Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2023  
Παλιά 21-10-18, 17:57
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που έχει σημασία φίλε seismic, είναι το ότι η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν κοροϊδεύει κανένα.
Διότι οι βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας αποδείχθηκαν αληθείς από τη Επιστήμη.
Φίλε Vassilis_1 Βλέπω χριστιανούς να αυτομαστιγώνονται και να σταυρώνονται για να δείξουν την πίστη τους. Δεν το δέχομαι διότι το θεωρώ βλακεία και προσβολή προς τον θεό. Δηλαδή ποιον προσπαθούν να μιμηθούν τον θεάνθρωπο?
Δεν δέχομαι γενικά την τιμωρία και τους όρους (αν δεν κάνω αυτό θα πάθω αυτό ) για κόλαση και παράδεισο διότι μου στερεί την ελευθερία της επιλογής μέσο της επιταγής του φόβου.
Θέλω έναν θεό τον οποίο να τον σέβομαι και όχι να τον φοβάμαι.
Δεν θέλω να είμαι καλός για να πάω στον παράδεισο αλλά γιατί το αισθάνομαι να είμαι.
Δεν θέλω να πάω στην κόλαση αν δεν είμαι χριστιανός αν είμαι καλός άνθρωπος. Πιστεύω και σέβομαι τον δημιουργό γιατί οφείλω την ζωή μου αλλά για μόνο αυτόν τον λόγο και όχι για το αντάλλαγμα ... να πάω στον παράδεισο. Τις 10 εντολές θα τις προτιμούσα να είναι 10 συμβουλές. Το μετά φόβου θεού θα το προτιμούσα να είναι μετά σεβασμού θεού
Δεν είναι δυνατόν ο θεός που διδάσκει την αγάπη να επιβάλει και τον φόβο. Θα δεχόμουν καλύτερα την συμβουλή μέσο της διδασκαλίας του.
Δεν πιστεύω ότι ο θεός είπε πίστευε και μη ερεύνα διότι το καθ εικόνα και ομοίωση πάει να πει ότι μας έκανε σαν αυτόν.
Πως είναι δυνατόν να είμαι όμοια κατασκευασμένος σαν τον μεγάλο εφευρέτη και δημιουργό Θεό αν δεν έχω το δικαίωμα στην έρευνα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 21-10-18 στις 18:38
Απάντηση με παράθεση