Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1213  
Παλιά 28-11-15, 22:07
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Συγχωρέστε με για την πολυήμερη αποχή μου από το φόρουμ. Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι όπως πριν από καμιά δεκαετία όπου, ως φοιτητές, είχαμε άπλετο χρόνο να περνάμε στο φόρουμ και να μοιραζόμαστε τις ιδέες μας οποιαδήποτε ώρα του 24ωρου. Ομολογώ πως υπάρχουν στιγμές που αναπολώ αυτές τις εποχές . Παρ' όλα αυτά σήμερα κάνουμε πράγματα που αδυνατούσαμε να επιτύχουμε τότε. Τέλος πάντων, στο θέμα μας, όπου θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο πιο συμπυκνωμένα γίνεται στα ζητήματα που τέθηκαν:

Αρχικά ο Pholarchos ουσιαστικά προσπάθησε να... "ποινικοποιήσει" (sic) την έρευνα για τον Ιησού, υποστηρίζοντας ότι είναι τόσο ανούσια, ώστε χαρακτήρισε τους ανθρώπους που ερευνούν τέτοια ζητήματα ανύπαρκτες προσωπικότητες που επιθυμούν να βγουν από την αφάνεια. Όπως είναι φυσικό, μια τέτοια οπτική δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική. Είναι μια κοντόφθαλμη προσέγγιση που στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στις δυνατότητες του σύγχρονου πολιτισμού για ταχύτατη διάδοση των ιδεών απ' άκρη σ'κρη της Γης με το πάτημα ενός κουμπιού. Μόνο που οι Μυθικιστικές ιδέες έχουν ιστορία τουλάχιστον 2,5 αιώνων πίσω στο χρόνο. Δεν γίνεται η διάθεση για ιστορική έρευνα, για ένα ζήτημα για το οποίο στο εξωτερικό συνεχίζουν να χύνονται τόνοι μελανιού (ιδού τα τελευταία βιβλία που κυκλοφόρησαν πριν από μερικά 24ωρα 1 & 2) να χαρακτηρίζεται ως υποκινούμενη από κίνητρα που έχουν να κάνουν με την εγωπάθεια των εκάστοτε ακαδημαϊκών / ερευνητών. Αν το γενικεύσουμε αυτό και για όλους τους επιστημονικούς κλάδους ζήτω που καήκαμε...

Παράθεση:
Αν το κάνει, το σίγουρο που θα βρει, θα είναι ότι δεν υπάρχει καμια ιστορικότητα για την αναζήτηση της ιστορικότητας του Ιησού.
υπάρχει αμφισβητηση για το ότι είναι Θεός, για την ζωή του γενικά, για τα θαύματα που έκανε αλλά ιστορικα δεν υπάρχει αμφισβητηση της υπάρξεώς του.
Πως λοιπόν εμφανίστικε αυτό το κίνημα το 18 αιώνα;
Ποιές οι βάσεις του;
Παρακαλώ; Ένα από τα χόμπυ μου είναι η συλλογή βιβλίων και άρθρων με όλα τα Μυθικιστικά έργα από το 1760 και εξής. Η απάντηση στο τελευταίο σου ερώτημα έχει να κάνει με το ότι τον 18ο αιώνα και τον ερχομό του Διαφωτισμού, ο τρόπος με τον οποίο οι λόγιοι ξεκίνησαν να αντιμετωπίζουν τα ιστορικά γεγονότα (ο ιστορικισμός) πήρε άλλη, περισσότερο κεντρική μορφή στην ερμηνεία των γεγονότων του παρελθόντος. Έτσι, με τα ισχυρά πλήγματα που δέχθηκε η πάλαι ποτέ κυρίαρχη εκκλησία σε χώρες όπως η Γαλλία, η Ολλανδία και η Γερμανία, ξεκίνησαν να αναπτύσσονται οι λεγόμενες ριζοσπαστικές ιστορικές και θεολογικές σχολές που ανέδειξαν ζητήματα όπως αυτά του Μυθικισμού (αν και τότε δεν υπήρχε τέτοιος όρος).
Σχετικά με την αρχαιότητα, θα σου πρότεινα να ψάξεις την περίπτωση των Δοκητιστών χριστιανών (δεν έχω περισσότερο χρόνο να επεκταθώ αυτή τη στιγμή).

