Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1635  
Παλιά 16-09-16, 19:27
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ίδια λογική και ένας δημοσιογράφος σήμερα,αν ρωτήσει μια γυναίκα από την Συρία αν είναι κατά του πολέμου και του πει ναι,τότε η πηγή είναι μη έγκυρη αφού είναι υποκειμενική η άποψή της.
Η συγκεκριμένη κυρία έχει απόλυτη αυθεντία επί του θέματος «εγώ η ίδια είμαι κατά του πολέμου». Αυτή ξέρει καλύτερα από όλους την αλήθεια της απάντησης που θα δώσει και, αν κρίνω ότι α. δεν έχει ιδιαίτερο λόγο να πει ψέματα, β. η απάντησή της δεν φέρει κάποιο ιδιαίτερο διακύβευμα και γ. ο ισχυρισμός της είναι εύλογος, είμαι διατεθιμένος να χαλαρώσω τον σκεπτικισμό μου και να πιστέψω ότι η απάντηση που δίνει είναι η αλήθεια. Όπως όταν ο φίλος μου πει ότι χθες έφαγε σουβλάκι, δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω αφού μάλλον δεν θα κερδίσει κάτι με το να πει ψέματα, ούτε ισχυρίστηκε κάτι παράλογο, ούτε έχει και πολλή σημασία αν έφαγε σουβλάκι ή όχι.

Από την άλλη, οι μαρτυρίες υπέρ της ιστορικότητας του χριστού δεν ικανοποιούν κανένα από τα τρία κριτήρια. Η μη ιστορικότητα του χριστού θα κλόνιζε τη θρησκεία συθέμελα (διακύβευμα) και επίσης η ιστορικότητα του χριστού φέρει μαζί της τόσους και τόσους ισχυρισμούς περί θαυμάτων και υπερφυσικών γεγονότων τα οποία θα πρέπει να έλαβαν χώρα! Εxtraordinary claims require extraordinary evidence, είμαι δικαιολογημένος στον σκεπτικισμό μου, και πρέπει να προσπαθήσετε πολύ για να αποδείξετε τη θέση σας. Δεν είναι θέμα οργανωμένης επίθεσης εναντίον υμών και του χριστού, είναι το βάρος του ισχυρισμού σας αυτό που σας βαραίνει. Χτίζετε πολύ ψηλά αλλά σκάβετε πολύ ρηχά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikodhmos : 16-09-16 στις 19:43
Απάντηση με παράθεση