Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1215  
Παλιά 30-11-15, 10:27
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα είδα τις ερωτήσεις για να πω την αλήθεια Berne Rico. Κατ' αρχάς οργάνωση του "κινήματος του μυθικισμού στην Ελλάδα", όπως λες, δεν υπάρχει. Τουλάχιστον με τη μορφή που την καταλαβαίνω και θα ήθελα να υπάρχει. Διαχειριστής του mythikismos.gr είμαι εγώ (υπό την έννοια του ότι είμαι εγώ που ανεβάζω το υλικό που συλλέγουμε κάθε τόσο στο mailbox). Επίσης την αγορά του mythcon.gr την έχω κάνει εγώ, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων που ανέλαβε ο καθένας για την οργάνωση του επικείμενου Συνεδ΄ριου. Για τον σχεδιασμό του Mythikismos.gr βοηθηθήκαμε από τον καλό φίλο και μέλος του metafysiko.gr Νίκο Κουμαρτζή, ενώ για τον σχεδιασμό του Mythcon.gr πήραμε βοήθεια από πρώην συνάδελφό μου art director στον Ελέυθερο Τύπο. Όπως καταλαβαίνεις, λοιπόν, το κόστος κατασκευής των συγκεκριμένων ιστοσελίδων είναι 0 ευρώ .
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως δεν ζητούσα εξ αρχής συγκεκριμένα ονόματα αλλά μιας και έκανες τον κόπο και τα παράθεσες δεν μπορώ παρά να σε ευχαριστήσω. Επίσης, σχετικά με το κόστος δεν υπονόησα πως υπάρχει κάποιο μεγάλο κόστος και πως αυτό καλύπτεται από κάποια περίεργη οργάνωση κλπ. Επί της ουσίας όμως δεν απάντησες. Το mythikismos.gr σε ποιόν ανήκει? Σε φυσικό πρόσωπο? Σε νομικό πρόσωπο, σύλλογο, ένωση? Είναι το ίδιο πρόσωπο (φυσικό ή νομικό) με τον ιδιοκτήτη του Mythcon.gr, δηλαδή εσένα αν κατάλαβα καλά? Δεν με νοιάζουν ονόματα και προσωπικά στοιχεία σε πρώτη φάση. Έχει ενδιαφέρον όπως είπα να διαπιστώσει κανείς εάν πρόκειται για μια πολυεπίπεδη προσπάθεια που προσπαθεί με κάθε τρόπο να κινητοποιήσει άλλους ομοιδεάτες προκειμένου να αμφισβητήσουν εδραιωμένους θεσμούς και αξίες, να διασπάσουν την καθημερινότητα βασιζόμενη σε μια εσωτερική συγκεκριμένη οργάνωση με συνειδητούς σκοπούς και προσανατολισμούς. Και αυτό ακριβώς αποτελεί ένα οργανωμένο κίνημα. Εαν τώρα, όλα αυτά κινητοποιούνται από ένα άτομο, τότε είναι πιθανό να μην πρόκειται για κίνημα αλλά για μια προσπάθεια με ιδιοτελείς σκοπούς. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα, το άτομο αυτό να είναι απλώς attention whore. Και στις δύο περιπτώσεις, δεν βλέπω κάποια σοβαρή εξέλιξη διότι αυτή η μόδα, ο μυθικισμός, κάνει κύκλους τα τελευταία χρόνια και στο τέλος πάντα ξεφουσκώνει, όπως πχ τα τζιν παντελόνια καμπάνα.

ΥΓ. αυτός ο στέλιος φραγκ., τι μου θύμησες... αγαπημένη του συνήθεια είναι να καταθέτει μεμονωμένα εδάφια από Βίβλο κλπ και να βγάζει συμπεράσματα.. τραγικό
Απάντηση με παράθεση