Παράθεση:
Δεν έχω πάρει απάντηση όμως από τον σκαθαροζούμη... γνωρίζεις σκαθαροζούμη ποιός είναι ο ιδιοκτήτης ή οι ιδιοκτήτες του mythikismos.gr (και μιας και βρεθήκαμε, του mythcon.gr)? Εαν ναι, μπορείς να μας πεις ποιός/ποιοί είναι? Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε κατά πόσο υπάρχει μια πληθώρα φωνών πίσω από την οργάνωση του κινήματος του μυθικισμού στην Ελλάδα.
Τώρα είδα τις ερωτήσεις για να πω την αλήθεια Berne Rico. Κατ' αρχάς οργάνωση του "κινήματος του μυθικισμού στην Ελλάδα", όπως λες, δεν υπάρχει. Τουλάχιστον με τη μορφή που την καταλαβαίνω και θα ήθελα να υπάρχει. Διαχειριστής του mythikismos.gr είμαι εγώ (υπό την έννοια του ότι είμαι εγώ που ανεβάζω το υλικό που συλλέγουμε κάθε τόσο στο mailbox). Επίσης την αγορά του mythcon.gr την έχω κάνει εγώ, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων που ανέλαβε ο καθένας για την οργάνωση του επικείμενου Συνεδ΄ριου. Για τον σχεδιασμό του Mythikismos.gr βοηθηθήκαμε από τον καλό φίλο και μέλος του metafysiko.gr Νίκο Κουμαρτζή, ενώ για τον σχεδιασμό του Mythcon.gr πήραμε βοήθεια από πρώην συνάδελφό μου art director στον Ελέυθερο Τύπο. Όπως καταλαβαίνεις, λοιπόν, το κόστος κατασκευής των συγκεκριμένων ιστοσελίδων είναι 0 ευρώ .
Από κει και πέρα σχετικά με το ποιοι άνθρωποι διατηρούμε και εμπλουτίζουμε το Mythikismos.gr, μπορείς να δεις αναλυτικά τα ονόματα εδώ. Με πολλούς από αυτούς υπάρχουν στενότατες επαφές και συζητήσεις αναφορικά με τα ζητήματα αυτά. Ευελπιστώ κάποια στιγμή να προκύψει μία ισχυρή δομή, κάτι δηλαδή περισσότερο από μία άτυπη ομάδα που υπάρχει σήμερα. Έτσι κι αλλιώς η δομημένη παράθεση των ιδεών/θεωριών αυτών μέσα σε συγκεκριμένο πλαίσιο και με συγκεκριμένη ορολογία, διανύει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα το βρεφικό της στάδιο.

Παράθεση:
Πραγματικά εδώ δε μιλάμε για ανοιχτή έρευνα αλλά όπως αναφέρει και το προηγούμενο μήνυμα για "κίνημα" με "οργάνωση" που στόχο δεν έχει βέβαια να βρει το ιστορικό και το ανιστόρητο αλλά να διαδώσει συγκεκριμένες θέσεις - για λόγους που δεν ομολογεί. Στο φινάλε δεν τους ενδιαφέρει το αν ο Ιησούς ήταν ιστορικό πρόσωπο αλλά τους ενδιαφέρει να σε πείσουν ότι δεν ήταν (άσχετα με το αν ήταν).
Kαι πάλι, έχοντας γνώση του τι ακριβώς συμβαίνει στο εξωτερικό, μάλλον θα σε απογοητεύσω. Δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα κίνημα με συγκεκριμένη οργάνωση και σωστή ανταλλαγή πληροφοριών για την καλύτερη ενημέρωση των ανά τον κόσμο ερευνητών πάνω στο συγκεκριμένο πεδίο. Ευτυχώς που υπάρχει το Vridar και οι ιστοσελίδες/λογαριασμοί στο facebook έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να ενημερώνεται για τις διεθνείς εξελίξεις. Με την ομάδα των Μυθικιστών του Μιλγουόκι, πάντως, προσπαθούμε να αναπτύξουμε στενότερες επαφές τον τελευταίο χρόνο (ενδεχομένως να μας τιμήσουν και με την παρουσία τους στο συνέδριο της Άνοιξης στην Αθήνα).
Η ερμηνεία που δίνεις στα κίνητρα της έρευνας είναι κατά τη γνώμη μου αυθαίρετη. Βέβαια ακόμα κι αν ξεπεράσουμε το περιβόητο εμπόδιο των "σκοτεινών"/"ύπουλων" κινήτρων, υπάρχουν ακόμα τα επιχειρήματα που περιμένουν να αντικρουσθούν.

Παράθεση:
Υποστηρίζουν δηλαδή πως η ύπαρξη του Ιησού και άρα του χριστιανισμού οδήγησε στις σταυροφορίες και σε ένα σωρό άλλα εγκλήματα και πολέμους (οπότε καλύτερα να μην φανταστούμε τις διαστάσεις που λαμβάνουν τα συγκεκριμένα γεγονότα από τη στιγμή που ο Ιησούς δεν υπήρξε καν).

Καμία σχέση. Η δική μου θέση επί του συγκεκριμένου θέματος είναι ότι η ετεροχρονισμένη τοποθέτηση του απεσταλμένου υιού του θεού/Ιησού στην ιστορική πραγματικότητα, ενίσχυσε ακόμα περισσότερο το μονοθεϊστικό δόγμα (την εξ' αποκαλύψεως αλήθεια δηλαδή, κύριο γνώρισμα των μονοθεϊστικών θρησκειών), την απολυτότητα και τον φανατισμό (η δική μου αλήθεια είναι η μοναδική και ο δικός σου θεός είναι ψεύτικος) και τροφοδότησε το μίσος και τον φανατισμό που οδήγησαν και εξακολουθούν να οδηγούν στην κήρυξη θρησκευτικών πολέμων. Δεν αναφέρομαι δηλαδή γενικά στην έννοια του Ιησού, όπως ίσως εννοείς εσύ ότι κάνω.

Christos με το τελευταίο σου μήνυμα θα ασχοληθώ την επόμενη φορά γιατί πέρασε ο χρόνος. Ενδεικτικά υπενθυμίζω τις πρόσφατες δηλώσεις του νυν κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Μάριου Μπέγζου για το θέμα. Θα θέλει κι αυτός να βγει από την αφάνεια φαίνεται...

----------------------------------------------------------------------------

Υπόψιν ότι σήμερα ανέβηκε στο κανάλι των Ελλήνων Μυθικιστών το ντοκιμαντέρ Caesar's Messiah (που προβλήθηκε το 2012 στην Αθήνα) με ελληνικούς υπότιτλους, μετά από σχετική άδεια που εξασφαλίστηκε από τους δημιουργούς του στις ΗΠΑ. Μπορείτε να το παρακολουθήσετε πατώντας εδώ.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση