Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 29-01-06, 12:19
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

« Έχει οργή μέσα του», συνέχισε η ψυχολόγος, «αλλά έχει και έναν παράξενο, εξωφρενικό έλεγχο πάνω σε αυτήν. Κάποτε ίσως την εκδηλώσει και από όσα μου λες, σας επιτίθεται, σας βρίζει και σας χτυπάει. Όλα αυτά τα παραδέχτηκε αλλά και τα αιτιολόγησε λέγοντας πως του κρύβετε την αλήθεια σχετικά με τον πατέρα του. Θεωρεί αυτονόητο πως πρέπει να χτυπάμε κάποιον όταν δεν συμφωνεί μαζί μας και πως πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να αποκτήσουμε αυτό που θέλουμε. Παράξενες απόψεις για ένα δεκάχρονο αγόρι. Ακούει φωνές, μου είπε, αλλά το ανέφερε σαν κάτι το απόλυτα φυσιολογικό. Νομίζω τελικά πως βρισκόμαστε σε μια αρχόμενη σχιζοφρένεια» μου είπε και τα γόνατά μου κόπηκαν στο άκουσμα της μοιραίας είδησης. Φεύγοντας από το γραφείο της σταματήσαμε στην παιδική χαρά και κοιτάζοντας το παιδί να παίζει αναρωτήθηκα πως κάτι τόσο φαινομενικά υγιές μπορεί να κρύβει μέσα του μια τόσο σοβαρή ασθένεια.
Το βράδυ στο σπίτι η αδερφή μου ήταν απαρηγόρητη. Ακούγοντάς με να της μεταφέρω αυτά που είπε η ψυχολόγος, ξύπνησε μέσα της η χριστιανική ανατροφή που μας είχαν δώσει οι γονείς μας, μαζί με γερές δόσεις δεισιδαιμονίας.
« Να το πάμε στην εκκλησία το παιδί, ή σε καμμιά γυναίκα που ασχολείται με τα μάγια» έλεγε και ξαναέλεγε και εγώ εκνευριζόμουν.
« Άρρωστο είναι το παιδί, όχι δαιμονισμένο» της έλεγα. «Χρειάζεται ιατρική βοήθεια και όχι ξόρκια και ανοησίες. Πρέπει να πάμε σε έναν ειδικό ψυχίατρο, να κάνει θεραπεία, να πάρει φάρμακα και σιγά σιγά θα βελτιωθεί» της έλεγα αλλά δεν με άκουγε.
« Μα δεν το βλέπεις πως κάτι κακό έχει μπει στο σπίτι μας;» με ρώταγε γεμάτη τρόμο. «Κάθε νύχτα ακούω μια τρομερή ανάσα από το δωμάτιο του παιδιού και η καρδιά μου παγώνει. Ο Γιώργος μιλάει σε κάποιον και ακούω τις απαντήσεις σε μια ακατάληπτη γλώσσα και το μόνο που καταλαβαίνω είναι μια φράση Κεμ’ Άναχ ή κάπως έτσι. Και όταν ακούγεται αυτή η φράση η καρδιά μου σταματάει προς στιγμή να χτυπάει. Έψαξα και στο ίντερνετ να βρω στοιχεία για αυτή τη φράση αλλά το μόνο που βρήκα είναι πως Κεμ είναι ο τύπος του εγώ είμαι σε μια παραδοσιακή διάλεκτο της νότιας Πελοποννήσου και για το Άναχ βρήκα μια μοναδική αναφορά. Η μηχανή αναζήτησης μου εμφάνισε μόνο ένα άρθρο όπου αναφερόταν η λέξη Άναχ αντί για Άναξ. Ο συγγραφέας προφανώς, μιας και ήταν ξένος έκανε λάθος και έβαλε το χι αντί για το ξι. Έτσι, νομίζω πως Κεμ’ Άναχ σημαίνει Είμαι Βασιλιάς. Όμως αυτή τη φράση δεν τη λέει το παιδί μου αλλά κάποιος άλλος, που προφανώς θεωρεί τον εαυτό του βασιλιά».
Δεν πίστευα στα αυτιά μου με την εξωφρενική ερμηνεία της αδερφής μου. Αν δεν είχα ζήσει τόσα πολλά χρόνια μαζί της, θα έλεγα ότι έπασχε και αυτή από σχιζοφρένεια.
« Άκουσέ με» της είπα όσο πιο ήρεμα μπορούσα. «Το παιδί είναι άρρωστο, χρειάζεται φάρμακα. Όλα τα άλλα που ακούς είναι αποτέλεσμα της αρρωστημένης κατάστασης που υφίσταται εδώ μέσα λόγω της αρρώστειας του παιδιού. Είμαστε και εμείς επηρεασμένοι από αυτήν αλλά πρέπει, για το καλό του, να διατηρήσουμε την ψυχραιμία και τη λογική μας. Δεν σε αδικώ που σκέφτεσαι έτσι, κι εγώ στην αρχή νόμιζα πως κάτι είχε κάνει στα δύο εκείνα παιδιά, όταν διάβασα το ημερολόγιο αλλά μετά σκέφτηκα ψύχραιμα πως κάπου θα διάβασε την ιστορία, σε εφημερίδες και περιοδικά ή το είδε στις ειδήσεις και λόγω της ασθένειάς του θεώρησε τον εαυτό του υπεύθυνο.»
« Μα τι λες! Ξέρουμε και οι δυο μας καλά πως κανένα μέσο δεν ασχολήθηκε με την υπόθεση!»
« Τότε ίσως άκουσε κάποιους να το συζητάνε. Όμως ηρέμησε τώρα και πες μου, προσπάθησε να θυμηθείς αν ο άντρας σου είχε κάποιο ιστορικό ψυχοπάθειας, γιατί μπορεί να τη μεταβίβασε στο παιδί.»
« Ήταν απόλυτα υγιής, τόσο που με παράτησε για μια τσούλα, όπως θα θυμάσαι» μου απάντησε μουτρωμένη. « Ποτέ δεν έδωσε σημεία ζωής, ποτέ δε νοιάστηκε για αυτό το παιδί και η ανατροφή του έγινε δική μου και δική σου υπόθεση. Όμως στο λεώ, το παιδί δεν είναι άρρωστο, κάτι άλλο συμβαίνει. Αν θέλεις μπορείς να το πας σε όποιον ειδικό νομίζεις αλλά εγώ από τη μεριά μου θα πάω εκεί που νομίζω εγώ. Μου μίλησε μια φίλη μου για μια γριά, λίγο έξω από την πόλη, που λύνει μάγια. Θα πάω εκεί μόνη μου, αν δεν έχεις σκοπό να με ακολουθήσεις» μου είπε. Βλέποντάς την τόσο αποφασισμένη και κατανοώντας την απόγνωση της μάνας, δεν θέλησα να αντιταχθώ στην απόφασή της.
