Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-05-08, 05:27
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Αποτελεί ντροπή για την ανθρώπινη διανόηση να γίνεται αποδεκτό τέτοιου είδους "δούλεμα" από το εκάστοτε παπαδαριό για τους γνωστούς λόγους.
Εσωτεριστικά θέματα υπάρχουν, αλλά δεν είναι ευρείας κατανάλωσης για αφελείς που νομίζουν ότι το "Θείον" αισθάνεται την ανάγκη να υποδηλώσει την παρουσία του, λες και διαφορετικά θα χάσει τους θαυμαστές ( οπαδούς - πιστούς ) του!
Τόσο ηλίθιοι είναι μερικοί, που κατεβάζουν υποτιμητικά και απαξιωτιοκά την Υπέρτατη Αρχή σε ανθρώπινα και ατελή επίπεδα, θεωρούντες ότι Αυτή διέπεται από τις ίδιες ατέλειες και συναισθήματα με τον Άνθρωπο...

ΤΙ ΣΟΒΑΡΟ να συζητήσεις με ανθρώπους που κατεβάζουν σε επίπεδο ζογκλέρ το Θείον! ( "...γιατί έχει κάνει και πιο απίθανα..." )

Κατ' αυτήν την έννοια, ανεγκέφαλοι, προσκυνήστε τον David Kopperfield, γιατί κάνει πράματα ακόμη πιό απίθανα από το να δακρύζουν εικόνες και να αλλαξοπιστεί Σαουδάραβας...

Προσκυνήστε, Ρέεεεε!

...ΝΤΡΟΠΗ!

Λίιιιιγη λογική ΔΕΝ βλάπτει...

...Αλλά, τι λέω ο βλάκας: Είναι δυνατόν οι θρησκόληπτοι παραμυθολαγνοφάγοι να καταλάβουν;

ΠΟΤΕ!

Τα λόγια μου χάνω...


Φίλτατε R+C άδικα πασχίζεις - δεν το κατάλαβες ακόμη;
Τα λόγια της απλής λογικής, σε ώτα πνευματικά κωφών, πέφτουν στο κενό...
Πολυ απολυτος εισαι ρε συ Τακη..Για ονομα...Αν ηταν μονο αυτο το περιστατικο θα ελεγα οτι, ναι ισως και να χεις δικαιο..ομως στο περασμα των χρονων ειναι χιλλιαδες οι μαρτυριες για θαυματα και χιλλιαδες τα περιστατικα. Ειναι φορες που διερωτουμαι τι πρεπει να γινει για να πιστεψει καποιος. Αυτο δεν το πιστευουμε, το αλλο δεν το πιστευουμε, κατανταμε γελοιοι μεσα απο το σκεπτικισμο μας.Δεν μπορουμε να κλεινουμε τα ματια σε ολα και να λεμε "δεν γινεται", "αποκλειεται"..Προσωπικα εχω ακουσει χιλλιαδες μαρτυριες απο πολλους, ειδικα πανω στα θαυματα που γινονται στα μοναστηρια, και δεν ειμαι σε θεση πλεον να τα αμφισβητω..να τα αμφισβητησω λεγοντας τι? Οτι ειμαι σε θεση να δωσω απαντηση μπροστα σε περιστατικα συνταρακτικα και σοκαριστικα που αφηνουν αναυδο τοσο κοσμο? Προτιμω να γειρω το κεφαλι ταπεινα και να πω οτι δεν γνωριζω τιποτα, παρα να προσπαθω να το παιξω ξερολας σε γεγονοτα που η ιδια τους η φυση μου κλεινει το στομα..
Σου προτεινω να ξεκινησεις να κανεις μια μικρη ερευνουλα στο κεφαλαιο θαυματα και οταν λεω θαυματα δεν εννοω κοπερφιλντ, uri gheller, καφετζουδες, τραπουλοχαρτα ή ερασιτεχνες μαγους που τους τραβα η καμερα στο Youtube, μιλαμε για θαυματα που γινονται σε διαφορα μοναστηρια , ανθρωποι με καρκινο που βλεπουν την παναγια στο ονειρο τους και ξυπνανε και μυριζει λιβανι το στηθος τους και τους λεει "σε γιατρεψα"..Γιατροι οι οποιοι δεν μπορουσαν να κανουν τιποτα για να θεραπευσουν μια ασθενεια να δηλωνουν οτι η ασθενεια εξαφανιστηκε απο μονη της, Καλογερος να σου ανοιγει την πορτα και να σου λεει "Γεια σου τακη μου, σου περασε ο ψεσινος σου πονοκεφαλος?" και συ να μην εχεις ξαναδει μπροστα σου αυτον τον ανθρωπο και ουτε να εχεις ποτε σου πατησει το ποδι σου εκει..Για αυτα τι εχεις να πεις?
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k
Απάντηση με παράθεση