Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 12-01-10, 13:22
pro_crossaro Ο χρήστης pro_crossaro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2010
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας.

Επειδή ήμουν φοιτητής στην Κοζάνη για 5 χρόνια, γνωρίζω κάποια πράγματα για αυτήν την τοποθεσία, δίχως δυστυχώς να την έχω επισκεφτεί ποτέ.
Από τότε που ανέβηκα είχα πρωτοακούσει για την εγκατελειμένη Χαραυγή, και ξέρω καλά τη Ν. Χαραυγή που είναι δίπλα στην πόλη της Κοζάνης. Παρόλα αυτά από όσα έχω ακούσει η Χαραυγή δεν είναι το μόνο χωριό που εγκαταλείφθηκε εξαιτίας της ΔΕΗ. Από μια επίσκεψη σε έναν Ατμοηλεκτρικό Σταθμό και από κάποια λεγόμενα μερικών καθηγητών μας, έμαθα ότι και άλλα χωριά καταστράφηκαν, είτε γιατί δεν αντέχονταν η ατμόσφαιρα στην περιοχή, είτε γιατί ήταν πάνω σε κοιτάσματα λιγνίτη.

Επίσης να σας πληροφορήσω ότι μέσα στην Τεχνική λίμνη της Κοζάνης (πάλι για υδροηλεκτρικό της ΔΕΗ) υπήρχε ένα χωριό, το οποίο πλέον δεν υπάρχει. Τα σπίτια τα γκρεμίσαν (όχι εντελώς) για να γίνει η λίμνη, και από όσο γνωρίζω μόνο η εκκλησία παραμένει ανέπαφη. Οι εικόνες κτλ μεταφέρθηκαν σε νέο εκκλησάκι που χτίστικε στις όχθες της λίμνης, και το οποίο βλέπουμε πηγαίνοντας στην Κοζάνη από το δρόμο της Λάρισσας.

Όσο για τη μόλυνση στην περιοχή, θα πρέπει να πω ότι είναι πραγματικά πολύ μεγάλο. Ακόμα και στην πόλη της Κοζάνης (που απέχει από τους Ατμοηλεκτρικούς Σταθμούς) η τέφρα βρίσκεται στην ατμόσφαιρα. Για παράδειγμα αν πλύνεις το μπαλκόνι, σε λίγες ώρες θα χει ξαναγίνει μαύρο. Μαύρο από την τέφρα, και όχι από σκόνη. Γενικά στην περιοχή υπάρχει μεγάλη εμφάνιση καρκίνου και αναπνευστικών προβλημάτων.

Κάπου δείξατε μια φωτογραφία από τα φουγάρα ενός σταθμού. Εκεί βλέπετε δύο ειδών φουγάρα. Τα φαρδιά βγάζουν ατμό, από την ψύξη του ατμοπαραγογού, ανώ τα στενά είναι αυτά που βγάζουν το καυσαέριο. Κανονικά και με τα φίλτρα που υποτίθεται ότι έχουν δε θα πρεπε να βγαίνει καθόλου τέφρα στην ατμόσφαιρα. Αν θυμάμαι καλά τα φίλτρα είχαν ποσοστό κατακράτησης άνω του 90%. Παρόλα αυτά είναι κοινό μυστικό ότι σπάνια λειτουργούν. Όπως επίσης είναι κοινό μυστικό, ότι ο λιγνίτης που χρησιμοποιούμε είναι πολύ "φτωχός", με πολύ μικρή θερμογόνο δύναμη, και ίσως να ήταν καλύτερα α καίγαμε τα σκουπίδια μας.

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι οι μόνιμοι κάτοικοι θέλουν και τα παθαίνουν. Δηλαδή τους βολεύει η ως έχει λειτουργία της ΔΕΗ στην περιοχή, γιατί και καλούς μισθούς παίρνουν οι περισσότεροι και δε φοβούνατι την ανεργεία. Όταν είχε συζητηθεί οι σταθμοί να καίνε φυσικό αέριο αντί για λιγνίτη, υπήρξαν πάρα πολλές αντιδράσεις. Το αποτέλεσμα φυσικά είναι ο νέος ατμοηλεκτρικός στην περιοχή (που θα αντικαταστήσει δύο μικρότερες και παλιότερες μονάδες) να λειτουργεί με λιγνίτη.

Θέλω επίσης να κράξω και τον δήμαρχο της Κοζάνης, που συνεχίζει να υποστιρίζει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μόλυνσης στην περιοχή. Και συνεχίζει να παραβλέπει τα αποτελέσματα των μετρήσεων των ΤΕΙ Αντιρύπανσης στην Κοζάνη. (Να πω ότι εγώ σπουδάζω στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών)

Τέλος να αναφέρω και το χωριό θείας μου, το οποίο καταστράφηκε (μαζί με άλλα χωριά) για τη δημιουργία Τεχνιτής Λίμνης στην περιοχή.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος μου.
Απάντηση με παράθεση