Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 28-03-18, 12:28
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα το τι συμβαίνει σήμερα, τι γράφει στη σελίδα της η ΕΕΤΤ (από κει που τσιμπάνε τις πληροφορίες και έρχονται εδώ να την πετάξουν) ή αν ανάθεσαν αποκλειστικά στην ΕΕΑΕ
Το τι αναφέρουν οι ιστοσελίδες των παραπάνω φορέων αποτελεί για ορισμένους "παραπληροφόρηση από τη σαβούρα του ίντερνετ". Τι να πεις...

Σχετικά με την τρέχουσα κατάσταση της κινητής τηλεφωνίας βάσει της υπάρχουσας τεχνολογίας, το "Περισσότερες κεραίες=λιγότερη ακτινοβολία" αποτελεί κοινό τόπο πολλών μηχανικών (και αυτο δεν αποτελεί κοπιάρισμα απο τη σαβούρα του ιντερνετ ). Ωστόσο επειδή δεν είμαι μηχανικός δεν μπορώ να το υπογράψω ως αξίωμα. Σχετικά με τις περισσότερες κεραίες της νεοεισερχόμενης, εντός ολίγων μηνών ή ετών, τεχνολογίας, του 5G, θεωρώ πως πρέπει να υπάρξει επιπλέον πληροφόρηση από αρμόδιους φορείς και λοιπές επιστημονικές κοινότητες.


Λίγες παρατηρήσεις:

1. μαρτυρίες του στυλ "λίγο πριν περάσει η ΕΕΤΤ για μετρήσεις, το σήμα του σταθμού έπεφτε, και ξαναγυρνούσε εκεί που ήταν πριν μόλις έφευγαν" έχουν ακουστεί και άλλες φορές. Ακόμη και έτσι να είναι μου φαίνεται δύσκολο να έχει υπάρξει συντεχνεία φορέων και εταιρειών, τουλάχιστον με χρόνια δράση, μιας και, σύμφωνα με την "σαβούρα του ιντερνετ" έχουν υπάρξει αρκετά πρόστιμα για παράνομες κεραίες (εκεί τι έγινε, κοιμόταν ο διαπλεκόμενος υπαλληλος?). Οπότε μόνο με υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε συζήτηση για το τελευταίο.

2. κάθε φορά που μια γειτονιά ανακαλύπτει ότι "στην απέναντι ταράτσα", υπάρχει τελικά μια κεραία κινητής τηλεφωνίας, αυξάνονται ως δια μαγείας τα περιστατικά πονοκεφάλων (ενώ πριν όλοι ήταν περδίκια).

3. όλος ο κόσμος ανησυχεί για τις κεραίες και ταυτόχρονα όλοι κυκλοφορούν με το κινητό στην κωλότσεπη ή μιλάμε συνεχώς με αυτό (ακόμη και όσοι από εμάς έχουμε μωρά παιδιά).


Τα παραπάνω αποτελούν διαπιστώσεις από την ενασχόληση μου από μια περίπτωση κεραίας "στην απένταντι ταράτσα" και από όσα ειπώθηκαν τότε με τα διάφορα συνεργεία. Και για να μην παρεξηγηθώ.. εξαιτίας του 3. παραπάνω, είμαι από τους πρώτους που ανησυχώ.
Απάντηση με παράθεση