Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 13-12-05, 01:05
Astria Ο χρήστης Astria δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2005
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Φίλε quenti
Καταρχάς θέλω να σου πω ότι το ύφος σου δεν ταιριάζει σε έναν καλόπιστο διάλογο («καταπίνεται αμάσητα ότι διαβάζετε»… ). Σου υπενθυμίζω ότι εδώ κάνουμε συζήτηση, δεν κάνουμε ούτε διαγωνισμό γνώσεων ούτε διαγωνισμό εξυπνάδας.
Στο θέμα μας τώρα:
Εγώ δεν υιοθέτησα τον ισχυρισμό ότι οι Θεοί ήταν εξωγήινοι που τους καλούσαμε με επικλήσεις και ερχόντουσαν. Όπως δεν έχω υιοθετήσει και καμία από τις υπόλοιπες θέσεις που έχουν διατυπωθεί. Απλώς ανέφερα ότι μέσα στην πλούσια βιβλιογραφία για το θέμα των 12 Θεών του Ολύμπου υπάρχει και αυτός ο ισχυρισμός, ο οποίος τεκμηριώνεται από τους υποστηρικτές του στο πλαίσιο μιας μεγάλης βιβλιογραφίας (την οποία και προφανώς δε μπορώ να σου αναπτύξω μέσα σε λίγες γραμμές). Μην ξεχνάς ότι ακόμη και οι παραστάσεις στο δίσκο της Φαιστού έχουν ερμηνευτεί κατ’ αυτόν τον τρόπο (μια σειρά ιστορικών και άλλων μελετητών έχουν γράψει ότι απεικονίζει την έλευση από κάποιο άλλα πλανήτη στη Γη των Θεών και του ανθρώπινου γένους).
Πιστεύω, τέλος, ότι ούτε η άκριτη υιοθέτηση θέσεων, ούτε οι άκριτοι αφορισμοί βοηθούν το διάλογο και την έρευνα.
Το ίδιο θα ήθελα να πω και σε σένα φίλε Μιχάλη.
Απάντηση με παράθεση