Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #413  
Παλιά 16-06-15, 06:08
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Αντίφαση των συνομιλητών.

Από την μια μιλάμε για ισότητα και δημοκρατία, όπου όλοι οι άνθρωποι έχουν την ίδια αξία.

Από την άλλη προβάλλονται κάποια πρόσωπα, ο τάδε επιστήμων, ο τάδε πολιτικός, ο τάδε "σταρ".

Αν λοιπόν τους θεωρούμε πιο σημαντικούς από εμένα/εσένα/αυτόν, τότε είναι από πάνω μας, τότε είναι ανώτεροι. Αν έχουμε δημοκρατία και ξεχωρίζει το πρόσωπο του Τσίπρα έχουμε μοναρχία, αν ξεχωρίζει το πρόσωπο του τάδε επιστήμονα από ένα κτίστη τότε πάλι έχουμε ανισότητα.

Πρέπει να αποφασίσουμε.

Εγώ ως γνώστης, μέσα στην εμπειρία της ζωής θεωρώ ότι βρίσκονται σε θέση να αποφασίσω για την αλήθεια του κόσμου, και όχι οι μακρυνές εικόνες που δημιουργούνε τα μηχανήματα των μυστικιστών επιστημόνων.

Δεν θέλω να μου δείξει μια τηλεόραση την αλήθεια, θέλω να την βιώσω.

Και όταν λέω πως είμαι σημαντικός, σημαίνει πως κάθε άνθρωπος πρέπει να πάψει να νιώθει ασήμαντος. Πρέπει επιτέλους να υπάρξει σεβασμός έστω και με την βία.

Είναι αναρίθμητα τα παραδείγματα από την καθημερινή ζωή όπου ο "απλός" άνθρωπος και ο "απλός" Έλληνας δεν εισπράττει σεβασμό. Και όμως είναι αυτός που πληρώνει, είναι αυτός που ιδρώνει, που ματώνει κτλ για να τρώνε κάποιοι άλλοι.

Αντίθετα οι μυστικιστές επιστήμονες, οι σταρ, οι ιερείς, οι πολιτικοί λαμβάνουν σεβασμό. Γι' αυτό ειλικρινά λυπάμαι για την βλακεία του λαού. Του δώσανε λίγη δημοκρατία και λέει ευχαριστώ κύριε, ευχαριστώ κύριε, ευχαριστώ κύριε!

Γι' αυτόν λοιπόν λέω ΟΧΙ ευχαριστώ, στις θεωρίες που μιλάνε για έναν ασήμαντο "πλανήτη" στο "αχανές" και για ένα ασήμαντο άνθρωπο.

Είμαι εγώ, με νοιάζει το εγώ μου, δεν το χαρίζω σε κανένα και θέλω να με σέβονται, όπως σεβόμουνα και εγώ τους πάντες δίχως ανταπόκριση.
Απάντηση με παράθεση