Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #240  
Παλιά 25-07-13, 15:18
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ελευθέριος Παλιγγίνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν αναφερόμαστε στην Επιστήμη θα πρέπει να διαχωρίζουμε τους γνώστες του κάθε τομέα που σκέπτονται επιστημονικά και είναι καλοπροαίρετοι και φιλαλήθεις, απο τους "συστημικούς" επιστήμονες που ξεκάθαρα προπαγανδίζουν εξυπηρετώντας μικρο-ομαδικά συμφέροντα, διαδίδοντας πράγματα που δεν αποδεικνύονται ή αν τα ψάξεις είναι αλλιώς. Ο σκοπός τους είναι να προκαλούν κάποια αποτελέσματα στους πολλούς που δεν κατέχουν επαρκώς το κάθε θέμα.

Οι "συστημικοί" απο τους επιστήμονες, χαρακτηρίζονται απο δογματισμό και συντηρητισμό χωρίς προϋποθέσεις και όρια - έτσι είναι σαφές πως μία πλευρά της Επιστήμης, η "βολεμένη" πλευρά, έχει κάτι κοινό με την επικρατή Θρησκεία.
Σε πολύ γενικές γραμμές έχουν βάση αυτά που λες, αλλά δεν βλέπω τη σχέση με την εξελικτική βιολογία που -τρόπον τινά- συζητάμε εδώ.
Δεν γνωρίζω κάτι για "συστημικούς εξελικτικούς βιολόγους" που παρουσιάζουν τη Θεωρία της Εξέλιξης με κάποιον σκοπό. Αν θέλεις διευκρίνισέ το.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από libero Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αν ψηφίζετε ίδιο κόμμα...
Είσαι σίγουρος πως μου αρέσει η κοινοβουλευτική δημοκρατία και λαμβάνω μέρος στις διαδικασίες της;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ΄κει και πέρα, δεν κατάλαβα βρε συ PUCK, τι πρόβλημα έχεις εαν ο άλλος γονυπετής παρακαλά τον θεό του για το οτιδήποτε. Τι σχέση έχει αυτό με την επιστήμη? Γιατί πρέπει η υπόθεση "θρησκεία-επιστήμη" να είναι "1-0", δηλαδή ισχύει είτε το ένα είτε το άλλο? Πόσοι γιατροί, πριν μπουν στο χειρουργείο, κάνουν το σταυρό τους? Επειδή έχω ρωτήσει καμπόσους δλδ και κάποιοι το κάνουν, για αυτό το λέω.. για ρώτα και εσύ άλλους τόσους να δούμε τι θα γίνει. Εάν ο άλλος έχει αυτή την ανάγκη, καλά κάνει και προσεύχεται, ανάβει κεριά στον βούδα κλπ.
Μα έχω ξεκαθαρίσει σε προηγούμενα μηνύματά μου πως δεν με αφορά το τι κάνει ο καθένας ως προς τη σχέση του με τη θρησκεία/θείο/Θεό. Δεν με αφορά, εφόσον περνάει καλά στη ζωή του. Η μόνη ένσταση που έχω διατυπώσει ανά καιρούς είναι το να ξεκοκαλίζει ο καθένας τα πάντα πριν καταλήξει κάπου. Να βρει τις απαντήσεις που τον ικανοποιούν και να ακολουθήσει το δρόμο μιας θρησκείας, ή της αθεΐας, ή κάτι άλλο συνειδητά. Και, εννοείται, ως άνθρωποι εξελισσόμαστε και πρέπει να έχουμε ανοικτό μυαλό για να καταλάβουμε το αν κάτι δεν πάει καλά, έχοντας το σθένος να αλλάξουμε γνώμη. Επίσης, αν αποφασίσει να λάβει μέρος σε ένα φόρουμ όπου συμμετέχουν και άνθρωποι με αντίθετη άποψη από τη δική του, να είναι προετοιμασμένος για διάλογο με επιχειρήματα και όχι για στείρο μονόλογο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ. δλδ αυτό που ξεγυμνώνουν το γόνατο και το βυζί του αλλουνου και τον βάζουν να ορκιστεί να τον ξεκοιλιάσουν και λοιπά παράλογα, είναι λιγότερο σκοταδιστικό? (αλήθεια, στις γυναίκες πως το κάνουν αυτό? ξέρεις μήπως να μας πεις? φαντάζομαι στις περιπτώσεις αυτές θα γεμίζει κόσμο το μαγαζί)
Τα συγκεκριμένα πράγματα που αναφέρεις, γνωρίζω πως υφίστανται στον Τεκτονισμό. Θα πρέπει να βρεις κάποιον Τέκτονα για να στα εξηγήσει. Υπάρχει συμβολισμός σε αυτά, όπως υπάρχει συμβολισμός σε όλες τις τελετουργίες και εργαλεία τόσο των θρησκειών όσο και των εσωτεριστικών ομάδων. Δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο.

"Σκοταδιστικό"; Ίσως. Αλλά ως σκοταδιστικό μπορούμε να ονομάσουμε οτιδήποτε λαμβάνει χώρα σε θρησκευτικούς ή εσωτεριστικούς κύκλους,
από τη στιγμή που δεν υπάρχει απόδειξη αποδεκτή από όλους για τα όσα υποστηρίζουν.



Απάντηση με παράθεση