Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 15-07-05, 12:05
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά εσύ είσαι ο Βαγγέλης που υπογράφει τον Ποιηματωρό.

Χαίρω πολύ για την γνωριμία!


Θα ψάξω να βρω την Κυβεριάδα του Στάνισλαβ Λεμ. Μου κίνησες την περιέργεια...


Η φλυαρία είναι ένα χαρακτηριστικό που το απεχθάνομαι και το οποίο με κάνει να εκνευρίζομαι όταν το παρουσιάζω (κατά καιρούς) τόσο στον προφορικό, όσο και στον γραπτό μου λόγο. Έχω σβήσει σελίδες ολόκληρες όταν κατάλαβα πόσο άμεσα και κατανοητά μπορώ να πω κάτι. Κρίμα που δεν έχω μπορέσει να γυρίσω τον χρόνο πίσω και να με σταματήσω από κάποια ανούσια παρλαπίρλα που με είχε πιάσει.

Αν και γνώριζα το όνομα του Ελύτη, ούτε που μου πήγε το μυαλό. Να υποθέσω κι άλλες κρυφές αναφορές και μηνύματα στον υπόλοιπο «σιδηρόδρομο»; Θα ήθελα μια ανάλυση εδώ.

Όσο για το «σοβαρός αναγνώστης», τα τελευταία χρόνια είμαι στην προσπάθεια να γίνω ένας απλός αναγνώστης. Για καιρό είχα το διάβασμα σαν μια κοπιαστική και βαρετή ενασχόληση που σκοτώνει τον ελεύθερο χρόνο μας. Αν καταφέρω να γίνω στην συνείδηση μου αναγνώστης και ξεπεράσω το νηπιακό στάδιο στο οποίο πιστεύω ότι βρισκομαι, ξανασυζητάμε τέτοιους χαρακτηρισμούς.

Για σχολιασμό έργων... μέσα. Όχι σαν κάποια αυθεντία της λογοτεχνίας (κάτι τέτοιο θα ήταν τουλάχιστον ΓΕΛΟΙΟ!!!), αλλά σαν την άποψη κάποιου που του αρέσει να εμβαθύνει με ό,τι καταπιάνεται. Κι ο χώρος αυτό απαιτεί πολλή φαιά ουσία και αρκετό χρόνο για να πει κάποιος πως τον κάνει κτήμα του. Και δεν ξέρω πόσο απόθεμα έχω.

Και από τα 2!!



Υ.Γ.: Κύριε, κύριε... έχω και κάποιες άγνωστες λέξεις:

ακκιζόμενος
Σολοικιστικές

Ευχαριστώ!
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bladerunner : 15-07-05 στις 17:23
Απάντηση με παράθεση