Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 29-07-17, 11:40
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ αλλά έχουν βαλθεί να χαλάσουν το παιχνίδι που συμετέχουμε, αντιλαμβάνεσαι ότι εάν η δόση του Χάους μπεί σε αυτή τη παγωμένη πραγματικότητα είναι μεγάλη, θα καταρεύσουν οι κανόνες και το παιχνίδι πάει περίπατο.
Δεν είναι σωστό να χαλάς του αλλουνού το παιχνίδι ειδικά εάν οικοιοθελώς συμετέχει.

Αν και δεν διαφωνώ με όλα τα παραπάνω, αντιλαμβάνεσαι ότι εάν εξισώσεις στη παρούσα φάση όλα τα πιόνια σε συνδημιουργούς σε ένα παιχνίδι χωρίς κανόνες (Τάξη) θα γίνει της πόπης.....

Επιπλέον και επειδή έχω την ταμπέλα του πρόβατου στο κούτελο μου,ναί μεν μου αρέσει να τρέχω ανέμελα στη καταιγίδα μέσα στους λασπωμένους αγρούς, αλλά το βράδυ θέλω να μπώ στη Στάνη με το φαγητό να με περιμένει και το τζάκι αναμένο.

θυμάσαι τη σκηνή στο Matrix όπου ο Μορφέας λέει στο ΝΙΟ ότι όποιον δεν έχουμε απελευθερώσει και είναι μέσα στο σύστημα είναι εχθρός σου και επιπλέον πολλοί είναι τόσο εξαρτημένοι απο το σύστημα όπου θα σε πολεμήσουν εάν πάς να τους ξυπνήσεις.
ή τη σκηνή με το τύπο που προδίδει στους ελεγκτές τους φίλους του με ανταμοιβή την εισαγωγή του στο σύστημα.

Διαβάζοντας καποιος τα παραπάνω θα έλεγε όπα ρε μεγάλε όλα μαζί δεν γίνονται Τάξη όπου μας συμφέρει και Χάος όπου εκτιμάμε ότι μας παίρνει (γιατί είμαι χέστης).
Εδώ είναι το ζουμί της ερώτησης μπορώ και τα δύο όποτε εκτιμώ ότι με παίρνει?
μην βιαστείς να απαντήσεις η ερωτηση είναι παγίδα.
Εγώ νομίζω ότι η καταστροφή του παιχνιδιού αναφέρεται υποκειμενικά και όχι αντικειμενικά. Δηλαδή από την οπτική γωνία του παρατηρητή. η ψευδαίσθηση του αισθητού κόσμου καταστρέφεται και καταλαβαίνει ότι όλες οι πιθανότητες συνυπάρχουν και με την παρατήρηση του επικρατεί μια μόνο πιθανότητα και έτσι αντιλαμβάνεται είναι αυτός που δημιουργεί την πραγματικότητα του και από δημιούργημα γίνεται δημιουργός.

Επιπλέον θα ήθελα να τονίσω ότι με αυτόν τον τρόπο δεν καταρρέει το παρόν 4δ σύμπαν. Απλά μόλις κάποιος αφυπνιστεί και αντιληφθεί ότι είναι δημιουργός της πραγματικότητας του θα μπορεί νοητά να επιλέγει πια πιθανότητα θα επικρατήσει και θα αλλάζει την υποκειμενική πραγματικότητα, αφού θα κινείται νοητά μεταξύ των πιθανών πραγματικοτήτων που βιώνει χωρίς ενδεχομένως να επηρεάζεται το παρόν 4δ σύμπαν.

Μα ο σκοπός είναι να απελευθερωθούν τουλάχιστον αυτοί που γνωρίζουν ότι είναι μάτριξ/ψευδαίσθηση/maya κλπ η πραγματικότητα και επιθυμούν να είναι πραγματικά ελεύθεροι.

Λογικά αν φτάσεις στο επίπεδο του Χάους θα μπορείς να έχεις και την Τάξη αφού και η Τάξη από το Χάος προέρχεται και μέσα στο Χάος είναι.
Και το Χάος και η Τάξη έχουν σχετίζονται με την συνείδηση και με τον παρατηρητή οπότε ίσως να μπορείς.
Απάντηση με παράθεση