Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 30-12-18, 17:02
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Να προσθέσω ένα προσωπικό βίωμα της μητέρας μου με την δική της μητέρα, όταν απεβίωσε η τελευταία :

Η γιαγιά μου είχε διεγνωσθεί με καρκίνο των πνευμόνων και το διάστημα πριν φύγει ήταν πολύ οδυνηρό για την ίδια αλλά και την μητέρα μου που την πρόσεχε. Ειδικά προς το τέλος, η γιαγιά μου δεν μπορούσε να ανασάνει και το έκανε μεσω ειδικού μηχανήματος, έτσι η μητέρα μου δεν έκλεισε μάτι για περίπου ένα μήνα με μόνο μια ώρα ή καθόλου ύπνο ανά μέρα, για να είναι στο προσκεφάλο της.

Όταν απεβίωσε τέλος η γιαγιά μου, το ίδιο βράδυ η μητέρα μου ξάπλωσε και σε μια φάση πριν την πάρει ο ύπνος, είδε τη μητέρα της να της λέει " Ησύχασε και ξεκουράσου, εγώ είμαι καλά τώρα ". Κι αυτή ήταν η πρώτη φορά που ξανακοιμήθηκε κανονικά η μητέρα μου.

Οι ερμηνείες είναι πολλές. Μπορεί να το δημιούργησε το μυαλό της σαν αυτοάμυνα, μπορεί να ήταν ένα όνειρο , μπορεί και κάτι πραγματικό. Η ίδια πιστεύει οτι ήταν κάτι αληθινό, το ίδιο κι εγώ.

Γι'αυτό φίλε Lp alone νομίζω οτι δεν τελειώνουν όλα με το φυσικό θάνατο. Εύχομαι ειλικρινά να το ξεπεράσεις και να συνεχίσεις τη ζωή σου . Εμείς θα είμαστε εδώ αν θες να πεις τους προβληματισμούς σου, να εκφράσεις τη στεναχώρια σου, ό,τι θες
__________________
"Η τυραννία πυροδοτεί την επανάσταση των δυνατών και την προδοσία των αδυνάτων" Eliphas Levi
Απάντηση με παράθεση