλία που έχω αγοράσει).

Αυτήν λοιπόν ήταν η δικιά μου εμπειρία, δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου ή αν σε μπέρδεσαψα και άλλο (μάλλον σε μπέρδεψα περισσότερο!!!) αλλά εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι μπορεί να ήταν, λογικά σκεφτόμενος πάντα.
Απάντηση με παράθεση