Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 27-04-12, 10:49
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παρηγορούσε το γιο του ότι πιάνουν τα χέρια του και κάτι άλλο θα βρεθεί. Αυτό τον εργοστασιάρχη δεν τον είχε χωνέψει ποτέ Ευτυχώς που γλίτωσε ο γιος του. Μα τι λέει; Ποιον προσπαθεί να κοροϊδέψει; Τα χίλια ευρώ τι να του κάνουν; Δεν σώζεται μ' αυτά. Κι αν τελειώσουν τι γίνεται; Έπρεπε να μιλήσει στην κόρη του να βοηθήσει αυτή. Δεν το κάνει για τον εαυτό του, αλλά για τα άμοιρα τα εγγονάκια του. 26 οικογένειες έμειναν χωρίς δουλειά. Απορούσε πώς θα τα έβγαζαν πέρα; Θα τους έλειπαν τα βασικά για να ζήσουν. Για πολυτέλεια πια δεν γίνεται λόγος. Θέε μου, αν έδινε αυτά τα χρήματα άντε να ζήσουν ένα ή ενάμιση μήνα. Μετά τι γίνεται. Αποφάσισε να πάρει την κόρη του τηλέφωνο. Ήταν υποχρεωμένη να δει τον αδερφό της. Από το ίδιο αίμα είναι. Ναι, θα το έκανε στα σίγουρα.
Πήρε τηλέφωνο άμεσα την κόρη του και άκουσε μια φωνή να κλαίει. Δεν του φάνηκε ότι πήρε το σωστό νούμερο. Η Φωτούλα του ποτέ δεν έκλαιγε. Πάντα χαμογελούσε. Όμως δεν τον γελάσανε τα αυτιά του, ήταν πράγματι αυτή και ήταν η πρώτη φορά που έκλαιγε, κι όχι απλά έκλαιγε, αλλά σπάραζε. Ο πατέρας της ήθελε να την παρηγορήσει, αλλά έπρεπε πρώτα να μάθει το λόγο. Ο λόγος ήταν τόσο ανόητος που ο κυρ Ανέστης ήθελε να χτυπήσει το κεφάλι του στον τοίχο.
- Είναι οδυνηρό αυτό που μου συνέβη μπαμπά. Πήγα στη Λένα, την Μανικουρίστριά μου και έφτιαξα υπέροχα νύχια. Δεν μπορείς να φανταστείς πως ένιωσα όταν έσπασαν τα τεχνητά νύχια που μου έβαλε. Τώρα τι θα κάνω! Έχω δεξίωση το βράδυ και θα είμαι χάλια. Θα πω ότι έχω πυρετό. Δεν είναι δυνατόν να είναι εκεί τόσες προσωπικότητες κι εγώ να πάω με σπασμένα νύχια. Πες μου τι να κάνω!
Τι να της απαντήσει; Σοβαρό θέμα ήταν αυτό;
- Δεν ξέρω. Τι κάνετε εσείς οι γυναίκες σ' αυτές τις περιπτώσεις;
- Αν ήξερα δεν θα σε ρωτούσα. Θα πάρω τη νύφη μου.
Τότε ο κυρ Ανέστης της είπε την κατάσταση που βρίσκεται ο αδερφός της και τώρα έκλαψε για τα καλά. Θεώρησε ανόητη την αντίδρασή της για τα νύχια της τη στιγμή που υπάρχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα.
- Που να σου έλεγα τους άλλους προβληματισμούς μου πατέρα. Η τσάντα μου η καλή έχει καφέ χρώμα. Δεν πάει με την κόκκινη τουαλέτα μου. Δεν πάω, θα δηλώσω ασθένεια. Είναι αδύνατον να εμφανιστώ μ' αυτά τα χάλια. Τα περιοδικά θα δουν την γελοιότητα αυτή και θα με βαθμολογήσουν με 3.
- Απ' όσο ξέρω τα περιοδικά βαθμολογούν τους επώνυμους κόρη μου, με σένα θα ασχοληθούν; Πάψε να ασχολείσαι με ασήμαντα πράγματα, δες το πρόβλημα του αδερφού σου σοβαρά. Έλα στα συγκαλά σου. Τι παλαβομάρες είναι αυτές; Έχουν πάρει τα μυαλά σου αέρα με το χρήμα και δεν σκέφτεσαι σωστά.
- Αχ πατέρα μου νιώθω τόσο ηλίθια.
Ο πατέρας της έκλεισε το τηλέφωνο οργισμένος και σκέφτηκε πως όταν ο άνθρωπος δεν έχει προβλήματα ασχολείται με τα νύχια του. Αν είχε προβλήματα, έτσι θα συμπεριφέρόταν, έτσι θα σκεφτόταν, όχι βέβαια.
Πήγε να ξαπλώσει και ένιωσε το στομάχι του βαρύ. Τότε είδε την πόρτα του σαλονιού να ανοίγει μόνη της. Κρύο δεν έκανε. Τι στο καλό συμβαίνει.
- Ποιος είναι φώναξε αλλά δεν ήταν δυνατόν να πάρει απάντηση. Πήγε κοντά να την κλείσει και ένα άρωμα αναδύθηκε στον αέρα. Έμεινε αποσβολωμένος να κοιτάζει τον κενό χώρο και συμπεριφέρθηκε σαν να είδε φάντασμα. Πραγματικά, μια γλυκιά μορφή κατέβαινε τις σκάλες και του είπε:
- Δεν ντύθηκες ακόμα;
- Όχι, ποια είσαι.
- Η Μαρίνα σου.
Η μορφή άρχισε να στρώνει το τραπέζι, να ανάβει κεριά και να τον καλεί να έρθει.
- Ονειρεύομαι. Είναι σίγουρα όνειρο αυτό.
- Έλα να χορέψουμε. Τότε έγινε νέος η μορφή του άλλαξε και άρχισε να χορεύει όπως τότε και αυτός ο χορός κράτησε όλη τη νύχτα. Πραγματικά ήταν μια υπέροχη νύχτα γι' αυτόν. Όταν βγήκε ο ήλιος εκείνη ετοιμάστηκε να φύγει και του έδωσε πίσω την αρχική του μορφή.
- Φεύγεις; Μείνε λίγο ακόμα.
Εκείνη δεν του έκανε το χατίρι. Μονάχα βγαίνοντας από τον τοίχο του φώναξε.
- Μετά από 3 δειλινά θα έρθεις μαζί μου. Θα έρθω να σε πάρω.
- Θα πεθάνω δηλαδή;
Δεν του απάντησε τίποτα. Εξαφανίστηκε στον κόσμο των νεκρών κι εκείνος τρομαγμένος πετάχτηκε από το κρεβάτι λουσμένος στον ιδρώτα.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 27-04-12 στις 10:55