Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 20-06-06, 03:41
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
τις απαντησεις μπορεις να τις βρεις μονο μεσω της φιλοσοφιας.Αλλα σε διαβεβαιω οτι αν ασχοληθεις θα βρεις απαντησεις και αποδειξεις για ολα αυτα
Αγαπητέ Πλανήτη, είναι απαράβατος κανόνας για μένα προσωπικά η μελέτη της φιλοσοφίας (αν και όχι όλων των κλάδων) και η φιλοσοφική προέκταση των επιστημονικών θεωριών. Θεωρώ ότι μας χρειάζονται και τα δύο για να πετύχουμε την μέγιστη κατανόηση όσων συμβαίνουν γύρω μας αλλά και του εαυτού μας. Το θέμα είναι ότι η φιλοσοφία δεν μπορεί να δώσει σίγουρες απαντήσεις αλλά να προσφέρει μια μεγάλη γκάμα λογικών συμπερασμάτων απαντήσεων που πολλές φορές όμως δεν έχουν έχουν αποδεικτική ισχύ ή βάση. Με αυτήν μόνο δεν γίνεται τίποτα. Για αυτο είπα ότι είναι θέματα πίστης πολλά απο αυτά που μας δίνει "αποδείξεις" η φιλοσοφία.

Παράθεση:
Και φυσικα οι σημερινες επιστημες με την απουσια της φιλοσοφιας ειναι ακεφαλες γιατι πρεπει και αυτο το "γιατι" να ειναι αντικειμενο επιστημονικης ερευνας και να μην το αφηνουμε στην υποκειμενικη πιστη του καθενος.
Όσο για τη σχέση φιλοσοφίας-επιστήμης που έθεσες δεν διαφωνώ. Ισως είναι επειδή και οι φιλόσοφοι και οι επιστήμονες θέλουν συνεχώς να μπλέκονται στα πόδια των άλλωνω Για το εάν θεωρείται επιστήμη είναι ανάλογα το τι ορισμό δίνει ο καθένας στην επιστήμη. Εγώ πιστεύω ότι είναι αλλά και ότι κατα κάποιον τρόπο δεν μπορεί να είναι εντελώς αυτόνομη αλλά μπορεί να μπει σε όλες τις άλλες..Δεν ξέρω αν με "πιάνεις". Επειδή σπουδάζω θα έλεγα απ' την δικιά μου εμπειρία ότι η φιλοσοφία στην επιστήμη είναι κάπως παραγκωνισμένη ή καλύτερα παραγνωρισμένη. Αλλά και πάλι βλέπεις να μας κάνουν διαλέξεις για αυτήν και την εξέλιξη των ιδεών,να γίνονται ημερίδες για την σχέση τους, να υπάρχουν μαθηματα επιλογής στα διάφορα πολυτεχνικά και θετικά τμήματα, να γράφονται ολοκληρα βιβλία για την φιλοσοφία της φυσικής και γενικά των επιστημών και σχεδόν σε κάθε παν/κό βιβλίο που έχω υπάρχουν παραθέματα με φιλοσοφικές προεκτάσεις. Εκει που θέλω να καταλήξω είναι ότι φιλοσοφια και επιστήμη είναι άρρηκτα συνδεδεμένες μεταξύ τους και έτσι πρέπει να είναι για να υπάρχει εξέλιξη στις ιδέες μας και στην κατανόηση του κόσμου μας. Πρέπει να αλλάξει η κατάσταση που επικρατεί γενικά σήμερα..αλλά μη νομίζεις ότι είναι παντού σαν την ελλάδα..

Παράθεση:
Γι'αυτο λεω κατηγορηματικα οτι για τον σημερινο ηθικο ξεπεσμο ευθυνεται σε μεγαλο η υλιστικη κοσμοθεωρηση.
Συμφωνώ..αλλά μετά θα πρέπει να ορίσουμε τι είναι ηθική ανάμεσα στους αιώνες και στους λαούς.. Σίγουρα για αυτό φταίνε πάρα πολλά πράγματα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 20-06-06 στις 03:45
Απάντηση με παράθεση