Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #933  
Παλιά 17-11-14, 13:50
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά συμβαίνει να είστε άνθρωποι και να μην είστε σε θέση να αποδείξετε ότι οι απόψεις σας έχουν Θεϊκή προέλευση.

Προσωπικά σε αντίθεση με άλλους "ελεύθερους πίστης" θεωρώ ότι η πίστη είναι θετική για μια ευρεία ομάδα ανθρώπων. Έτσι νομίζω ότι η πίστη ήταν κάτι το θετικό για μένα, όσο δεν ήμουν αρκετά ώριμος ώστε να αναζητήσω την πνευματική εξέλιξη πέρα από την πίστη, αλλά και όταν απέρριψα την πίστη σαν εργαλείο πνευματικής εξέλιξης, δεν θέλησα ποτέ να κλονίσω την πίστη της μητέρας μου....
Συμφωνώ στα παραπάνω. Αυτό προσπάθησα να δείξω αυτόν τον σχεδόν ένα χρόνο που ήρθε ξανά στην επιφάνεια το παρόν νήμα.
Και αυτό προσπάθησαν να δείξουν και αρκετοί άλλοι, αλλά ... στου κουφού την πόρτα ...

Είναι απαράδεκτο να κολλάνε κάποιοι σε παραμύθια και να μην ψάχνουν την ουσία σε κάτι που πιστεύουν. Ο κόσμος προχωράει σε όλα. Δεν είναι κακό να αλλάξουμε οπτική όταν υπάρχουν πράγματα που μας δείχνουν αυτήν την αλλαγή. Αυτό προσπάθησα να δείξω και σε παλαιότερα μηνύματα όταν ρωτούσα "ποια είναι η απόδειξη που έχεις για την πίστη σου;", "τι σε έκανε να πεις ότι αυτή είναι η αλήθεια;", "ποιο το κλειδί που βρήκες για να ξεκλειδώσεις αυτό το τεράστιο θέμα;". Δυστυχώς, ή δεν πήρα απάντηση ή πήρα απάντηση τύπου "είναι προσωπικό, δεν μπορώ νατο συζητήσω" (για τις "απαντήσεις" του Μπιλάρα, δεν συζητάω καν). Οκ! κι εγώ μπορώ να υποθέσω ό,τι θέλω.

Φόλαρχε, προφανώς το μήνυμά μου είναι σκωπτικό, αλλά η απάντηση που μου δίνεις δεν συνάδει με το ότι ο Θεός έθεσε τις παραμέτρους και άφησε την εξέλιξη για τα υπόλοιπα (όπως δείχνει και ο rados; ). Αλλιώς, τι μπορεί να είναι το "παρά φύση;"
Απάντηση με παράθεση