Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1132  
Παλιά 05-04-14, 11:08
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Όπως εξήγησα και παραπάνω, η μελέτη μου δεν είναι επιστημονική, αλλά δημοσιογραφική (οι θέσεις των συνεντευξιαζομένων που περιλαμβάνει, βέβαια, τεκμηριώνονται επιστημονικά). Επιθυμούσα να συγκεντρώσω και να παρουσιάσω στο ελληνικό κοινό τις απόψεις και θέσεις ενός συγκεκριμένου ρεύματος ιδεών για το οποίο εδώ και 2,5 περίπου αιώνες γίνεται "ο κακός χαμός" στο εξωτερικό, την ίδια στιγμή που στην ελληνική εκδοτική πραγματικότητα γνωρίζω αρκετά βιβλία που έχουν κυκλοφορήσει αποκλειστικά και μόνον για την ακριβώς αντίθετη άποψη. Το γεγονός αυτό δεν μειώνει τα έργα ούτε από τη μία, ούτε από την άλλη μεριά.
Σε ότι αφορά τα τελευταία που είπες, νομίζω έχω απαντήσει παραπάνω. Καλώς ή κακώς ο χριστιανισμός αποτελεί έναν από τους πυλώνες πάνω στους οποίους βασίζεται ο σύγχρονος Δυτικός πολιτισμός. Ο οποιοσδήποτε λοιπόν "νομιμοποιείται" να ψάξει τις ιστορικές καταβολές των γεγονότων που περιγράφονται στα πρωτοχριστιανικά κείμενα και να ερευνήσει το πώς αυτά χρησιμοποιήθηκαν από τους εκπροσώπους της νέας αυτής θρησκείας.


Περνώντας τώρα λιγάκι στην ακόμα περισσότερο φρέσκια επικαιρότητα, είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω πως αυτό το διάστημα έχω ξεκινήσει τα γυρίσματα για το κινηματογραφικό -αυτή τη φορά- projectάκι μου σε σχέση με μία μυθικιστική πτυχή του όλου θέματος που εξετάζουμε εδώ.

Συγκεκριμένα, κάποια στιγμή μέσα στο 2014 ή στις αρχές του 2015 πρόκειται να παρουσιάσω ένα ντοκιμαντέρ με τίτλο "Άδωνις και Ιησούς: Όψεις του Μυθικισμού στην Ελλάδα".

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 05-08-14 στις 23:19
Απάντηση με παράθεση