Την άλλη μέρα το πρωί, πηγαίνοντας να ανοίξω την πόρτα του κήπου που χτυπούσε, είδα όλους τους γείτονες να στέκονται στο δρόμο και να κοιταζουν γεμάτοι φρίκη κάτω. Ακόμα και ο κούριερ που με περίμενε είχε μείνει με ανοιχτό το στόμα. Βγαίνοντας έξω σε όλο το μήκος του δρόμου, μέχρι τη διασταύρωση με τη λεωφόρο, είδα δεκάδες αδέσποτα ζώα να κείτονται σκοτωμένα, άλλα με κομμένο κεφάλι, άλλα φριχτά ακρωτηριασμένα ενώ μερικά ήταν σαν να είχαν στραγγιστεί από όλο τους το αίμα. Ακόμα και μικρά πουλιά είχαν πέσει από τον ουρανό…προχώρησε λίγο πιο κάτω και το θέαμα συνεχιζόταν πανομοιότυπο, ενώ στο σταυροδρόμι, ο αρρωστημένος φονιάς είχε σχεδιάσει με το αίμα τους ένα περίεργο ιερογλυφικό. Ήταν ένα μεγάλο τετράγωνο, χωρισμένο σε εννέα μικρότερα, που οι δύο του κάθετες πλευρές προεκτείνονταν πάνω και κάτω από το τετράγωνο, ενώ μια μεγαλύτερη κάθετος έτεμνε το τετράγωνο και προεκτείνονταν πολύ περισσότερο από τις πλάγιες προεκτάσεις. Αν δεν σας λέει κάτι αυτό, πάτερ, να σας θυμίσω ότι είναι το σύμβολο που οι εβραίοι της Αιγύπτου ζωγράφισαν στις πόρτες τους για να εμποδίσουν τον Άγγελο της οργής να σκοτώσει τα παιδιά τους.
Ο ταχυδρόμος που είχε αηδιάσει με το θέαμα μου είχε αφήσει το γράμμα στο κατώφλι και γυρίζοντας σπίτι άνοιξα το φάκελο, που είχε πάνω του το λογότυπο του πανεπιστημίου. Ήταν από τον καθηγητή μου. Να τι έγραφε μέσα.

« Αγαπητέ μου, προχώρησα στην ανάλυση του αίματος που μου έστειλες. Οι συνεργάτες μου και εγώ μελετήσαμε τα κύτταρα του αίματος και τα λοιπά στοιχεία που βρέθηκαν μέσα σε αυτό, δηλαδή πρωτεϊνες, λιπίδια και άλλα μακρομόρια, ενώ από πρωτοβουλία μου έκανα και μελέτη του καρυότυπου και άλλες ανοσοβιολογικές εξετάσεις.
Η ανάλυση έδειξε ότι πρόκειται για άτομο που πάσχει από σύνδρομο Werlhof ή ιδιοπαθή θρομβοπενική πορφύρα, μιας και ο αριθμός των αιμοπεταλίων βρέθηκε να είναι μόλις 8.000. Τα υπόλοιπα κύτταρα είναι απολύτως φυσιολογικά.
Το άτομο έχει ομάδα ΑΒ με θετικό Ρέζους, άρα αποκλείεται οι γονείς του να έχουν τις ομάδες αίματος που μου παρέθεσες, επομένως πρέπει να επανεξετάσεις τις ομάδες των γονέων, έχεις κάνει κάποιο λάθος μάλλον.
Η μελέτη του καρυότυπου έδειξε εκτεταμένες αλλοιώσεις των χρωμοσωμάτων, που δεν ανήκουν σε κάποιο από τα μέχρι τώρα γνωστά σύνδρομα και θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω αν πάσχει από κάποιες δυσπλασίες. Κάποια άλλα ευρήματα που δεν μπορέσαμε να εξηγήσουμε έχουν να κάνουν μάλλον με λάθος των μηχανημάτων μας, οπότε μην τους δώσεις σημασία. Ενημερωτικά, πάντως, έχουν σχέση με τα αντισώματα και τα μεταβολικά συστήματα των κυττάρων, σε πολλά από τα οποία βρέθηκε ένας μικροοργανισμός – παράσιτο, που δεν στάθηκε δυνατό να πιστοποιηθεί. Θα ελεγχθούν όμως τα μηχανήματα σε δεύτερο χρόνο και το πρόβλημα θα διορθωθεί.
Πέρα από αυτά, με κάθε επιφύλαξη σου αναφέρω ότι πιστεύω πως ένα τέτοιο άτομο πρέπει να υποβληθεί σε λεπτομερέστατο έλεγχο, γιατί ίσως έχουμε να κάνουμε με ένα νέο σύνδρομο, που αν ισχύει θα μας κάνει και τους δύο διάσημους».