Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1219  
Παλιά 01-12-15, 14:21
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχα και attention whore στο τέλος! Ρε τι πάθαμε!
Δεν είπα ότι είσαι σώνει και ντε ρε συ, φταίω κι εγώ ίσως που δεν το διευκρίνισα περαιτέρω. Είναι βασικά ένα ενδεχόμενο όταν κάποιος φωνάζει τόσο πολύ χωρίς λόγο, όπως οι μυθικιστές, αλλά κυρίως το είπα για να γελάσουμε (όπως και έγινε). Ανακαλώ όμως άμεσα σε περίπτωση που η εξήγησή μου δεν είναι αρκετή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς δεν έχω τη διάθεση να συζητήσω περισσότερο για αυτό το θέμα. Αναφέρεσαι σε κινητοποίηση ομοϊδεατών, αμφισβήτηση θεσμών και αξιών, διάσπαση (!) της καθημερινότητας (ouch) και πολλά άλλα τέτοια, που παραπέμπουν μάλλον σε καταστάσεις που ουδεμία σχέση έχουν με τα κίνητρα της έρευνάς μας, του χόμπυ μας με δυο λόγια. Ειλικρινά, διαβάζοντας τα παραπάνω νιώθω ότι έχω να κάνω με έναν εκλεπτυσμένο συνωμοσιοπαρανοϊκοελληναροταλιμπάν που μιλά για Νεοταξίτες, πανθρησκείες και άλλα τέτοια γλαφυρά.
Προσπάθησα να δώσω κάποια χαρακτηριστικά της έννοιας του κινήματος, τίποτα περισσότερο. Αν κάνεις απλώς το χόμπι σου τότε δεν υπάρχει κανένα κίνημα. Αυτό ρώτησα γενικότερα. Όταν όμως δεν απαντάς στην επιχειρηματολογία του Pholarchos, αντ' αυτού διοργανώνεις συνέδρια περί της μη ιστορικότητας του Ιησού, κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς από το φιλοθεάμον κοινό ως ένας εκλεπτυσμένος γκεμπελίσκος, γεγονός για το οποίο δεν έχεις δώσει σχετικά σημάδια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, η προσπάθεια έρευνας για τον Μυθικισμό στην Ελλάδα δεν κινητοποιείται από ένα άτομο.
Νιώθω πως μεγαλώνει η μύτη σου εδώ... επειδή δεν απαντάς σε αυτό που σε ρώτησα και πριν. Ποιος είναι ο ιδιοκτήτης του σιτε? δεν με ενδιαφέρουν ονόματα και πρόσωπα... είναι φυσικό, νομικό πρόσωπο κλπ? Αν δεν γνωρίζεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Γνωρίζεις να υπάρχουν και άλλα σχετικά σιτες? Έχει οργανώσει και άλλος φορέας, είτε φυσικό πρόσωπο είτε νομικό κάποιο συνέδριο για την μη ιστορική ύπαρξη του Ιησού?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice Εμφάνιση μηνυμάτων
Νιώθω ότι ακόμη δεν έχεις καταλάβει ότι ο Μυθικισμός δεν είναι θρησκεία, δεν είναι φιλοσοφικό ρεύμα, δεν είναι μόδα που περνάει και φεύγει για τους ανθρώπους που έλκονται διαχρονικά από αυτά τα θέματα, είναι απλά ένα ερευνητικό πεδίο.
Το έχουμε καταλάβει αυτό, λάθος νιώθεις. Εγώ με τη σειρά μου νιώθω πως είναι μόδα, όπως περίπου είναι οι εκπομπές με εξωγήινους ή πνεύματα που έκανε και πρόσφατα σχετικά η Ελεονώρα Μελέτη στο κανάλι Ε. Δεν θέλω να υποβαθμίσω την έρευνα σου, απλώς βλέπω πως η επιχειρηματολογία του Pholarchos μένει αναπάντητη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bernie Rico Jr : 01-12-15 στις 14:23
Απάντηση με παράθεση