Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #203  
Παλιά 28-09-18, 05:05
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Talking ΦΘΗΝΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ

Το ανταγωνιστικό μυστικό κάθε επαγγέλματος. Πως να το πετύχετε αυτό.
Κάποτε όταν ήμουν νέος ήμουν ένας από τους ποιο γρήγορους και ποιοτικούς κτίστες. Είχα προσπαθήσει να μειώσω την κίνηση που έκανα στο κτίσιμο του τούβλου. Έβλεπα τους άλλους να πιάνουν το τούβλο από το ύψος του πατώματος να βάζουν λάσπη στην μετόπη του σκυμμένοι πάνω από την σκάφη και να το μεταφέρουν να το χτίσουν σε ένα ύψος μεγάλο. Αυτή η μεγάλη διαδρομή της κίνησης που έκαναν τους κούραζε από την μία οπότε έχαναν την απόδοσή τους γρήγορα και από την άλλη η μεγάλη διαδρομή είχε σαν αποτέλεσμα την μικρή απόδοση έργου. Βελτίωσα μικραίνοντας αυτήν την κίνηση και έγινα πολύ γρήγορος και ξεκούραστος. Με ένα τελάρο στο οποίο τοποθέτησα επάνω του την σκάφη στο κατάλληλο ύψος, με ένα ξύλο πάνω στην σκάφη όπου ο εργάτης μου τοποθετούσε ξεκούραστα τα τούβλα μίκρυνα την κίνηση. Πρώτο δούλευα όρθιος και δεν με πονούσε η μέση μου. Δεύτερον μίκρυνα την κίνηση του να πιάσω το τούβλο να του βάλω λάσπη και να το κτίσω. Ξεκούραστα η απόδοσή μου διπλασιάστηκε ταυτόχρονα ο χρόνος μου διπλασιάστηκε ώστε να μπορώ να εφαρμόσω όλες τις άλλες κινήσεις μου απαραίτητες για την ποιοτική εργασία. Αυτό ισχύει για όλες τις εργασίες. Μικραίνοντας την κίνηση αυξάνεις την απόδοση.
Το ίδιο συμβαίνει και στην εργασία του σοβά. Αντί να σκύβεις και να βάζεις λάσπη στο πηλοφόρι ( φραγκόφτυαρο ) και μετά στον τοίχο είναι καλύτερα τουλάχιστον για τις χαμηλές επιφάνειες να έχεις την σκάφη σε ένα επιθυμητό ύψος που σε βολεύει, να πιάνεις όρθιος την λάσπη απευθείας μέσα από την σκάφη και να την πετάς στον τοίχο. Αρκεί το σώμα σου και η σκάφη να είναι τοποθετημένα σωστά έτσι ώστε να σε βοηθούν να κάνεις αυτήν την κίνηση.