Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #739  
Παλιά 31-10-14, 20:18
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
wwwww.terrrrapαpαrιεs
Τωρα καταλαβα απο ποσο αξιοπιστο σκατοδοχιο ενημερωνεσαι. Αυτα τα λεμε απο την αρχη για να μην παρεξηγιομαστε ναουμε.

Βρε hereticο αγορι μου , αφου δεν κατανοεις αυτα που γραφω , πανω απο ολα δεν κατανοεις τι ακριβως κανω και τι παω να κανω . Γιατι λοιπον δεν ασχολεισαι με τα χαϊμαλια που εχεις εκει που βρισκεσαι ; γιατι δεν περνεις και τα λιβανια τα καπνιστιρια , τις αναποδες πενταλφες , τους αναποδους σταυρους κτλ , μπας και κανεις καμια σωστη λιτανια ;

Γιατι δεν γραφεσαι στο κατηχητικο της Ορθοδοξου εκκλησιας . Εκει ξερουν καλα απο λιτανιες. Θα μαθεις κι' αλλους πνευματικους κοσμους. Θα μαθεις και καινουργια ποιηματακια που λενε ολα τα καλα στρατιωτακια .

Μην ασχολεισαι με πραγματα που δεν τα κατανοεις .
Κανε καμια βολτα στην εξοχη , αφου ξερεις τοσο ευκολα το DSM IV ΙVVVVV. Κανε αυτο που σου λενε.
Λοιπόν... νέος οχετός ύβρεων απο την κατα φαντασίαν επιστήμονα του φόρουμ. Που ξέρεις με τι ασχολούμαι εγω δόκτωρ Ευσταθία; Δεν ξέρεις; Να σε πληροφορήσω: επι του παρόντως, οι πνευματικοί μου οδηγοί με συμβουλεύουν να συνεχίσω την επιστημονική σου κατάρτιση. Πάμε λοιπόν.

1) Ασε τι λέει ο terrapaper. Tο άρθρο είναι αντίστοιχο του άρθρου του φροντιστηριάκια http://www.bozatzidis.gr/ που ψάρεψες. Εκει περιέχει αυτον τον αχταρμά απο copy-paste, κάτι σαν κι αυτά που κάνεις εσύ, αλλα πιο αξιοπρεπή. Για να αποδείξει τι; Οτι δεν υπάρχει ψυχή; Δεν χρειάζεται. Πρώτον η Ψυχολογία και η Ψυχιατρική είναι μλκίες (αφου δεν μας έκαναν καλά) και αν εννοώ την μεταφυσική, η φάρσα αυτή ξεκίνησε στην αρχαία Ελλάδα απο τον Πλάτωνα και τον Πυθαγόρα. Διάβασε λίγο, αν φυσικά είσαι σε θέση να ανοίξεις βιβλίο, γιατί μονο copy-paste κάνεις και θα δείς μέσα τι @ριες τι γράφουν για τα μεταφυσικά. Πνευματικοί σατανιστές και οι δύο.

2) Το βιβλίο πάντως για τις οργανικές πύλες είναι πολύ ενδιαφέρον! Νομίζω οτι το θέμα το πρωτοδιάβασα στον Γκουρτζίεφ, τον αναφέρει και ο συγκεκριμένος. Δες το πάντως σαν επιστημονική φαντασία. Ξέρεις τι τραγικό είναι να υπάρχουν ανθρωποι γύρω μας που δεν έχουν ψυχή και να προσπαθούν να πείσουν αυτούς που έχουν για το αντίθετο; Και αντε να είσαι επιτυχημένος ψυχοπαθής. Οταν είσαι αποτυχημένος, τότε γίνεσαι κουρέλι καθημερινά. Βγαινεις και ρυπαίνεις τον κόσμο ασύστολα.

3) Εγω λέω άλλο όμως, μένω στην προηγούμενη συζήτηση που αφορά το θέμα μας. Να μας εξηγήσεις τι είναι το "πολύπλοκο σύστημα" και τι αντικείμενο έχει η θεωρία των πολύπλοκων συστημάτων. Επειδή μυρίζομαι copy-paste πάλι, θέλω να μου βρείς που βρίσκεται κρυμένη η αρλούμπα στο παρακάτω απόφθευγμα:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων

Ειναι μια εξωτερικη περιγραφη που κανει το αλμα απο το απλο στο πολυπλοκο, απο το πολυπλοκο μιας βαθμιδας στο πολυπλοκοτερο μιας ανωτερης βαθμιδας , χωρις ομως να εξηγει διεξοδικα πως και γιατι συμβαινει αυτου του ειδους η "εσωτερικη" μηχανικη βημα - βημα σε ολο το μεταβατικο σταδιο . Δηλαδη περα απο το νοητικο αλμα των μεταβασεων φασης απο ενα απλο σε ενα πολυπλοκο, η εξωτερικη περιγραφη στερειται οντολογικης ερμηνειας.
Υπόδειξη, ξεκινάς να μας εξηγείς απο το τι είναι μη γραμμικό σύστημα. Αντε, πάνω στο θέμα της συζήτησης, για τα πολύπλοκα συστήματα στην ΘτΕ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 31-10-14 στις 20:25
Απάντηση με παράθεση