Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #942  
Παλιά 18-01-12, 14:48
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Καποτε διαβασα αυτο.

Ο κουρεας, ο θεος και το κακο στον κοσμο.

Μια φορα πηγε ενας αντρας στο κουρειο για το καθιερωμενο κουρεμα και ξυρισμα.

Καθως ο κουρεας αρχισε να δουλευει, αρχισαν να συζητανε. Μιλησαν για τοσα πολλα πραγματα και παρα πολλα θεματα οταν τελικα αγγιξαν το θεμα της θρησκειας και του θεου.

Ο κουρεας αμεσως αναφωνησε: Δεν πιστευω οτι ο θεος υπαρχει.
Γιατι το λες αυτο? ρωτησε ο πελατης. και ο κουρεας ειπε: Λοιπον απλα βγες εξω στον δρομο για να καταλαβεις γιατι ο θεος δεν υπαρχει. Πες μου γιατι αν ο θεος υπαρχει, υπαρχουν τοσοι διεστραμμενοι?
Γιατι τοσα εγκαταλελειμμενα παιδια?
Αν ο θεος υπηρχε, δεν θα υπηρχε ουτε δυστυχια ουτε πονος.
Δεν μπορω να φανταστω ενα θεο που αγαπαει και συμπονα να επιτρεπει ολα αυτα που γινονται.

Ο πελατης το σκεφτηκε για μια στιγμη, αλλα δεν απαντησε γιατι δεν ηθελε να χαλασει την συζητηση. Ο κουρεας τελικα τελειωσε την δουλεια του και ο πελατης εφυγε.

Ομως μολις εφυγε απο το κουρειο, ειδε εναν αντρα στον δρομο με μακρια κατσαρα βρωμικα μαλλια και γενια. Φαινοταν πολυ βρωμικος και απεριποιητος.
Εκεινη την στιγμη ο πελατης γυρισε πισω και ξαναμπηκε στο κουρειο.

Τοτε ειπε στον κουρεα:
Ξερεις τι? οι κουρεις δεν υπαρχουν!
Πως μπορεις να το λες αυτο? ρωτησε εκπληκτος ο κουρεας.
Ειμαι εδω και ειμαι κουρεας! Μολις σε κουρεψα, τι ειναι αυτα που λες?

Οχι! απαντησε ο πελατης και εξηγησε: Οι κουρεις δεν υπαρχουν γιατι αν υπηρχαν, δε θα υπηρχαν αχτενιστοι ανθρωποι και με μακρια βρωμικα μαλλια, οπως ο τυπος απ' εξω.

Μα... οι κουρεις οντως υπαρχουν! Αυτο συμβαινει οταν οι ανθρωποι δεν ερχονται σε μενα.

Ακριβως! απαντησε ο πελατης. Αυτο ειναι το θεμα. Ο θεος, επισης υπαρχει! κι αυτο συμβαινει οταν οι ανθρωποι δεν πηγαινουν σε αυτον και δεν αναζητουν σε αυτον βοηθεια.

Γιαυτο υπαρχει τοσος πονος και δυστυχια στον κοσμο.

Συγνωμη αν σας κουρασα. Ειναι κατι που διαβασα παλιοτερα και μου αρεσε.
__________________
Έν όρει τών Αμώμων ώσπερ ήλιος έλαμψας, καί μαρτυρικώς, θεοφόρε, πρός Θεόν έξεδήμησας, βαρβάρων υποστάς επιδρομάς, Εφραίμ Μεγαλομάρτυς τού Χριστού, διά τούτο αναβλύζεις χάριν αεί, τοίς ευλαβώς βοώσί σοι, δόξα τώ δεδωκότι σοι ισχύν, δόξα τώ σέ θαυμαστώσαντι, δόξα τώ ενεργούντι διά σού, πάσιν ιάματα.
Απάντηση με παράθεση